P. Židonio nuotr.

Pensijos pereina į paštininkų rankas

Pensijos pereina į paštininkų rankas

Šis gruodis – paskutinis, kai panevėžiečiai bei rajono gyventojai sulauks daugiau nei tris dešimtmečius pensijas jiems nešusių Panevėžyje įkurtos bendrovės „Victum“ darbuotojų. Jau nuo 2022-ųjų artimiausius trejus metus pensijas Panevėžio mieste ir rajone pristatys paštininkai.

Keičiasi nešiotojai

Lietuvos paštui perimant pensijų nešiojimą, darbo netenka daugiau nei pusšimtis „Victum“ darbuotojų. Jiems jau įteikti įspėjimai apie atleidimą iš pareigų. Užimtumo tarnybos duomenimis, Panevėžyje įkurta pensijų išnešiojimo paslaugas teikusi pati bendrovė nėra likviduojama.

Gavėjų sumažėjo tūkstančiais

„Pensijų nešiotojai netenka darbo todėl, kad mūsų įmonė pralaimėjo „Sodros“ skelbtą konkursą šiai paslaugai teikti. Pasiūlęs mažesnę paslaugos kainą, laimėtoju tapo Lietuvos paštas, – „Sekundei“ komentavo Stoties gatvėje veikiančios bendrovės „Victum“ direktorius Vygantas Stradomskis.

Anot jo, prieš 31 metus ir 11 mėnesių įsikūrusi ir tiek laiko pensijas nešiojusi bendrovė gyvuoja ilgiau ir už pačią „Sodrą“. Nuo pirmų įsikūrimo metų jai vadovaujantis direktorius teigė, kad paštininkai pensijas nešiojo ir sovietmečiu, o iki įsikuriant „Sodrai“ jas skirstė Savivaldybės, tuomet vadintos vykdomuoju komitetu, už socialinę rūpybą atsakingas skyrius. Būtent iš pašto pensijų išnešiojimą ir buvo perėmusi bendrovė „Victum“.

Vos įsikūrusi bendrovė pensijas nešiodavo tik panevėžiečiams. Tuomet, pasak V. Stradomskio, pensijos būdavo pristatomos daugiau nei 30-iai tūkstančių panevėžiečių. Šiemet bendrovės darbuotojai pensijas nešė 7500 žmonių. Tiek pensijų gavėjų, kurios jiems mokamos į rankas, yra Panevėžio mieste bei rajone. Kadangi yra žmonių, gaunančių po kelias pensijas, jų išnešiojama kone du kartus daugiau, nei yra pačių gavėjų.

Teisę ne į kortelę, o į rankas gauti pensiją turi tie, kas tokį pensijos gavimo būdą pasirinko iki 2009-ųjų gruodžio, taip pat visi 80-mečiai ir vyresni, neįgalieji bei gyvenantieji vietovėse, kur nėra galimybės iš banko kortelių išgryninti pinigus.

Pralaimėjo konkursą

Pasak V. Stradomskio, pensijas pradėjusi nešioti Panevėžyje, ilgainiui bendrovė ėmė dalyvauti „Sodros“ skelbtuose šiai paslaugai teikti konkursuose ir, juos laimėjusi, pensininkus lankė ir Pasvalio, Rokiškio, Ignalinos, Švenčionių, Kaišiadorių, Plungės bei Telšių rajonuose bei Visagine. Kiekvienoje vietovėje buvo įdarbinti pensijų nešiotojai bei vadybininkai.

Dabar, bendrovei pralaimėjus pensijų pristatymo į namus konkursą visose šiose savivaldybėse, 53 „Victum“ darbuotojams įteikti įspėjimo apie atleidimą iš darbo lapeliai. Vien Panevėžyje tokius lapelius gavo 14 darbuotojų. Pats direktorius teigė artimiausią mėnesį darbo dar turėsiantis, nes reiks, pasak jo, „suvesti visus galus“.

„Jei dalyvaudami konkurse pensijoms išnešioti būtume nurodę mažesnę paslaugos kainą, būtume arba neišgyvenę, arba būtų reikėję dar sumažinti atlyginimus darbuotojams.“

V. Stradomskis

Pastaruoju metu atlyginimų vidurkis šioje bendrovėje siekė 564 eurus. Pasak vadovo, kadangi pagal įprastą tvarką pensijos būdavo nešiojamos kiekvieną mėnesį nuo 10 iki 26 dienos, nešiotojai darbo turėdavo pusei mėnesio.

V. Stradomskis tvirtina nematęs jokių galimybių dėl „Sodros“ užsakymo konkuruoti pasiūlant mažesnę paslaugos kainą. Anot jo, ir tokiu atveju įmonei būtų buvę neįmanoma išgyventi.

„Jei dalyvaudami „Sodros“ konkurse pensijoms išnešioti būtume nurodę mažesnę paslaugos kainą, būtume arba neišgyvenę, arba būtų reikėję dar sumažinti atlyginimus darbuotojams“, – teigė direktorius.

Darbas trejiems metams

„Sodros“ atstovė Malgožata Kožič teigė, kad Lietuvoje pensijų nešiotojai pasidaliję į 47 teritorijas. Nuo 2022 metų 42 iš 47 teritorijų, tarp jų – Panevėžį ir jo rajoną, aptarnaus Lietuvos paštas. Konkursą tokiai paslaugai teikti „Sodra“ skelbia kas trejus metus, tad paštininkai pensijas nešios 2022–2024 metais.

Kreipdamiesi į „Lietuvos paštą“ domėjomės, ar tapę pensijų išnešiotojais, tad ir turėsiantys daugiau darbo, paštininkai uždirbs daugiau.

Bendrovės tinklo vadovo Jono Sadausko teigimu, Panevėžio padalinyje dirba apie 60 laiškininkų. Anot direktoriaus, šiuo metu planuojamos išmokų pristatymo detalės, todėl daugiau informacijos pateikti neva nėra galimybių.

„Tačiau galime užtikrinti – išmokos gavėjus pasieks laiku. Gyventojams pristatymas keistis neturėtų“, – teigė J. Sadauskas.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų