V. BULAIČIO nuotr.

Pažintis su Šiaurės Korėja – per objektyvą

Pažintis su Šiaurės Korėja – per objektyvą

Panevėžio miesto fotografijos galerija miestelėnams dovanoja išskirtinę galimybę priartėti prie paslaptingosios Šiaurės Korėjos ir susipažinti su jos kasdienybe.

Unikalus fotografinis projektas „Korėjietiški sapnai“ penktadienio pavakare sukvietė pasigėrėti kanadietės fotografės, fotožurnalistės Nathalie Daoust eksponuojamais darbais.

Kvietė palyginti

Į parodos atidarymą susirinkusiems meno mylėtojams Fotografijos galerijos vedėjas Sigitas Laurinavičius prisipažino, jog ekspozicija jam neįprasta ne tik dėl užfiksuoto objekto – retam fotografui pasiseka įamžinti Šiaurės Korėją iš taip arti, – bet ir dėl to, jog šalia nestovi autorė. Vis dėlto kuratorius atviravo, jog, sužinojęs apie N. Daoust darbus, suprato, jog tai turėtų būti patraukli, įtraukianti, kitokia, nors ne visiems lengvai įkandama kūrėja, drąsos nestokojanti menininkė, negalinti gyventi be adrenalino.

N. Daoust nuolat keliauja po pasaulį fotografuodama kitos, ne visada matomos žmonijos pusės atspindžius. Jos ankstesniuose darbuose buvo galima išvysti raudonųjų žibintų kvartalo ir nudistų bendruomenės kasdienybę, sujauktų viešbučių kambarių simboliką.

„N. Daoust kūryba labai stipriai socialiai angažuota ir nagrinėjanti žmogaus, kaip manipuliuojamo individo, reiškinį, – kalbėjo S. Laurinavičius. – Kituose fotografijų projektuose užfiksuotos akivaizdžiai pozuotos akimirkos, dvelkiančios sadomazochistiniais elementais, kostiumais, dominuoja daug atviro kūno.“

Pati fotografė yra prisipažinusi, jog jai nėra svetimas vojerizmas. Tačiau „Korėjietiški sapnai“ – visiškai kitoks projektas. Fotografijose palikta daug erdvės pamąstymams, kuriama aliuzija į retro laikotarpį, kviečiama ne atpažinti tam tikras, aiškias nuostatas, bet daugiau palyginti skirtumus, pajusti pasaulio įvairovę.

Susižavėjo iškreipta realybe

Didelę karjeros dalį N. Daoust praleido tirdama chimerišką fantazijų pasaulį: slaptą svajonių troškimą, norą atrodyti kitaip, peržengiant nusistovėjusias ribas ir taip pabėgant nuo realybės. Šį eskeipizmo – sąmoningo atitrūkimo nuo gyvenimo tikrovės, aktualių visuomenės problemų vengimo – impulsą ji tyrinėja ir savo naujajame cikle.

Menininkė „Korėjietiškus sapnus“ pradėjo kurti nuo 2016 metų ir jais stengėsi atskleisti ne konkrečių asmenų individualų pasirinkimą, o visos šalies priverstinio gyvenimo būdo sąlygotą reiškinį.

„Mano, kaip menininkės, tikslas yra eksperimentuoti, plėsti fotografijos ribas, dirbti kitaip ir atrasti naujų išraiškos priemonių.“

N. Daoust

„Mano, kaip menininkės, tikslas yra eksperimentuoti, plėsti fotografijos ribas, dirbti kitaip ir atrasti naujų išraiškos priemonių“, – yra sakiusi N. Daoust.

Norėdama sustiprinti atitrūkimo nuo realybės įspūdį, kūrėja iš Kanados fotografijose sąmoningai žaidžia spalvomis, apšvietimu, maskuoja detales, paversdama jas gerokai prislopintais ir faktinio tikroviškumo netekusiais fantazijų vaizdiniais.

Anot autorės, nuo pat pirmųjų fotografinių bandymų ją sužavėjo tai, kaip žmonės elgiasi skirtingose situacijose, nuolatinis jų noras gyventi sapnų pasaulyje. Dėl šios priežasties paroda ir gavo tokį pavadinimą.

Atskleidė tikrąjį veidą

N. Daoust nespalvotose nuotraukose užfiksuotos gyvenimo Šiaurės Korėjoje scenos. Tam, kad galėtų įvažiuoti į diktatorišku rėžimu garsėjančią šalį, fotožurnalistė pusmetį naikino savo pėdsakus internete. Ištrynė ne tik savo darbus, bet ir maskavo atvaizdą bei tapatybę.

Kiek žinoma, į šalį N. Daoust pateko su suklastotu asmens tapatybės dokumentu apsimetusi turiste iš Kinijos. Menininkė stengėsi susilieti su turistų grupe. Kad nesukeltų įtarimo, atsivežė paprastą juostinį fotoaparatą.

41-erių metų kūrėjai vis tik pavyko nuplėšti paslapties šydą ir parodyti šalį, kuri, lyg koks kruopščiai sukurptas miražas, egzistuoja, regis, visai kitame laike.

Savo fotografijose ji siekia parodyti, kaip smarkiai yra manipuliuojama informacija Šiaurės Korėjoje – kol faktai išsilieja ir nebeatitinka tikrovės.

Paroda po Fotografijos galerijos skliautais karaliaus iki gegužės 5 dienos.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų