Tačiau prasidėjus lapų kritimo pikui mieste tradiciškai išauga šiukšlių kalnai.
Šiuo metu nuo gausiai krentančių lapų vaduojamos tiek miesto viešosios erdvės, tiek daugiabučių ar privačių namų kiemai. „Panevėžio specialaus autotransporto“ įmonės komunikacijos specialistės Justinos Indulytės teigimu, praėjusią savaitę miesto parkuose ir skveruose pradėjo dirbti lapus renkanti sunkioji technika.
„Dabar lapų pikas. Pastarosios rudens savaitės buvo gana šiltos ir leido gamtai šiek tiek ilgiau žydėti, bet paskui naktys buvo vėsesnės, lapai sparčiau pradėjo kristi ir mums pats darbymetis“, – sako įmonės atstovė.
Jos teigimu, daugiabučių bendrijoms sudarytos sąlygos kartą per sezoną žaliąsias atliekas įmonės transportu išvežti nemokamai. Joms tereikia sugrėbtus lapus palikti patogiai privažiuojamoje vietoje ir pranešti „Panevėžio specialiajam autotransportui“.
„Praėjusių metų patirtis rodo, kad ši akcija pasitvirtino, todėl kartu su Panevėžio savivaldybe ją kartojame“, – paaiškino J. Indulytė.
Tokia nemokama akcija pasinaudoti galima tik kartą, todėl bendrijos paprastai kaupia lapus ir juos išveža jau likus beveik plikiems medžiams. Nenorintiems ilgam apsikrauti lapų krūvomis, lieka kitas kelias – patiems juos nugabenti į stambiagabaričių atliekų surinkimo aikšteles ar sąvartyną Dvarininkų kaime, kur žaliosios atliekos priimamos nemokamai.
Arba sudaryti sutartį su įmone dėl periodinio išvežimo.
Anksčiau buvę gana populiarūs žaliosioms atliekoms skirti konteineriai šiemet mieste nestatyti. Tokie atgabenti tik šalia miesto kapinių.
Atliekų vežėjai guodžiasi, kad pradėjus lapams kristi mieste neleistinose vietose išauga supilti kalnai. P. Židonio nuotr.
Atliekų vežėjų atstovė teigia: nors ieškoma kompromiso su gyventojais, neretai lapais atsikratoma neleistinose vietose, sumaišant juos su kitomis atliekomis.
Pasak J. Indulytės, įmonės darbuotojai bent keletą kartų per savaitę patikrina situaciją mieste.
„Tose pačiose atliekų konteinerių aikštelėse, kur mūsų vežėjai viską buvo surinkę, vaizdas vėl lygiai toks pat, kaip būtų nevežta. Nesuprantu, kodėl žmonės taip elgiasi“, – stebisi komunikacijos specialistė.
Tokių šiukšlynų šalia konteinerių ar kitose neleistinose atliekoms krauti vietose apstu visame mieste. J. Indulytės teigimu, jų mažiau galbūt tik ten, kur įrengti požeminiai konteineriai.
„Kartu su žaliosiomis atliekomis į tuos nelegalius sąvartynus nugula viskas: ir baldai, ir buitinė technika, ir komunalinės atliekos“, – pažymi įmonės atstovė.
Ji pasakoja neseną atvejį, kai netoli miesto centro šalia J. Basanavičiaus ir Lakštingalų gatvės sankryžos vaizdo stebėjimo kameros nufilmavo, kaip atsiranda nelegalus sąvartynas.
Pirmiausia žmogus padėjo porą maišelių su lapais. Per maždaug savaitę greta buvo prikrauta didžiulė lapų krūva su įvairiomis kitomis atliekomis. Pasak J. Indulytės, vaizdo kamera užfiksavo, kaip panevėžiečiai net naktį tempia lapus į krūvą.
„Esame pabrėžę, kad vaizdo kameros fiksuoja viską ir naktį, bet žmonės galbūt kartais mano, kad niekas nieko nepastebės“, – tvirtina pašnekovė.
J. Indulytė pasakoja, kad pažeidėjus pričiupti galima tik tada, jei jie atliekas atveža automobiliu, o jo numerius užfiksuoja vaizdo kamera.
Ši informacija perduodama Savivaldybės Viešosios tvarkos skyriui. O atliekas atgabenusius pėsčiomis sunkiau nustatyti.
Pati įmonė užfiksuotus vaizdus įdeda į savo socialinį tinklą, tačiau pažeidėjų veidai būna uždengti dėl asmens duomenų apsaugos. Nepaisant to, dalis jų save atpažįsta.
J. Indulytė pasakoja, kad būta atvejų, kai šie žmonės vėliau susisiekė su įmone ir atsiprašė.
Visgi atliekų vežėjai teigia matantys pozityvių poslinkių. Per pastaruosius trejetą metų Panevėžyje nelegalių sąvartynų gerokai sumažėjo.
„Situacija po truputį gerėja, bet žmonių įpročiams pasikeisti reikia laiko“, – svarsto J. Indulytė.
Įmonės duomenimis, 2019 metais iš nelegalių sąvartynų, paprastai sukrautų šalia atliekų konteinerių, išvežta 2547,26 tonos, 2020 metais – 2516 tonų, 2021 – 2461,52 tonos, 2022 – 2013,68 tonos, 2023 – 1452,84 tonos, šiemet iki dabar – 884,78 tonos. Nors metai dar nesibaigę, tikimasi, kad tokių atliekų šįmet bus mažiau nei pernai.
Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vyriausioji specialistė Odeta Vaičiūnienė teigia, kad žaliosioms atliekoms skirtų konteinerių mieste nelikę jau antrus metus.
„Deja, kaip parodė praktika, žaliųjų atliekų konteineriai įvairiose miesto vietose nepasiteisino. Į juos gyventojai mesdavo viską, kas pakliūva: mišrias komunalines, didžiagabarites atliekas ir kita“, – sako specialistė.
Anot jos, daugelis pamiršta, kad lapus, šakas ir kitas žaliąsias atliekas galima priduoti į specializuotas žaliųjų atliekų surinkimo aikšteles, kuriose prižiūrima, kad žmonės tinkamai rūšiuotų.
„Nors daugelis gyventojų naudojasi tam skirtomis atliekų aikštelėmis ir laikosi tvarkymo taisyklių, vis dar yra nemažai atvejų, kai lapai ir kitos žaliosios atliekos paliekami prie mišrių komunalinių atliekų konteinerių arba tiesiog išverčiami viešosiose vietose. Tokie veiksmai apsunkina atliekų tvarkymo procesą ir prisideda prie nelegalių sąvartynų kūrimo“, – sako O. Vaičiūnienė.
Komentarai
Pasak Indulytės,įmonės darbuotojai KELIS kartus per savaitę patikrina situaciją.Tai va, jie tegu ir pažymi prie daugiabučių vietas kur kaupti lapus.