Net ir užrašius ką tik gimusį vaiką į darželį tėvai nėra tikri, ar atėjus laikui grįžti į darbą, jų atžala gaus vietą ugdymo įstaigoje. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Patekti į darželį – kaip laimėti loteriją

Patekti į darželį – kaip laimėti loteriją

Nors Panevėžys – ne Vilnius, tačiau vis daugiau jaunų tėvų susiduria su darželių trūkumo problema. Net ir užrašius vos gimusį mažylį į norimą lopšelį darželį nėra garantijų, kad vaikas bus priimtas. Naujoji registravimo sistema prašymą leidžia rašyti tik į vieną ugdymo įstaigą, tad vaikai dažnai lieka už borto.

Kaip „Sekundei“ pasakojo metukų dukrytę auginanti Vilma Pajuodienė, tik gimus mažylei pradėjo domėtis galimybėmis leisti vaiką į darželį, kai jam sueis dveji metai. Iš kitų mamų jau buvo girdėjusi, kad dėl to dažnai kyla bėdų. Tad jau pusės metų mažylę užrašė į po namų langais esantį „Vyturėlio“ lopšelį-darželį. Tačiau, jos nuostabai, vos per pusmetį jie iš 45 vietos nukrito į 48, tad kol ateis laikas eiti į darželį, liks visai be jo. Mat eilės pradžioje atsiduria tie vaikai, kurių tėvai turi pirmumą: yra socialiai remiami, iš nepilnų ar daugiavaikių šeimų, taip pat kariškių ar studentų šeimos, tie, kurių kiti vaikai jau lanko ugdymo įstaigą.

„Net jeigu vaiką būčiau užrašiusi tik gimusį, nėra jokių garantijų, kad jis pateks į darželį, nes atsiranda tokių, kurie turi pirmumo teisę. Buvau nuėjusi ir į darželį, mane paguodė, kad nė vienas vaikas Panevėžyje nelieka be darželio. Bet kaip man žinoti, ar tikrai neliksime, nes prašymą galima pateikti tik į vieną įstaigą. Jeigu išsibraukčiau iš šito darželio, kur garantijos, kad kitame nebus ta pati situacija“, – piktinosi moteris.

Vilnius jau seniai pirmumo teisę suteikia tiems vaikams, kurie registruoti tame mikrorajone, o Panevėžyje to nėra. Net jeigu gyveni prie pat darželio, jokia pirmenybė nesuteikiama.

„Aš suprantu, kad gaunantieji mažas pajamas negali įsigyti automobilio ir nuvežti vaiko į tolėliau esantį darželį, bet kodėl mes, dirbantys žmonės ir negaunantys pirmumo, esame antrarūšiai. Aš pati galiu pavežioti vaiką, tačiau dirbu iki šešių, tad dažnai pagalbos teks prašyti močiutės, kuri gyvena šalia mūsų. Kai vaikas didesnis, nebūtų sunku į namus pareiti ir iš tolėliau, bet dvimetis didelių atstumų tikrai pėsčiomis neįveiks. Tad kyla klausimas, kodėl Panevėžyje, skirtingai nuo kitų miestų, nėra pirmumo gyvenantiesiems šalia darželio“, – svarstė V. Pajuodienė.

Nusigręžia nuo tvarkingų šeimų

Moteriai nesuprantami ir kiti pirmumo prioritetai. Kuo kariškių ar studentų šeimos yra geresnės nei kitos. Darželio reikia visiems vaikams, bet kažkodėl jį pasirinkti turi teisę tik išrinktieji.

Į „Vyturėlio“ lopšelį-darželį savo atžalą užrašiusi panevėžietė jau nebesitiki, kad kitą rudenį jos vaikas bus priimtas, nes dėl kitų vaikų, turinčių pirmumą, jie atsidūrė eilės gale. V.Bulaičio nuotr.

„Mano vyras pareigūnas, tai kuo jis kitoks nei tas, kuris tarnauja kariuomenėje. Arba studentai, besimokantys dieniniame skyriuje. Gal ir man vėl pradėti mokytis, kad tik vaikas gautų darželį, nors jau baigiau du aukštuosius. Arba dar viena galimybė – mesti vyrą, prasigerti ir tada galėsiu pasirinkti norimą darželį“, – ironizavo panevėžietė.

Ji nusivylusi, kad visas valdžios dėmesys skiriamas ne dirbančioms, normalioms šeimoms, o socialiai remtinoms. Jau dabar valdžia visiems vaikams mokės po 30 eurų paramą, nors iki šiol šią paramą ir taip gaudavo dirbantys žmonės. O dabar – ir darbo net neieškantieji ir gyvenantieji iš valstybės malonės. Tad nereikėtų stebėtis, kodėl dirbantys jauni žmonės masiškai palieka Lietuvą.

„Visi vaikai turi teisę eiti į darželį, bet kodėl socialiai remtinieji turi pirmumo teisę, o dirbantys ir išlaikantys tuos remtinuosius lieka už borto. Gal reikėtų peržiūrėti tuos prioritetus ir nustoti tyčiotis iš dirbančių žmonių, kurie ir išlaiko visą šią švietimo sistemą“, – pasipiktinimo neslėpė V. Pajuodienė.

Dėl tokios situacijos ji laišką išsiuntė tiek Švietimo ir mokslo ministerijai, tiek ir miesto Švietimo ir jaunimo reikalų skyriui, deja, kol kas jokio atsakymo negavo.

„Ministerija į mano laišką reagavo labai greitai, tačiau jų pagalbos nesulaukiau, nes priėmimo į darželius tvarką gali nustatyti tik Savivaldybė. O iš mūsų Savivaldybės Švietimo ir jaunimo reikalų skyriaus – kol kas jokio atsako“, – sakė moteris.

Mažiesiems vietų nėra

„Vyturėlio lopšelio-darželio direktorė Edita Tinkūnienė teigė suprantanti tėvų nerimą, tačiau šiuo atveju jie nelabai kuo galintys padėti. Visi vaikai dabar priimami per centralizuotą sistemą, kuri nėra tobula.

„Galbūt tėvai mato bendrą eilę, o grupės bus pradėtos komplektuoti tik balandžio–gegužės mėnesiais. Tad gali būti, kad tas 40-oje vietoje esantis vaikas pateks į savo amžiaus vaikų grupę, nes grupės sudaromos nuo 1 iki 2 ir nuo 2 iki 3 metų. Gal tėvai dar be reikalo nuogąstauja. Bet kokia tikroji situacija, pamatysime tik pavasarį. Tačiau akivaizdu, kad priėmimo sistemą reikia tobulinti, mes patys matome, kad yra spragų. Tėvams turi būti garantuota, kad jeigu nepateko į norimą darželį, juos priimtų kitas“, – „Sekundei“ aiškino darželio vadovė.

Tiesa, šiemet dalis dvimečių ir vienmečių dėl vietų trūkumo į ugdymo įstaigą nebuvo priimti. Kiek jų liko už borto, E. Tinkūnienė negalėjo atsakyti. Taip yra todėl, kad mažųjų grupės pagal higienos normas yra nedidelės: nuo 1 iki 2 metų grupėje gali būti ne daugiau nei dešimt vaikų, o 2–3 metų mažylių – ne daugiau nei 15.

Tad visų poreikių patenkinti neįmanoma. Tokia pati situacija yra ir aplinkiniuose darželiuose – nors visuose darželiuose yra po dvylika grupių, visos jos užpildytos.

„Mūsų darželį lanko visi vaikai iš Kniaudiškių ir Molainių gatvių mikrorajono. Čia gyvena daug jaunų šeimų, tad natūralu, kad negalime patenkinti visų poreikių. Tai viso miesto problema – šiuo metu nė viename miesto darželyje nėra vietų patiems mažiausiems vaikučiams. Džiugu, kad vaikų mieste daugėja, bet dabar reikia spręsti, kaip padėti jaunoms šeimoms“, – teigė E. Tinkūnienė.

Problemos nemato

Tačiau Panevėžio savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Sandra Jakštienė problemos nemato. Anot jos, pirmumas priimant vaikus į darželius nustatytas švietimo ministro įsakymu ir Savivaldybė negali jo nepaisyti.

Panevėžio savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja S. Jakštienė teigia, kad Panevėžys kompaktiškas miestas, todėl teikti pirmumą pagal gyvenamąją vietą netikslinga.

S. Jakštienės teigimu, prioritetas pagal gyvenamąją vietą, pavyzdžiui, mikrorajoną, teikiamas tik Vilniuje. Tačiau lyginti sostinės ir Panevėžio esą nereikėtų. Be to, jau dabar yra pirmumas į darželius patekti miesto vaikams – rajono vaikai priimami tik tuo atveju, kai yra laisvų vietų.

„Mūsų miestas kompaktiškas, tad teikti pirmumą pagal gyvenamąją vietą netikslinga. Vilniuje darželių trūkumo problema yra didžiulė, ten Savivaldybė net kompensuoja dalį lėšų lankantiesiems privačius darželius. O Panevėžyje tik keturi darželiai, kur didelės eilės. Kituose vietų dar tikrai galima rasti. Aišku, tėvams patogiau vaiką vesti arčiau namų, bet ne visuomet telpa visi norintieji“, – aiškino S. Jakštienė.

Jos teigimu, kad būtų aiškiau, bus tobulinama centralizuota priėmimo sistema. Jau po Naujųjų metų tėvai, prisijungę prie sistemos, galės matyti vaikų eiles į norimą grupę. Prašymus priimti į darželį tėvai galės pateikti iki gegužės 31-osios. Iki birželio 15-osios bus sudaromos grupės ir jeigu vaikai nepateks į norimą darželį, tėvai vėl galės teikti prašymus į likusias laisvas vietas. Ir tik tada bus priimami rajono vaikai.

„Jeigu tėvai užsispirs, kad nori tik į vieną darželį, gali likti ir be vietos, tačiau paprastai laisvų vietų būna ne viename darželyje. Be to, patys darželiai, atsižvelgdami į norinčiųjų lankyti skaičių ir amžių, gali komplektuoti įvairias grupes“, – sakė S. Jakštienė.

Komentarai

  • Karatais ir patys tėveliai delsia, manydami, kad dar ne vėlu, dar laiko yra, dar spėsiu… Jau buvo keli atvejai, kai tėveliai ateina, domisi, sako, kad ateis pateikti prašymo, bet taip ir negrįžta nei į įstaigą, nei patys centralizuotai jo nepateikia. Gal būt ateina tik pasidomėti, pasižvalgyti, bet taip ir pasakyti reikia, nors teigia, kad tikrai grįš su vaiko dokumentais rašyti prašymo. Šiuo metu jau ateina tėveliai rašyti prašymo vaikučiams, gimusiems 2017 metais; jų nuo 2018 metų rugsėjo mėn. galės būti grupėje 10, tad tie, kurie mano, kad ateis parašyti prašymą vasarą ir jų vaikutis jau galės lankyti darželį nuo rugsėjo mėn., gali ir pavėluoti. Net ir tie, kurie norėtų, kad, pavyzdžiui, 2017 metais gimęs vaikutis pradėtų įstaigą lankyti nuo 2019 metų rugsėjo mėn., jau vis tiek dabar turėtų pateikti prašymą, nes 2019 metų rugsėjo mėnesį 2017 metais gimusių grupė bus formuojama iš 15 vaikų, vadinasi, jeigu 2018 metais rugsėjį buvo pilna 10-ies vaikų grupė, tai 2019-ų metų rugsėjui dar bus galima papildyti į to amžiaus grupę tik 5 vaikus. Sėkmės tėveliams.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų