Asociatyvi nuotr.

Pasipiktinusi katechete atsisakė ir sakramento

Pasipiktinusi katechete atsisakė ir sakramento

https://sekunde.lt/leidinys/paneveziobalsas/Dukrą paruošti Pirmajai Komunijai patikėjusi kaimo bažnytėlės katechetei, panevėžietė taip pasipiktino jos elgesiu, jog ypatingą šventę nusprendė atidėti dar metams ir jau kituose maldos namuose.

Ilgametę patirtį turinti katechetė tikina niekada nesielgusi netinkamai, tačiau ją stulbina ne tik vaikų, bet ir juos atvedančių tėvelių nepagarbus elgesys bažnyčioje.

Pagailo verkiančio vaiko

Į redakciją paskambinusios panevėžietės šeimai šis šeštadienis galėjo būti ypatingas – Raguvėlės bažnyčioje dukra turėjo priimti Pirmąją Komuniją.

Vis dėlto šventės nebus. Nuo rugsėjo į šv. mišias ir pamokėles Raguvėlės bažnyčioje dukrą vežiojusi panevėžietė nusprendė verčiau palaukti kitų metų, tačiau sakramentą mergaitei priimti kituose maldos namuose.

„Sūnus pernai Pirmąją Komuniją priėmė Panevėžyje. Visai šeimai tai buvo ypatingas įvykis, palikęs tik gerus prisiminimus. Dukrą kitąmet irgi leisime Panevėžyje“, – sako mama.

Anot jos, Raguvėlė buvo pasirinkta tikintis mažoje bažnytėlėje jaukios šventės.

„Pradžioje įspūdis buvo geras. Mokytojos nepažįstu, bet atrodė kultūringa. Net nebūčiau pagalvojusi, kad gali taip bendrauti su vaikais. O dabar esu pakraupusi dėl jos rėkimo ant vaikų“, – sako panevėžietė, prašiusi neviešinti jos pavardės.

Mama teigia senokai atkreipusi dėmesį į katechetės griežtą toną pamokėlėse, tačiau tai, kas nutiko praėjusį sekmadienį po šv. Mišių bažnyčioje vaikams pasilikus atsiskaityti maldelių, panevėžietę apstulbino.

„Ant vieno berniuko ji taip rėkė, kad tas vargšas berniukas net apsiverkė, kūkčiodamas išėjo namo. Kaip man jo pagailo, to smulkučio verkiančio vaikelio. Labai užjaučiu tą vaiką. Turbūt vietinis, nes vienas išėjo iš bažnyčios“, – pasakojo mama.

Ne motyvuoja, bet atstumia

Panevėžietė tvirtina, kad ir pačios dukra bijo pamokėlių, kad nebūtų aprėkta katechetės.

„Maldelių klausinėja kaip universitete: vienam pasakyti pradžią, kitam vidurį, trečiam – pabaigą.

Taip negali būti, tie vaikai maži, visko bijo. Jiems tik 8–12 metų. Pati girdėjau, kaip mokytoja šaukė, ką jūs veikėte nuo rudens, kodėl nesimokėte? Bet nereikia pamiršti, kad jie dar ir į mokyklas eina.

Ne taip vaikus reikėtų kviesti į bažnyčią. Mano mergaitė irgi sako, prieisiu Pirmos Komunijos ir nebelankysiu bažnyčios. Katechetė turi motyvuoti, o ji atstumia“, – stebisi mama.

„Gal kai kas galvoja: atiduosiu vaiką katechetei, jos pareiga išmokyti. Tai labai neteisinga. Auklėjimas vyksta pirmiausia šeimoje, didžiausi autoritetai vaikui yra tėtis ir mama.“

S. Filipavičius

Ji sako pamenanti, kaip kadaise pati rengėsi priimti Pirmąją Komuniją Panevėžyje. Iš to laiko likę tik labai geri prisiminimai.

„Kai pati ėjau Pirmos Komunijos, laukdavom, kada į bažnytėlę eisim, būdavo įdomu. O tokios mokytojos ir aš bijočiau. Raguvėlės kunigas Saulius turi kelias parapijas, toks puikus dvasininkas, gal net nežino, kaip katechetė bendrauja su vaikais. Jo aukojamos šv. mišios visada labai gražios, jautrios ir prasmingos. O vaikai lieka vaikais, būna, kad kai kurie ir paišdykauja, bet visi tą darėme. Reikia juos sudrausminti, bet ne po šv. mišių šitaip ant jų rėkti“, – svarsto mama.

Baisisi elgesiu bažnyčioje

Tokias mamos pretenzijas išgirdusi katechetė „Panevėžio balsui“ teigė irgi esanti apstulbinta.

Didelę pedagoginę patirtį turinti mokytoja tikina nesanti pikta, tačiau ir iš vaikų, ir iš tėvų prašo pagarbos bažnyčioje.

„Kodėl iš Panevėžio tiek vaikų Pirmajai Komunijai vežioja į Raguvėlę, jei jau tokia bjauri? Turiu sąraše 53 vaikus. Išsirikiavę po du per visą mūsų bažnytėlę netelpa. Iš mūsų parapijos tik trys, daugiau visi iš Panevėžio. Nuo ateinančių metų nė vieno nebepriimsiu, tegul eina Panevėžyje“, – kalbėjo įskaudinta mokytoja.

Pasak katechetės, ji nerėkia, vaikų nekoneveikia, bet reikalauja lankyti bažnyčią ir išmokti maldas.

„Nuo pat rugsėjo, kai vaikai užregistruojami į pamokėles, pasakau, kokie reikalavimai. Komunija jau šeštadienį, o kai kurie dar neišmoko maldų. Vienas vaikas visai retai ateina, nieko nemokėjo. Praeitas sekmadienis buvo paskutinis atsiskaityti. Pasakiau, kad neprileisiu, jei neišmoks. Gal jis ir paašarojo“, – kalbėjo tikybos mokytoja.

Katechetė neslėpė, jog ne tik vaikams derėtų pasimokyti tinkamo elgesio bažnyčioje, bet ir tėvams.

„Pačios mamos per šv. mišias su telefonais žaidžia. Sėdi priešais kleboną pirmame suole ir telefoną maigo, nė atsiklaupti kada žino. Visos kaimo moterys tą mato, dar ir pasako, kad tuos vaikus atveda dėl pliusiuko. Ko norėti iš vaikų, jei tėvai elgiasi negražiai? Vos keletas yra tokių, kuriems, matosi, reikia bažnyčios ir sakramentų“, – piktinosi mokytoja.

Siūlosi tarpininkauti

Panevėžio vyskupijos Katechetinio centro vadovė Jurgita Mulokaitė de Moraes teigė esanti labai nustebinta tokio incidento.

Anot jos, dėl Raguvėlėje vaikus mokančios katechetės niekada nėra buvę jokių nusiskundimų.

„Tai pirmas kartas. Man tai staigmena. Gerai, kad keliama problema, bet gaila, kad ne nuo to galo ją pradedama spręsti. Galima pasikviesti mokytoją, galėtume mes patarpininkauti ir kalbėtis. Nereikia laukti, kol jau „nurauna stogą“, – stebėjosi centro vadovė.

Neskuba kaltinti

Raguvėlės parapiją aptarnaujantis kunigas Saulius Filipavičius sako nors irgi nesąs girdėjęs skundų dėl šios katechetės, tačiau teigė negalintis atmesti, kad galėjo būti mamą papiktinusių dalykų.

„Kiekvienas į tas pamokėles atvažiuoja su savo lūkesčiais. Ne visada tuos lūkesčius galima išpildyti taip, kaip žmonės įsivaizduoja“, – svarstė dvasininkas.

Tikybos mokytojai jis teigė neturintis nė menkiausio priekaišto: gera pedagogė, užauginusi gražią šeimą, labai darbšti ir tvarkinga.

„Negalėčiau suabsoliutinti, kad šioje situacijoje teisi mama arba katechetė. Turbūt kiekviena yra savaip teisi. Antra vertus, tikybos mokytojos krūvis didelis. Reikia labai stiprių nervų ir kantrybės, kad išlaikytų visada šaltą protą ir taktą. Žinome, kad yra ir vaikų, ir tėvų problemiškų. Gal kai kas galvoja: atiduosiu vaiką katechetei, jos pareiga išmokyti. Tai labai neteisinga. Auklėjimas vyksta pirmiausia šeimoje, didžiausi autoritetai vaikui yra tėtis ir mama“, – pabrėžė kunigas.

Pasak S. Filipavičiaus, ir tėvų pareiga vaiką pamokyti, kaip bažnyčioje elgtis.

Visgi, anot dvasininko, pasitaiko atvažiuojančių tik užsidėti pliusiuką, kad vaikas priėmė Pirmąją Komuniją, o vėliau nei tėvų, nei vaiko bažnyčioje nėra iki jo vestuvių.

„Negaliu nieko blogo apie tą mamą ir vaikus pasakyti, jų nepažįstu. Bet neskubėčiau kaltinti tik tikybos mokytojos. Matyt, šiek tiek kaltės yra ir vienoje, ir kitoje pusėje. O jei tie tėvų lūkesčiai negali būti išpildyti, panevėžiečiams nėra būtinybės vaikus vežioti ruošti Pirmajai Komunijai į Raguvėlę“, – teigė kunigas.

Jis sako paklausiantis katechetės, kas įvyko, koks jos požiūris, ir tikintis, kad priežastis, kodėl mokytoja šiurkščiai pasielgė, gali būti rimta ir suprantama.

Galėtų rožes auginti

Pasak S. Filipavičiaus, „nėra marių, iš kur prisisemti katechetų“. Labai trūksta gerų pedagogų, pasišventusių žmonių, kurie galėtų tikėjimo mokymą vaikui perduoti ne tik kvalifikuotai, bet ir patys tuo gyventų.

Šita problema, pasak dvasininko, nėra tik šiandien atsiradusi.

„Puikiai pamenu Sąjūdžio laikais žmonių sugrįžimą į bažnyčią ir kaip į mokyklas pradėjo eiti tos mūsų davatkėlės, labai geros, pasišventusios moterys, bet neturinčios pedagoginio pasiruošimo, kantrybės, pagaliau elementaraus žmogiško takto ir supratimo, kad ateina prie vaiko, ne prie suaugusiojo. Jau tada pasigirsdavo atsiliepimų, kad tokios tikybos mokytojos, tos geros Dievą mylinčios dūšelės, pačios to nenorėdamos tapo ne tos, kurios pritraukia vaikus prie bažnyčios, bet kurios atstumia“, – sako kunigas.

Visgi ši katechetė, pasak dvasininko, yra didelę patirtį turinti pedagogė, dirbanti ne iš reikalo, o pasiaukojimo.

„Ji visą gyvenimą pradirbo mokykloje ir buvo vertinama. Ir dabar moko tikybos ne todėl, kad neturėtų iš ko gyventi ar ką veikti, bet kad yra tokia situacija, kai nėra kam. Tą suvokdama aukoja savo laiką, kai galėtų ramiai sėdėti pensijoje ir auginti rožes po langais“, – įvertino S. Filipavičius.

 

Komentarai

 • Norėčiau pakomentuoti, kad straipsnis parašytas labai neobjektyviai. Kyla įtarimas, kad į redakciją paskambinusi panevėžietė ir straipsnio autorė yra tiesiogiai susiję asmenys.
  Apkaltinti vieną pusę, neapklausiant kitų įvykio dalyvių yra neprofesionalu. Apšmeižėte moterį, be galimybės ją apginti. Rašant straipsnį atsižvelgta tik į vienos mamos nuomonę apie pamokėles, kiti tėvai nebuvo apklausti.

  Lankėme tas pačias pamokėles šiais metais ir esame labai jomis patenkinti. 2023.05.27 dieną dalyvavome gražioje šventėje su daug besišypsančių vaikų ir tėvų. Vaikai buvo pasiruošę ir laimingi, už tai galime padėkoti mokytojai, kuri juos paruošė.
  Dalyvavome pamokėlėse ir nei karto negirdėjome mokytojos rėkiant, kaip minima straipsnyje. Galbūt tonas kartais buvo griežtesnis, tačiau, manau kartais to reikia, kai tenka suvaldyti 50 vaikų (ar bandėte kalbėti tyliai ir tikėtis, kad 50 šurmuliuojančių vaikų Jus išgirs?). Bet kokiu atveju – rėkimu to nepavadinčiau. Dirbome su savo vaiku ir maldeles atsiskaitėme likus mėnesiui iki šventės, tad nesusidūrėme su problema, kad likus savaitei tektų klausyti mokytojos nepasitenkinimo.

  Susidaro įspūdis, kad besiskundžianti mama tiesiog nesugebėjo išmokyti vaiko maldelių, kurių, beje nebuvo labai daug ir išgirdusi, kad neatsiskaičius jų – šventėje dalyvauti negalės – labai supyko ir nusprendė apjuodinti moterį, kuri ruošia vaikus, kartu apjuodindama ir bažnyčią. Kyla klausimas: ar jai, o kartu ir žurnalistei, parašiusiai šį straipsnį, nuo to palengvėjo. Labai tikiuosi, kad taip. Kitu atveju straipsnis neturi prasmės.

  Dievas moko neteisti. Jei galite – perduokite, nepanorusiai prisistatyti mamai, kad moko ir nešmeižti.
  Beje, neprisistatyti ir apšmeižti yra labai paprasta. Kyla klausimas ar mama išdrįstų tą patį tekstą pakartoti žiūrėdama žmonėms į akis?

  Žurnalistė taip pat nuteisė net nepasigilinusi į situaciją plačiau, besiremdama vieno žmogaus nuomone. Gal prieš publikuojant straipsnį, reikėjo atvykti į šventę ir pamatyti, kiek laimingų žmonių joje buvo? Vienintelis neigiamas dalykas ir buvo – informacija apie netrukus pasirodysiantį Jūsų straipsnį, kas sukėlė nuostabą šventės dalyvių veiduose.

  Labai liūdna, kad redakcija leidžia į viešumą tokius straipsnius, kuriuose juodinami žmonės, vedantys vaikus tikėjimo keliu.

 • Keista, kodėl ruošiasi ne savoje parapijoje? O gal neturi savos parapijos? Juk kiekvienas žmogutis nuo pat krikšto sakramento, išpažinties ir komunijos auga kartu su parapija. Nu labai keista. Dėl ko tiek vargti,vežti kažkur? Tokius migruojančius katalikus reikėtų nukreipti į savas parapijas. Ateinu ne dėl kunigo, ne dėl katechetų. Bet ateinu į savo parapiją augti ir tuo pačiu savo buvimu auginu kitus. Nesvaikit, pliusiukus vėjai užpūs…

  • Atsakyti
 • Esu šio miestelio buvusi gyventoja. Ir tikrai galiu pasakyti, kad ši moteris katechete(mokytoja) yra be proto nuostabus žmogus. Ji tikrai atsakingai dirba šį darbą. Be proto didelį dėkingumą jei jaučiu už visą jos atsidavimą vaikams ir pagalba jiems. Jei ji būtų tokia bloga kokia įvardijo mama, ar šitiek vaikų eitu iš kitų miestų? Manau ne. Tad mamytei gal reikėjo užsiimti vaikų ir padėti išmokti visas maldeles. Ir tik tada kažką komentuoti

  • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų