Iš Kinijoje vykusio pasaulio čempionato grįžęs panevėžietis D. Rapšys sutiktas kaip didvyris – jo sąskaitoje net du svarbiausi apdovanojimai – aukso ir sidabro medalis.

Pasaulio čempiono pergalių kaina – sunkus darbas

Pasaulio čempiono pergalių kaina – sunkus darbas

 

Panevėžietis plaukikas Danas Rapšys visai Lietuvai įteikė didžiulę kalėdinę dovaną – iš Kinijoje, Hangdžou miesto plaukimo arenoje, vykusio pasaulio čempionato parvežė aukso ir sidabro medalius. Jaunajam sportininkui net pačiam vis dar sunku patikėti tuo, kas ką tik įvyko. Ir jis jau planuoja šturmuoti naujas viršukalnes – rengiasi vasarą vyksiančiam pasaulio čempionatui Pietų Korėjoje.

Vos 23-ejų D. Rapšys jau ne kartą įrodė, kad sėkmė priklauso ne nuo to, megapolyje ar nė 100 tūkst. gyventojų neturinčiame mieste augai, ne nuo žvaigždžių išsidėstymo, o nuo nuolatinio sunkaus darbo. Kai yra tikslas, užsispyrimas ir atsidavimas – įmanoma viskas.

„Kol kas sunku suprasti, kad čempionatas baigėsi ir esu namie. Net nebuvo kada tinkamai pasidžiaugti šia pergale“, – vos prieš porą dienų grįžęs iš Kinijos sako olimpinis čempionas.

D. Rapšiui iššūkiu čempionate tapo aklimatizacija ir miego trūkumas. Visgi sportininkas sugebėjo susitelkti ir įveikti save. Anot jo, be komandos palaikymo vargu ar būtų pasiekęs tokių rezultatų.

„Kinijoje niekaip negalėjau užmigti, per naktį pavykdavo numigti vos tris valandas. Stengdavausi nusiteikti, kad viskas bus gerai, kad puikiai išsimiegojau. Žmogaus galimybės yra didžiulės, kai suvokia, kad viskas priklauso tik nuo vidinio nusiteikimo“, – sakė D. Rapšys.

Įžvalgi trenerė

Aukso medalį Kinijoje D. Rapšiui atnešė plaukimas laisvuoju stiliumi 400 metrų baseine. Šioje rungtyje Danas startavo pirmą kartą. Vaikinas šypsosi, kad trenerė jau buvo sudėliojusi tokį planą ir ruošė jį išbandymui, vis padrąsindama ir įkvėpdama, kad viskas bus gerai.

„O aš žinojau, kad turiu padaryti viską, ką galiu geriausio“, – šypsosi jaunasis talentas.

Dar vieną – sidabro – medalį D. Rapšys Kinijoje pelnė nuplaukęs 200 metrų laisvuoju stiliumi. Sportininkas įsitikinęs, kad iki aukštesnio laiptelio pritrūko poilsio, mat po pirmosios rungties, kuriai atidavė visas jėgas, atsikvėpti turėjo tik nepilną dieną. Pasaulio čempionate panevėžiečio laimėti net du medaliai ir auksine žuvele tituluojamos Rūtos Meilutytės sidabras 50 metrų krūtine rungtyje lietuviams užtikrino aukštą vienuoliktą vietą bendroje medalių lentelėje.

Tiesa, pergalės triumfą Danui kiek apkartino kelionė į namus. Grįžęs į Vilniaus oro uostą panevėžietis sužinojo, kad jo lagaminai taip ir liko Kinijoje – tiesiog netilpo į lėktuvą. D. Rapšys džiaugiasi, kad bent medalius pasiėmė į lėktuvą.

„Visą parą keliavome, nuotaikos nebėra, o desertui dar sužinojome, kad ir mūsų lagaminų nėra. Tikiuosi, kad atskraidins, nes liko ne tik daiktai, bet ir lauktuvės artimiesiems. Laimė, bent medalius su savimi pasiėmiau“, – gero ūpo net ir po tokių kuriozų nestokojo olimpietis.

Sėkmės receptas

Jau trečiadienį startuos Lietuvos plaukimo čempionatas. Pasaulio čempionas D. Rapšys dar nėra apsisprendęs, ar jame dalyvaus. Dabar užvis labiausiai vaikinui norisi pailsėti ir šventes sutikti su artimiausiais šeimos nariais. Vien pasibuvimas su šeima sportininkui jau yra didelė šventė. Mat Danas didžiąją laiko dalį praleidžia užsienyje. Net kai parvyksta į Lietuvą, Panevėžyje vis tiek ilgai neužsibūna. Mat gimtajame mieste nėra olimpiečiui tinkamo treniruotis baseino – tokį Aukštaitijos sostinėje vis dar tik žadama įrengti. Kol 50 metrų baseinas tebėra Vyriausybės duotas pažadas Panevėžiui, čempionui tenka treniruotis važinėti vis į kitus miestus – Alytų, Kauną ar Klaipėdą.

„Tikiuosi, kad ir Panevėžys kada nors turės olimpinį baseiną. Tuomet atsirastų galimybių daugiau laiko būti namie, arčiau šeimos. Jeigu būtų 50 metrų baseinas, nereikėtų niekur važinėti, susitaupytų nemažai laiko“, – laukia D. Rapšys.

Nepaisant sudėtingų sąlygų treniruotis, panevėžiečio kolekcijoje – per trys šimtai įvairių spalvų medalių ir apdovanojimų. Danas to nevadina nei sėkme, nei talentu. Jo sėkmės receptas – sunkus darbas ir puiki komanda. Bet visa tai turi savo kainą – plaukiko gyvenimas sukasi tik aplink sportą. Pasak D. Rapšio, jeigu jis plaukimui neatsiduotų visu šimtu procentų, vargu ar galėtų džiaugtis tokiais pasiekimais. Vien treniruotėms privalantis kasdien skirti po šešias valandas.

„Sėkmės nėra, viskas ateina tik per sunkų darbą ir puikią komandą. Turi save atiduoti maksimaliai – pradedant dienos rutina ir baigiant maistu, treniruotėmis ir miegu. Gerų genų taip pat neturiu, antraip olimpiniu čempionu būčiau nuo mažų dienų. Kad pasiekčiau tai, ką turiu, man reikėjo labai daug dirbti“, – prisipažįsta sportininkas.

Vardan sportinės karjeros 23-ejų panevėžietis turi aukoti ir pasisėdėjimus su draugais bei vakarėlius.

„Net savaitgaliais neturiu galimybių su bičiuliais nueiti į kavinę. Tokia yra profesionalus sportininko karjeros kaina“, – šypsosi D. Rapšys.

Viršukalnės dar priešakyje

Pasaulio čempionas atvirauja, kad siekti profesionalaus sportininko karjeros nebuvo jo vaikystės svajonė, tiesiog pats gyvenimas taip sudėliojo. Tiesa, plaukti D. Rapšys jau mokėjo nuo mažų dienų, mat tėvai jį leido į vienintelį mieste esantį darželį, turintį baseiną. Pradėjęs eiti į mokyklą, plaukimo Danas neapleido, bet, kaip sako, baseiną lankė tik norėdamas išmokti geriau plaukti. Laimei, ankstyvoje paauglystėje jo gabumus pastebėjo treneris ir taip prasidėjo D. Rapšio kelias į didžiąją karjerą.

„Dabar sportas užima visą mano gyvenimą. Jeigu nori laimėti medalį pasaulio čempionate, turi sportui atsiduoti kiek begalėdamas, nes kitaip tokių pasiekimų nebus“, – sako D. Rapšys.

Apie tai, kas laukia ateityje, po penkerių ar dešimties metų, olimpietis dar negalvoja. Anot sportininko, paprastai plaukikai karjeros viršūnę pasiekia 25–26 metų, tačiau šis Kinijoje vykęs čempionatas parodė, kad pergalėms amžius nėra riba.

„Pasaulio čempionate Kinijoje brazilas įrodė, kad galima čempionatą laimėti ir 38-erių metų. Tad apie ateitį dar negalvoju, stengiuosi save atiduoti čia ir dabar. Vasarą laukia pasaulio čempionatas Pietų Korėjoje. Turiu pasiruošti kiek galima geriau“, – didelių ambicijų dar kartą pasauliui pranešti apie Lietuvą ir gimtąjį Panevėžį turi D. Rapšys.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų