I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Pasaulio čempionei – sukrečianti žinia

Pasaulio čempionei – sukrečianti žinia

Įspūdinga pergale pasaulio ultratriatlono čempionate, praūžusiame Panevėžyje vasaros pabaigoje, nustebinusiai panevėžietei Alinai Rancevai – sukrečianti žinia iš Tarptautinės ultratriatlono federacijos (IUTA).

Iš karto po laimėto pasaulio čempionato sportininkei atliktas dopingo testas pasirodė esąs teigiamas. Čempionės titulą A. Rancevai kainavo žolelių ekstraktas svoriui mažinti, kadaise į dopingo pinkles įpainiojęs ir garsią Lietuvos šokėją Editą Daniūtę.

„Jokiais būdais tai nebuvo mano piktybinė klaida. Puikiai žinojau, kad čempionato nugalėtojams atliks dopingo testus. Jei nors kiek būčiau įtarusi, kad paprasčiausia žolelė snaputis gali pridaryti tokių nemalonumų, būčiau finišavusi antra ir ramiai gyvenusi“, – teigia A. Ranceva, pirmadienį sulaukusi netikėtos žinios.

Pasak sportininkės, dar vasarį ji įsigijo snapučių pagrindu pagaminto ekstrakto, skirto svoriui mesti – 30 tablečių pakuotę.

„Perskaičiau ant pakuotės preparato sudėtį, bet joje nepažymėta jokių sportininkams draudžiamų ingredientų. Nesu profesionali sportininkė, nesu turėjusi mokymų ir sporto daktarų, kurie mane konsultuotų varžyboms. Šito sau negaliu leisti. Ir varžyboms ruošiuosi tik laisvalaikiui, savarankiškai, padedama vyro. Negalėjau net įtarti, kad dėl skysčius varančios žolelės turėsiu tokių nemalonumų“, – pasakojo panevėžietė.

Lieknėti padedantį preparatą A. Ranceva teigia pirkusi internetinėje parduotuvėje.

Lemtinga viena tabletė

Iš testą atlikusios Lietuvos antidopingo agentūros sulaukusi pranešimo apie rastą draudžiamą medžiagą, panevėžietė tvirtina iš pradžių negalėjusi nė suvokti, kaip šioji pateko į jos organizmą.

„Vartojau tik tą, ką ir prieš visas kitas turėtas varžybas. Esu atlikusi daug testų ir visada būdavo viskas gerai. Mes, sportininkai, visada žinome, kad bus dopingo kontrolė. Niekas nerizikuotų vartoti kažko draudžiamo, juolab kad aš pati toli gražu ne iš sporto ir gyvenu“, – apstulbusi A. Ranceva.

Vienintelis naujas jos pavartotas preparatas buvo žolelių pagrindu pagamintas liekninamasis snapučio ekstraktas. Jo tabletes sportininkė nuvežė Antidopingo agentūrai. Paaiškėjo, kad šis preparatas, lengvai prieinamas bet kuriai sulieknėti svajojančiai mergaitei, Lietuvoje net neregistruotas.

„Agentūra ir aš, kaip trečias asmuo, pateikėme raštą Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai, kad Lietuvoje platinamas nelegalus produktas. Dėl to paties kreipiausi ir į policiją“, – sako A. Ranceva.

Sportininkė suskaičiavo, kad iš 30-ies pakuotėje buvusių liekninamųjų tablečių nuo vasario buvo išgėrusi vos devynias. Lemtinga tapo paskutinioji, išgerta iki čempionato telikus 10-iai dienų. Ji, pasak panevėžietės, tikrai nepadėjo rungiantis trasoje.

„Mano organizme nerado ištvermę gerinančių ar nuovargį nutolinančių draudžiamų medžiagų, o tik svorio metimo preparato liekanų. Tai, kas dabar įvyko, yra vienos tabletės kaina“, – kalbėjo A. Ranceva.

Anot sportininkės, sulaukusi policijos bei Valstybinės maisto ir veterinarijos tyrimų rezultatų, svarstys, ar teikti apeliaciją.

Aukojo laisvalaikį

Netikėto smūgio sporte sulaukusiai panevėžietei labiausiai skauda ne dėl prarasto čempionės titulo ir Tarptautinės ultratriatlono federacijos pritaikytų sankcijų. Ultratriatlono varžybos niekada nebuvo jos pragyvenimo šaltinis. A. Ranceva visada save įvardydavo tik sportininke mėgėja. Net čempionatui pradėjo ruoštis iki jo likus vos porai mėnesių, kai prasidėjo pačios, kaip pedagogės ir trenerės, atostogos. Sportinį tempą A. Rancevai teko derinti ne tik prie darbo, bet ir šeimos. „Sekundei“ sportininkė yra pasakojusi, jog kai šiemet šeima vyko atostogauti į Ignaliną, abu jos vyrai – sutuoktinis ir sūnus – važiavo automobiliu, o Alina tą patį maršrutą įveikė dviračiu.

„Labai skaudu ir gaila dėl treniruotėms paaukoto laisvalaikio, nuo šeimos nuvogto laiko, bet labiausiai širdį skauda dėl savo gerbėjų. Tik jų palaikymas man neleido sustoti trasoje, kai skaičiavau kiekvieną žingsnį. Nors tai, kas dabar įvyko, buvo mano netyčinė klaida, labai labai atsiprašau visų panevėžiečių ir mane palaikiusiųjų“, – sako A. Ranceva.

Varžybose nebedalyvaus

Pasaulio ultratriatlono čempionato Panevėžyje organizatorius Vidmantas Urbonas pranešimo iš IUTA sulaukė pirmadienį.

Federacija skelbia, kad 2019 metų pasaulio ultratriatlono čempionato Panevėžyje nugalėtojos titulas perleidžiamas antrąją vietą užėmusiai Marie Veslestaul iš Norvegijos, vicečempionės – vokietei Anke Weihermuller. Trečioji vieta lieka neužimta. Nugalėtojai norvegei bus išsiųstas 1000 eurų piniginis prizas, antrosios vietos laimėtojai – 660 eurų.

Pagal IUTA taisykles, A. Ranceva visam gyvenimui pašalinta iš IUTA varžybų.

Tokių pačių sankcijų sulaukė ir tuo pačiu metu patikrinta Virdžinijoje vykusių varžybų „Virginia Triple“ nugalėtoja Nancy Clinkenbeard.

IUTA pabrėžia, kad gavusi teigiamus dopingo vartojimo testo atsakymus buvo šokiruota. Federacija prašo „teisingai elgtis su abiem atletais ir susilaikyti nuo neigiamų publikacijų“ ir teigia daugiau informacijos nepateiksianti.

Patikrinimas nebuvo staigmena

V. Urbono teigimu, Panevėžyje vykusių varžybų organizatorių ir tarptautinės ultratriatlono asociacijos pasirašytoje sutartyje buvo numatyta, kad dopingo tyrimas bus atliekamas abiem pirmosios vietos laimėtojams – vyrui ir moteriai – bei vienam burtų keliu atrinkta varžybų dalyviui. Visiems čempionate dalyvavusiems sportininkams tokios sąlygos buvo žinomos.

Patikrintų vyrų dopingo testai, pasak V. Urbono, buvo neigiami. Jiems piniginiai prizai jau išmokėti.

„Nežinant situacijos ir niuansų, kodėl taip įvyko, negalima komentuoti. Visi sportininkai žino, kad nugalėtojai visada yra tikrinami. Tai yra Tarptautinės ultratriatlono federacijos taisyklė, galiojanti visoms varžyboms. Pernai viename Europos mieste vykusiose taurės etapo varžybose sportininkai nebuvo patikrinti ir dėl to šiam miestui pritaikytos griežtos sankcijos – daugiau nebeleidžiama jame organizuoti varžybų“, – teigė V. Urbonas.

Komentarai

  • Laikykis, Alina! Net neįsivaizduoju, kaip tau sunku. Bet gyvenimas nesustoja, net neabejoju, tik pirmyn!

  • Tai, kad eiliniame maiste gali būti prikišta visokių „dopingų“. Reikia, pagaliau, išskirti tas medžiagas, kurios padeda laimėti. Ir tik jas uždrausti

    • Atsakyti
  • Ji vis tiek mūsų čempionė!

  • tik nereikia lia lia, kad tik zoleles vartojo-bobuciu pasakos

    • Atsakyti
    • Kodėl kas kartą atsiranda žinovų? Mama neišmokė tylėt, kai neturi ko protingo pasakyt?

  • Tai dabar reikia buvusios 2 vietos laimetoja tirti,gal ir ji kokiu zoleliu uzgerus. Gal ir trecia gali buti pavartojus nezinodama.kas tada?

Rodyti visus komentarus (6)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų