Iš tapytojos darbų trykšte trykšta gyvenimas. M. Garucko nuotr.

Pasaulį kūrė teptuku

Pasaulį kūrė teptuku

„Laikas sustojo, o gyvenimas trykšta iš darbų. Galima jausti, kad menas yra amžinas“, – taip tapytojos, meno pedagogės Bronės Mingilaitės-Uogintienės kūrybą apibūdino kultūrologas Gytis Vaitkūnas.

Lietuvos dailės muziejaus Vaizduojamosios dailės ir G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Stasio Petronaičio rinkinyje saugomi dailininkės meno kūriniai, reprezentuojantys XX a. paskutiniųjų dešimtmečių Lietuvos tapybą, pasiekė Juozo Miltinio palikimo studijų centrą. Čia atidaryta paroda „Bronei Mingilaitei-Uogintienei – 100“.

Dailininkės kūrybinis spektras iš tiesų platus. Ji tapė portretus, natiurmortus, peizažus, iliustravo knygas, kūrė dekoracijas spektakliams, ypač mėgo tapyti mėgstamus gėlių žiedus.

Kas buvo ši paveiksluose gyvenimą įamžinusi kūrėja?

Artimas Uogintų šeimos bičiulis ir emocingų diskusijų įkvėpėjas Juozas Miltinis apie dailininkės kūrybą kalbėjo susižavėjęs „…stebėdavau, kaip ji tapo: gestikuliaciją, teptuko paėmimą, paletės laikymą. Čia brūkšteli, ir čia, ir čia – ir viskas gimsta. Kaip pasaulio tvėrimas. Ir paskui žiūri – viskas yra: ir forma, ir struktūra, ir technika, ir koloritas. Gimsta iš tokio tikrai žaidiminio fundamento, žaismės. Kur, atrodo, nėra nei pradžios, nei pabaigos, bet yra kažkoks ūpo atsiradimas. Dvasinės kažkokios ūpo jėgos. Tvarimo atsiradimas. Dailininkė su tvėrimo jėga. (…)“

Galerija

Kūrybinė oazė Lietuvos iškiliausiems

Bronė Mingilaitė-Uogintienė (1919–1983) gimė Rusijoje. Mokėsi Lietuvoje, Kauno meno mokykloje. Baigė Vilniaus dailės akademiją, dėstė Lietuvos valstybiniame dailės institute.

Dailininkų Uogintų šeima nuo 1964-ųjų vasaromis gyvendavo mediniame name Palangoje, kuris ilgainiui tapo iškilių to meto asmenybių – kompozitorių, dailininkų, aktorių, rašytojų susitikimų vieta.

Antrame namo aukšte buvo įrengtos dailininkės ir jos vyro dailininko Broniaus Uoginto dirbtuvės.

Vasarnamyje lankėsi iškilūs to meto kūrėjai – Balys Dvarionas, Juozas Miltinis, Juozas Grušas, Donatas Banionis, Laimonas Noreika, Juozas Karosas, Vaclovas Blėdis ir daugelis kitų.

Šeimininkai dažnai tapydavo svečių portretus, o B. Mingilaitės-Uogintienės darbų yra įsigijęs ir Lietuvos dailės muziejus.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų