P. ŽIDONIO nuotr.

Parko gėda traukia teplius

Parko gėda traukia teplius

Savivaldybės prieš trejus metus iš panevėžiečio išpirkta ir nebaigta griauti tvarkomo Skaistakalnio parko gelžbetoninė tvora virto savotiška piešimo lenta necenzūrinių teplionių gerbėjams.

Po žiemos vienoje gražiausių miesto vietų atsivėrė ant tvoros išrašyti nepadorūs žodžiai ir tokie pat akį rėžiantys vaizdai.

Dar rudenį jų nebuvo.

Savivaldybės atsakingiesiems Skaistakalnio tvoros terlionės – naujiena. Šie svarsto ieškoti vandalų, o nepadorius vaizdus bandyti nuplauti.

Tačiau labiausiai miesto tvarkytojai apsidžiaugtų, jei atsirastų, kas norėtų tvorą išardyti ir išsivežti.

Perėjo į privatininko rankas

Skaistakalnio parką dalijanti kiek ilgesnė nei kilometro tvora – sovietmečio palikimas.

Okupacijos metais būdavo įprasta „išvaduotojų“ kariuomenės reikmėms panaudoti pačias gražiausias Lietuvos vietas.

Viena tokių ir buvo XIX a. Nevėžio upės vingyje sukurtas Skaistakalnio parkas. Jame ir įsikūrė sovietinė karinių lėktuvų remonto bazė.

Karine tapusi teritorija buvo itin saugoma, o prieš 65-erius metus nuo pašalinių akių užtverta masyvia daugiau nei dviejų metrų aukščio gelžbetonine tvora.

Panevėžiečiai tuomet liūdnai juokavo, kad vaizdingoje miesto vietoje iškilo Berlyno siena.

Tvora karinę teritoriją saugojo visą sovietmetį.

Lietuvai atkūrus nepriklausomybę ir sovietų kariškiams išsidanginus, buvusios lėktuvų remonto bazės pastatus suskubta privatizuoti.

Privatizuota buvo ir tvora.

Labiausiai miesto tvarkytojai apsidžiaugtų, jei atsirastų, kas norėtų tvorą išardyti ir išsivežti. P. ŽIDONIO nuotr.

Labiausiai miesto tvarkytojai apsidžiaugtų, jei atsirastų, kas norėtų tvorą išardyti ir išsivežti. P. ŽIDONIO nuotr.

Galerija

Dalis gėdos pasiliko

Dėmesys į šį sovietmečio palikimą nukrypo, kai Panevėžys gavo vadinamųjų europinių lėšų Skaistakalnio parkui tvarkyti.

Tuomet susirūpinta baisųjį „paveldą“ griauti, taip dar praplečiant ir patį parką.

Savivaldybė su tvoros savininku pradėjo derybas dėl išpirkimo. Jo užsiprašytą kainą numušusi keturis kartus, 2020-aisiais Savivaldybė gelžbetoninę tvorą nupirko už 47 tūkst. 300 eurų.

Planuota, kad jau po poros metų jos nebeliks.

Bet iki šiol išmontuota ir išgabenta tik dalis Skaistakalnio buvusios gėdos.

Kita, besidriekianti palei Nevėžio upę ir šalia jos vingiuojantį pėsčiųjų ir dviratininkų taką, iki šiol tebestovi ir traukia teplionių mėgėjus.

Siūlo dovanų

„Kad Savivaldybei mažiau kainuotų tvoros išmontavimas, kreipėmės į visus, kas galėtų ją nuardyti savo lėšomis, mainais gaudami gelžbetonines dalis. Tokiomis mūsų iškeltomis sąlygomis jau pasinaudojo viena įmonė, nuardžiusi dalį tvoros“, – teigė Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjas Dalius Vadluga.

Anot jo, būta ir daugiau susidomėjusiųjų, tačiau į darbus šie nekibo.

„Labai intensyviai neieškome ardytojų. Nuardžius akliną tvorą atsivers nelabai koks vaizdas. Dalį tokio jau ir dabar matome“, – kalbėjo D. Vadluga.

Ir išties, nuardžius pietinę tvoros dalį pasimatė tai, kas buvo už jos – važiuojančių ir turbūt nebenaudojamų sunkiasvorių automobilių aikštelė, sukrautos statybinės medžiagos.

„Ir kitose už aklinos tvoros esančiose vietose vaizdas nelabai koks. Labai ragintume už jos įsikūrusius susitvarkyti, kad nugriovus tvorą jų aplinka labai nekontrastuotų su atnaujintu parku“, – kalbėjo D. Vadluga.

O tai, kad likusi sovietinės tvoros dalis – aprašinėta, Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjas įvardijo kaip viešosios tvarkos pažeidimą. Jo teigimu, nustačius tuos, kad ant tvoros rašo nepadorius žodžius ir piešia tokius pat vaizdus, lauktų baudos.

P. ŽIDONIO nuotr.

P. ŽIDONIO nuotr.

Galerija

Griauti brangiai kainuotų

Savivaldybės administracijos direktoriaus Tomo Juknos teigimu, išardyti Skaistakalnio parko tvorą, kiek jos dar liko, miestui kainuotų nemažus pinigus – apie 30 tūkst. eurų.

„Norėtume, kad tvoros išardymas ir jos išvežimas Savivaldybei nekainuotų. Kam reikia tvoros, kas nori ir gali ją išardyti ir išsivežti, kviečiame tą ir padaryti“, – sakė T. Jukna.

Direktorius svarsto, kad tol, kol tvora vis dar stovi, ant jos esančius nepadorius piešinius galbūt reikėtų nuplauti.

„Norėtume, kad tvoros išardymas ir jos išvežimas Savivaldybei nekainuotų. Kam reikia tvoros, kas nori ir gali ją išardyti ir išsivežti, kviečiame tą ir padaryti.“

T. Jukna

Pabaigtuvės vasarą

Tvora padalintas Skaistakalnio parkas vis dar yra statybų aikštelė.

Nors jame jau baigti tiesti pėsčiųjų ir dviračių takai, įrengtas apšvietimas, pristatyta sporto įrenginių, yra vaikų žaidimų aikštelė, apstu suoliukų poilsiui, projektas dar nėra iki galo baigtas.

„Parke šiuo metu darbai nebevyksta, lankytojams jame saugu. Galima parke vaikščioti, sportuoti, ilsėtis, nevalia tik eiti per nebaigtą tvarkyti, užtvertą Skaistakalnio pėsčiųjų tiltą. Bet, kaip matome, tvoromis galime atsitverti nuo žvėrių. Žmonėms jos įveikiamos“, – ironizavo už Skaistakalnio parko sutvarkymą atsakingas Savivaldybės specialistas Tadas Stanikūnas.

Jo ironija skirta besibraunantiems pro statybininkų įrengtą tvorą, turėjusią užkirsti kelią patekti ant Skaistakalnio tilto.

Pasak T. Stanikūno, statybininkai žada jau vasarą baigti tilto remontą.

P. ŽIDONIO nuotr.

P. ŽIDONIO nuotr.

Galerija

Pavojingas tiltas

Ant Skaistakalnio parko pėsčiųjų tilto statybininkai ilgiau, nei planuota, užsibuvo paaiškėjus, kad konstrukcijos susidėvėjusios labiau, nei tikėtasi, ir statinys tapęs netgi pavojingas.

Sulaukus ekspertų išvadų, teko koreguoti remonto projektą, o tai gerokai nutolino tilto atidarymo iškilmes.

„Kai tik labiau sušils oras, statybininkai sutvirtins tilto konstrukcijas, tiltą padengs specialia danga, sumontuos atramas“, – vardijo T. Stanikūnas.

Anot jo, nemažai remonto darbų jau padaryta. Buvusių laiptų, nuo tilto vedusių į Skaistakalnio parką, vietoje įrengti du nusileidimo takai. Vienas jų skirtas pėstiesiems, kitas – ratuotiesiems.

Pasak T. Stanikūno, Skaistakalnio parke netrukus atsiras ir nuorodos, žyminčios, kas ir kur parke yra, kokiomis pramogomis jame galima pasinaudoti. Deja, šie stovai, kaip ir betoninė Skaistakalnio tvora, jau taip pat išrašinėti ar kitaip išterlioti.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų