P. Židonio nuotr.

Į parduotuvę – su galimybių visrakčiu

Į parduotuvę – su galimybių visrakčiu

 

Beliko vos viena diena, kai prekybos centrai, grožio salonai, kultūros bei pramogų vietos nebebus visiems atviros.

Neturintiesiems galimybių paso jau nuo pirmadienio bus uždaryti ne tik didieji prekybos centrai, bet ir didesnės nei 1500 kv. m maisto prekių parduotuvės. Jeigu artimiausia vaistinė yra dideliame prekybos centre, o galimybių paso neturite, teks ieškotis kitos vietos, kur įsigyti vaistų.

Pagal naująją tvarką neturintieji galimybių paso negalės vaikams nupirkti ir pratybų sąsiuvinių knygyne.

Verslas džiaugiasi, kad augant sergamumui jų nebeuždaro, bet pripažįsta, kad reikalavimas klientams pateikti galimybių pasą atneš papildomų rūpesčių ir išlaidų. Prekybos centro „RYO“ marketingo vadovės Džiugintos Tamošiūnienės teigimu, dar sprendžiama, kaip tvarkingai vykdyti Vyriausybės nurodymus. Jau yra aišku, kad galimybių pasai turės būti tikrinami prie įėjimo, tad šiuo tikslu prekybos centrui teks papildomai ieškoti apsaugos darbuotojų. Kiek jų reikės, dar skaičiuojama. Nors vaistinės, optikos, veterinarijos parduotuvės turi likti atviros ir neturintiesiems galimybių paso, tačiau veikiančioms prekybos centruose nebus taikoma išimčių.

Teks vadovautis bendra tvarka. Kai plotas didesnis nei 1500 kv. m, atskirai patekti į prekybos centrą be galimybių paso nebus galima“, – aiškino D. Tamošiūnienė.

Šalia esančio prekybos centro „Babilonas“ direktorė Asta Jasilionė taip pat patvirtino, kad galimybių pasai bus tikrinami prie visų įėjimų į prekybos centrą. Tam jau nusamdyta papildomų žmonių – kol kas šias funkcijas atliks trys apsaugos darbuotojai, jiems talkins prekybos centro apsaugininkai.

Papildomų išlaidų prekybos centrui tikrai bus, bet kito pasirinkimo taip pat neturime“, – sakė A. Jasilionė.

Blogiau nei vairuoti išgėrusiam

Be galimybių paso užsivers ir grožio namų durys. Panevėžyje veikiančio grožio salono „Oranžinis stilius“ savininkė Aušra Vitkuvienė neslepia jau sulaukusi tokia tvarka nepatenkintų klientų skambučių.

Turėjome besipiktinančiųjų, kad ieškos kitų grožio meistrų, kurie priims be pasų. Reikia pykti ne ant mūsų, o ant tų, kurie tokius sprendimus priima. Mes tik privalome juos vykdyti. O už nevykdymą baudos labai didelės – nuo 1500 iki 6000 eurų. Bus pigiau išgėrusiam važiuoti negu apkirpti žmogų be galimybių paso“, – palygino A. Vitkuvienė.

Visgi, anot verslininkės, šįkart tikriausiai neteks maišyti plaukų dažų, kad klientės galėtų pasigražinti namuose. Verslininkės žiniomis, dauguma klientų yra pasiskiepiję arba persirgę. O skiepų priešininkams ir nesirgusiems lieka alternatyva – testai.

Kas nesiskiepija, manau, atras kitų sprendimų gauti galimybių pasą. O jį patikrinti tikrai nesudėtinga bus pačioms meistrėms. Be to, savo klientus jau pažįstame, tad vargu ar kas bandys apgauti, pateikdamas kito žmogaus galimybių pasą“, – mano A. Vitkuvienė.

Abejoja nauda

Plaukų stilistė pripažįsta, kad nors iki rugsėjo 13-osios beliko vos kelios dienos, iki šiol neturi aiškių nurodymų, kaip turės dirbti nuo šios datos. Jeigu paskutinę minutę valdžia pateiktų naujų staigmenų, pasak verslininkės, niekuo nebenustebintų.

Nenustebčiau, jeigu tas sprendimas po kokių dviejų savaičių būtų atšauktas. Akivaizdu, kad visi tie gąsdinimai nebeveikia. Tie, kurie skiepijosi, jau pasiskiepijo, o tie, kurie kategoriškai atsisako, ir įvedus šiuos ribojimus to nedarys. Ta gąsdinimo politika taip plačiai paskleista, kad jau nebebaisu. Per dvejus metus pripratome prie įvairiausių suvaržymų, išgyvensime ir šįkart. Tik taip norėtųsi aiškumo, o ne įtampos. Atrodytų, pasaulyje nieko neliko svarbaus, tik galimybių paso turėjimas“, – kalbėjo A. Vitkuvienė.

Mato dviprasmybes

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, Panevėžio mieste jau 26 įstaigos ir dabar reikalauja galimybių pasų. Tarp jų – absoliuti dauguma iš maitinimo sektoriaus, tačiau nepasiskiepijusieji ir neturintieji neigiamo testo rezultato nelaukiami ir kino salėse.
Ne pirma savaitė klientų be pasų neįleidžia ir miesto centre veikianti kavinė „Kavalierius“. Jos savininkas Justinas Dalinda mano, kad jeigu priimtų visus lankytojus, klientų būtų gerokai mažiau – vos po du žmones prie staliuko, išlaikant dviejų metrų atstumą, o tai įgyvendinti būtų per daug sudėtinga.

Mums geriau šurmulys kavinėje, kai neribojamas nei žmonių skaičius, nei atstumai, todėl nusprendėme dirbti su galimybių pasais. Svarbu, kad neuždarytų visai. Žinoma, mūsų tikslas – ruošti kavą, kad atėjęs žmogus galėtų ja pasimėgauti. Tie administraciniai dalykai neprideda komforto nei mums, nei visai kavinės atmosferai. Nesame patenkinti ta užkrauta našta. Kaip ir nerandame argumentų, kodėl per miesto gimtadienio šventės koncertą galėjo būti žmogus prie žmogaus be jokių pasų, o mums reikia rūšiuoti klientus“, – kalbėjo J. Dalinda.

Problemos dėl užsieniečių

Papildomų darbuotojų pasams tikrinti „Kavalieriaus“ kavinė nesamdė – šį darbą atlieka baristai. Tai kainuoja laiko ir esant didesniam skaičiui žmonių susidaro eilės, klientai priversti ilgiau laukti užsakymų. Nors daugelis ateinančiųjų turi galimybių ar žaliuosius pasus, bet yra ir netipinių atvejų, kai prireikia tam tikrų sprendimų.

Pavyzdžiui, iš Singapūro atvykęs lietuvis pateikė ten gautą pažymėjimą apie vakcinavimą, lygiai taip yra su tautiečiais, atvykusiais iš Anglijos – jie turi pažymėjimus, patvirtinančius skiepijimo faktą, bet mes neturime priemonių, kaip tą patikrinti. Tenka pasitikėti“, – pasakojo J. Dalinda.

Pasitikėti tenka ir tada, kai dėl techninių kliūčių nepavyksta nuskenuoti galimybių pasų. Paprastai dažniausiai taip atsitinka dėl subraižyto mobiliojo telefono ekrano arba per daug susilamdžiusio popierinio galimybių paso.

Daugiausia nerimo kelia tai, kad skirtingos ministerijos pateikia skirtingą informaciją. Ekonomikos ir inovacijų ministerija teigia, kad maistas išsinešti gali būti tiekiamas ir klientams be galimybių paso, o Sveikatos apsaugos ministerija kalba priešingai. Šiuo metu labiausiai reikia aiškumo, o ne grasinimų baudomis, kurios neadekvačiai didelės“, – įsitikinęs J. Dalinda.

 

Komentarai

  • Įdomu o kaip eiti į grožio saloną jei aš turiu pasą o va darbuotoja neturi tai ka daryt?

  • Ne ilgai dziaugsites galimybemis tuoj bus reikalaujama 3 dozes skiepo po to 4 kol nepasiskiepisi galimybes bus atimtos 15 milijonu uzsakyta teks suvartoti

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų