Aukštaitijos sostinė tuštėja

Aukštaitijos sostinė tuštėja

Aukštaitijos sostinė tuštėja sulig kiekviena diena. Vasario mėnesį Panevėžyje mirčių užregistruota beveik du kartus daugiau nei gimimų, o per metus gyventojų skaičius sumažėjo daugiau nei dviem tūkstančiais.

Panevėžio savivaldybės vyriausioji gyvenamosios vietos deklaracijos specialistė Renata Pocienė atskleidė, kad 2017-ųjų kovo 1 dieną mieste registruoti 100 367 žmonės, o 2016-ųjų tą patį mėnesį jų buvo gerokai daugiau – 103 046 gyventojai. Nors gyventojų skaičiai nedžiugina, specialistė įsitikinusi, kad pernelyg baimintis dėl miesto ateities nereikėtų.

„Šiais metais tokį didelį gyventojų mažėjimą matome todėl, kad emigrantai suskubo pateikti savo duomenis apie išvykimą, kad nereikėtų mokėti privalomojo sveikatos draudimo mokesčio. Vis dar turime daugiau nei 100 tūkstančių gyventojų, todėl galime būti tikri, kad išsaugosime didmiesčio vardą, o apie ateities prognozes kalbėti anksti“, – „Sekundei“ teigė R. Pocienė.

Kiek niūresnę statistiką pateikė Lietuvos statistikos departamento duomenų parengimo Panevėžio skyriaus vedėja Julija Budreikienė. Pasak jos, šių metų pradžioje mieste gyveno tik 91 106 žmonės, nors dar prieš metus, 2016-ųjų sausį, šis skaičius buvo kur kas didesnis ir siekė 93 598.

Nors Savivaldybės ir Statistikos departamento duomenys smarkiai skiriasi, J. Budreikienė tikina, kad kaltinti reikėtų ne nemokėjimą skaičiuoti, o skirtingus skaičiavimo metodus.

„Tikrindama gyventojų skaičių, Savivaldybė atsižvelgia į deklaruotą gyvenamąją vietą. Žmogus gali dirbti Vilniuje ar būti išvykęs į užsienį, tačiau jeigu jo gyvenamoji vieta deklaruota Panevėžyje, jis įtraukiamas į bendrą skaičių. Tuo metu mes duomenis tiksliname per gyventojų surašymą, jeigu žmogus iš miesto yra išvykęs daugiau nei metus, mes jo į skaičių nebeįtraukiame“ , – „Sekundei“ tvirtino J. Budreikienė.

Panevėžys gali likti pustuštis

J. Budreikienės teigimu, tai, kad gyventojų nuolat mažėja, yra ne vienerių metų pasekmė, šis procesas vyksta nuolat.

Statistikos departamento duomenimis, 2012-ųjų pradžioje Aukštaitijos sostinėje gyveno 98 469 žmonės, o kiekvienais metais jų sumažėja bent vienu tūkstančiu. Prie to itin prisideda į užsienio šalis išvykstantys kraštiečiai. Vien 2016 metais tokių buvo 1 616. Ir toliau judant tokiu tempu, penktas pagal dydį Lietuvos miestas gali likti pustuštis.

„Mano nuomone, tikėtis, kad gyventojų daugės būtų naivu. Darbo vietų mažėja, daugybės žmonių nedžiugina atlyginimai, o jaunimui įsitvirtinti ypač sunku. Gerai, jeigu jam finansiškai padeda tėvai. Tačiau kitu atveju mokslus baigęs jaunuolis gali krimstis, kad nepavyksta greitai susirasti darbo, jis neturi kur gyventi… Įsitvirtinti tikrai nelengva, todėl žmonės ir emigruoja“, – galimą gyventojų mažėjimo priežastį apibūdino J. Budreikienė.

Gimsta mažiau

Panevėžio savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos Dianos Zacharienės liūdna statistika jau nestebina. Pasak jos, praėjusio mėnesio situacija, kai užfiksuota 150 mirčių ir tik 76 gimimo atvejai, nuolat kartojasi, todėl miesto gatvės su kiekviena diena tampa vis niūresnės. Tačiau liūdniausia, kad įvairios ligos pareikalauja vis jaunesnių panevėžiečių gyvybių.

„Dabar miršta labai įvairaus amžiaus žmonių: vieni iš jų jau nugyvenę garbingą amžių, o kiti dar visai jauni. Bendras vidurkis yra apie 50–60 metų“, – „Sekundei“ teigė D. Zacharienė.

Skyriaus vedėja nedrįso spėlioti, ką reikėtų daryti norint pakeisti situaciją, tačiau pripažino, kad šiais laikais auginti vaiką yra prabanga ir jai ryžtasi ne kiekvienas. Tačiau liūdnoje miesto statistikoje ji įžvelgė ir gerų tendencijų.

„Nepaisant blogybių, galime džiaugtis, kad santuokų nemažėja. Jau dabar būsimi jaunavedžiai aktyviai domisi birželio, liepos, rugpjūčio ir rugsėjo pradžios santuokos registravimu. Tiesa, nors žmonės tuokiasi Panevėžyje, dar nereiškia, kad jie šiame mieste ir liks gyventi. Neretai mes gauname ir užsienyje gyvenančių žmonių prašymus. Jų draugai ar giminaičiai gyvena Lietuvoje, todėl jie nori grįžti ir čia sumainyti aukso žiedus“, – kalbėjo skyriaus vedėja.

2016 metais Panevėžio civilinės metrikacijos skyriuje įregistruoti 998 naujagimiai, 1587 mirties faktai, 588 santuokos ir 325 ištuokos. Tuo metu 2015 metais Panevėžyje gimė 1056 kūdikiai, buvo užfiksuoti 1527 mirties atvejai, 619 santuokų ir 336 ištuokos.

Komentarai

  • Daugiau vokit iš žmonių, tai pilnesnis bus miestas, kas per pide?#tai sulindę

  • Nutaisykite šypseną ir atsiras žmonių gatvės, kurie patys šypsosis ir skatins kitus. Tereikia nustoti bla bla bla bla. Nesikeiktum ir neieškotum kaltų, o nuo savęs pradėtum, tai nebūtų toks menkas ir gyvenimas, ar ne tiesa?

    • Atsakyti
  • Ir ka jus norit tuo pasakyt? :DD

  • ir gerai zmones daro kad emigruoja toliau nuo lietuvos protingu pasirodo dar yra

  • Pirmas dalykas tai kad zmones neturi kur gyventi savo busto. Uz minimumus neisgyvena. Antras vaikinai dar lenkdami nugaeas kazkaip issisuka o merginoms visiskas piz£€c. Jos pirmos iscia dingsta o vaikinai is paskos. Trecias tai , kad vienas dirbantis seimos narys vargiai patempia min.3 asmenu seima tai socialiniai garantai nepadeda tiek , kad gimstamumas augtu. Verslo sukurti neina uzes mokesciai o pasislepus gyventi irgi nepyragai….

  • Kaip liūdna 🙁 Kas bus toliau…

  • neesu nei panevezietis nei utenietis,bet nemanau jog Panevezys aukstaitijos sostine,cia kalbet aukstaitiskai niekas nemoka.Utena,Rokiskis,Kupiskis,stai kam priskirciau sostines varda.Ponas Pabedinskas senais laikais pasisavino,taip ir liko visi manantys

Rodyti visus komentarus (7)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų