Panevėžio treko galimybes kitą savaitę vertins ir Europos dviračių sąjungos aukščiausi vadovai. P. ŽIDONIO nuotr.

Panevėžiui – šansas nuskambėti pasaulyje

Panevėžiui – šansas nuskambėti pasaulyje

Panevėžys rengiasi sutikti ypatingus svečius: į Aukštaitijos sostinę atvyksta Europos dviračių sporto sąjungos aukščiausi vadovai.

Jų žodis lems, ar Panevėžiui bus patikėta organizuoti Europos dviračių treko čempionatą, turėjusį vykti kaimyninėje Baltarusijoje. Nors miestui priimti sportininkų delegacijas iš kone trisdešimties pasaulio šalių bus rimtas iššūkis, visgi jau dabar užsimenama, kad patirtis ir itin aukštai įvertinti ankstesni organizuoti čempionatai sėkmės lėkštelę nusveria Panevėžio pusėn.

Vertins pajėgumus

Kaip teigė Lietuvos dviračių sporto federacijos prezidentas Darius Levickis, jau šį pirmadienį Europos dviračių sporto sąjungos prezidentas Enrico Della Casa bei sekretorius Alasdair MacLennan atvyksta į Lietuvą, į susitikimą su ministre pirmininke Ingrida Šimonyte bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovais. O po jo numatytas vizitas Panevėžyje, kur aukščiausi Europos dviračių sporto federacijos atstovai susitiks su meru Ryčiu Račkausku bei lankysis „Cido“ arenoje ir vertins, ar miestas pajėgus suorganizuoti tokio aukšto lygio čempionų varžybas.

„Labai tikimės teigiamo sprendimo. Jau anksčiau gavome žinią, kad esame tikrai rimti kandidatai tokį čempionatą suorganizuoti Panevėžyje. Kiek esame girdėję, yra ir kitų kandidatų, bet neturime tikslios informacijos, todėl nenorime ja spekuliuoti. Iš savo pusės norime padaryti viską, kas geriausia, ir tikimės teigiamo sprendimo tiek Lietuvai, tiek ir Panevėžiui“, – „Sekundei“ sakė D. Levickis.

Šios išskirtinės dviračių treko varžybos turėjo vykti birželio 23–27 dienomis Minske, Baltarusijoje, tačiau dėl prasidėjusių neramumų, kai jėga buvo nutupdytas lėktuvas su žmonėmis, Europos dviračių treko čempionatas režimo valdomoje šalyje atšauktas. Dar anksčiau Lietuvos dviračių sporto federacija garsiai išreiškė savo nuogąstavimus, kad Minske organizuoti varžybas nėra saugu, tačiau tąkart jie nebuvo išgirsti. Po akibrokšto su lėktuvu, kai iš jo jėga išvesdinti opozicijos aktyvistai, Europos dviračių sporto strategų pozicija irgi pasikeitė.

„Esame dėkingi premjerei, kuri savo „Twitter“ paskyroje pasidalijo žinia, jog čempionatas labai laukiamas Lietuvoje – tam turime reikalingą infrastruktūrą, patirtį ir tradicijas. Dviračių sporto sąjungos vadovybė labai greitai sureagavo į šią žinutę ir paprašė mūsų susisiekti. Suorganizavome nuotolinį susitikimą, po kurio gavome pažadą atvykti į Lietuvą. Jau šį pirmadienį šis susitikimas ir įvyks“, – pasakojo D. Levickis.

Patirties jau turi

Panevėžys kaip pretendentas tokiam čempionatui surengti pasirinktas neatsitiktinai. Toks trekas, koks įrengtas „Cido“ arenoje, yra vienintelis Baltijos šalyse. D. Levickio teigimu, daugiau nerimo kyla dėl to, kad Panevėžyje trūksta geros klasės viešbučių, pajėgių priimti tokį būrį žmonių. Paprastai Europos čempionatuose dalyvauja sportininkai iš 25–30 šalių. Apgyvendinti reikės ne tik pačius sportininkus, bet ir jų gausias delegacijas. Tokios patirties Panevėžys jau turi. 2013 m. jame organizuotas Europos dviračių treko čempionatas, dar anksčiau – ir Europos vyrų krepšinio čempionatas.

„Vienaip ar kitaip apgyvendinimo ir maitinimo problemos tada buvo išspręstos. Tikimės, kad ir šįkart sutilpsime. Nėra didelė problema gyventi nuošaliau ir į treką važinėti“, – mano D. Levickis.

„Jau anksčiau gavome žinią, kad esame tikrai rimti kandidatai tokį čempionatą suorganizuoti Panevėžyje.“

D. Levickis

Planuojama, kad Europos dviračių treko čempionatas galėtų vykti spalio 5–9 arba 6–10 dienomis, tad jei jo organizatoriai pasirinks Panevėžį, miestas dar turės laiko pasiruošti. Jau sudaryta ir darbo grupė, kuri intensyviai rengiasi lapkritį šiame mieste vyksiančiam kitam didžiuliam dviračių sporto renginiui – Čempionų lygos varžyboms, į kurias suvažiuos dviračių treko žvaigždės irgi iš viso pasaulio.

„Darbo grupę turime suformavę, viliamės, kad ji dirbs abiejuose čempionatuose. Lietuva savo organizaciniais gebėjimais visuomet gali užtikrinti aukščiausią pasirengimo lygį. Manome, kad taip pat gerai pasirengsime ir šiam čempionatui“, – neabejoja Lietuvos dviračių sporto federacijos prezidentas.

Didžiulės galimybės

Nors su futbolo čempionatu dviračių trekas sirgalių skaičiumi ir negali konkuruoti, tačiau dviračių sportas taip pat turi daug gerbėjų visame pasaulyje. Anot D. Levickio, trekas kaip sporto šaka labai populiari Anglijoje, Belgijoje, Vokietijoje. Ne veltui varžybos bus transliuojamos per „Eurosport“ – sporto transliacijų lyderį. Lietuvai, o ypač Panevėžiui, būtų puikiausia galimybė parodyti tai, ką turi geriausio.

„Tai būtų ir mūsų šalies reklama. Bendras šalies įvaizdžio formavimas, mūsų šalies turizmo populiarinimas – šie dalykai nepamatuojami, bet labai svarbūs“, – tvirtino D. Levickis.

Ypatingų svečių vizito laukiantis Panevėžio meras R. Račkauskas garantuoja, kad Aukštaitijos sostinė pasirengusi organizuoti tarptautinio masto sporto šventę – elitines dviračių sporto varžybas.

„Tam turime puikią infrastruktūrą – vieną geriausių ir kokybiškiausių dviračių treko arenų Rytų Europos regione su 250 m ilgio olimpinio standarto dviračių treku. Be to, turime patirties, kurią jau įgijome organizuodami itin aukšto lygio tarptautinius renginius, tarp jų – 2012 m. Europos treko čempionatą. Galime, norime ir sugebėtume rengti puikią dviračių sporto šventę Panevėžyje“, – tvirtina Panevėžio meras.

Anot Simonos Krupeckaitės, tokio lygio varžybos svarbios ne tik patiems sportininkams, bet ir panevėžiečiams, laukiantiems didelių sporto renginių. I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Anot Simonos Krupeckaitės, tokio lygio varžybos svarbios ne tik patiems sportininkams, bet ir panevėžiečiams, laukiantiems didelių sporto renginių. I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Šventė miestui

Paprastai savo sienos ir sirgalių palaikymas labiau motyvuoja ir pačius sportininkus. Čempionate planuoja varžytis geriausieji Lietuvos dviratininkai: Simona Krupeckaitė, Olivija Baleišytė, Vasilijus Lendelis, Svajūnas Jonauskas, Justas Beniušis, Miglė Marozaitė ir Laurynas Vinskas.

Dviračių treko elito sportininkė panevėžietė S. Krupeckaitė net neabejoja, kad Panevėžys pajėgus surengti tokio lygio renginį.

Pasak sportininkės, varžymasis namuose turi savų pliusų ir minusų. Didelis privalumas, kad nereikia niekur keliauti, o ir didesnis sirgalių palaikymas labiau motyvuoja. Tačiau S. Krupeckaitė sako, kad namuose sunkiau atitrūkti nuo kasdienių rūpesčių.

„Bent jau man gimtajame mieste varžytis sudėtingiau tuo, kad po varžybų tenka grįžti į namus, kur laukia buitis, maisto gamyba ir kiti kasdieniai darbai, nuo kurių pabėgti neišeina. Varžybų krūvis intensyvus, tad tos buities norisi mažiausiai. Bet kai yra saviškių palaikymas, viskas įmanoma“, – šypsosi dviračių treko legenda.

Anot S. Krupeckaitės, tokio lygio varžybos svarbios ne tik patiems sportininkams, bet ir panevėžiečiams, laukiantiems didelių sporto renginių.

„Labai norėtųsi, kad šis čempionas vis dėlto būtų organizuojamas Panevėžyje. Miestui tai būtų didžiulė šventė“, – mano dviratininkė.

Vienintelis Baltijos šalyse

2011 metais, rengiantis Europos krepšinio čempionatui, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje buvo pastatytos naujos sporto arenos. Kad Panevėžyje reikia pastatyti universalią sporto areną, nuspręsta buvo dar 2004 metais. Iš pradžių areną buvo siūloma pritaikyti krepšiniui, tačiau galiausiai pakeistas arenos projektas ir joje dar įrengtas dviračių trekas. Mat Panevėžys nuo seno turėjo tvirtas dviratininkų rengimo tradicijas, o miestą ir šalį pasaulyje garsinančios dviratininkės treniravosi ne Lietuvoje, nes čia ir Baltijos šalyse dengto treko nebuvo.

Dviračių treką Panevėžio „Cido“ arenoje suprojektavo ir įrengė Vokietijos kompanija „SportBau“. Nuo 1925 m. jos atstovai įrengė 121 treką įvairiose pasaulio šalyse. Panevėžio treko projektą rengė kompanijos vadovas architektas Ralfas Šurmanas. Jo pastarasis darbas – Pekino olimpinis trekas 2008 m. olimpiadai.

Dabar „Cido“ arena yra vienintelė Baltijos šalyse, turinti dengtą dviračių treką. Iš sibirinių pušų lentelių sumontuotas olimpinio – 250 metrų – ilgio trekas juosia ovalo formos areną.

Europos dviračių treko čempionate „Eurotrack 2012“, kuris vyko spalio 19–21 dienomis Panevėžio arenos dviračių treke, dalyvavo daugiau nei 250 geriausių Europos dviratininkų ir dviratininkių.

„Eurotrack 2012“ – trečiasis Europos elito dviračių treko čempionatas, kurį rengė Europos dviračių sporto sąjunga (UEC). Pirmasis toks suaugusiųjų čempionatas įvyko 2010-aisiais Pruškove (Lenkija).

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų