Startuolis UAB „Atžalas“ femtosekundinių lazerių vystymo, gamybos ir komercializavimo srityse specializuojasi jau nuo 2019 m., tačiau matydama tokių įrenginių neišnaudojamą potencialą, įmonė nusprendė sukurti industrinėms reikmėms skirtą lazerį. Jo pagrindas – naujas motininės įmonės UAB „Litlit“ steigėjų ir Valstybinio mokslinių tyrimų instituto Fizinių ir technologijos mokslų centro išrastas ultratrumpųjų impulsų generatorius, patentuotas tarptautiniu mastu.
Įmonės vadovo Nikolajaus Gavrilino teigimu, pagrindiniai klientai, laukę šio lazerio sukūrimo – lazerinės akių korekcijos ir kraujagyslių stentų mikrofabrikavimo klinikos, lazerines stakles medžiagoms preciziškai apdirbti pritaikančios įmonės, lazerių, skirtų moksliniams tyrimams, pirkėjai.
„Mūsų komandos pagamintas įrenginys neturi periodinės priežiūros reikalaujančių komponenčių, pasižymi aukščiausiais rinkoje pluošto kokybės parametrais bei yra nejautrus aplinkos poveikiui. Visa tai – itin svarbu, norint preciziškai apdirbti medžiagas“, – sako N. Gavrilinas.
Pasak jo, šis projektas nebūtų įgyvendintas be ILTE suteiktos paskolos „Perspektyva“, kuri skiriama finansuoti pramoniniamss tyrimams, bandomosioms, taikomosioms ir inovacinėms veikloms. Prieš pradedant įrenginio gamybą, startuolis neturėjo pakankamai nuosavų lėšų, reikalingų šio lazerio prototipo sukūrimui.
„Apie tokią galimybę sužinojome tuomet, kai net nebuvo paskelbtos paskolai gautai keliamos sąlygos, nes aktyviai ieškojome alternatyvių finansavimų šaltinių. Sekėme informaciją ILTE interneto svetainėje ir su nekantrumu sulaukėme dienos, kai buvo paskelbtas kvietimas aplikuoti paskoloms. Žaibiškai susipažinome su sąlygomis, dėl jų konsultavomės su ILTE bei privačiais specialistais ir nelaukdami pateikėme paraišką. Paraiškos vertinimas ILTE buvo labai profesionalus ir produktyvus. Be galo džiaugėmės, kai paraiška buvo patvirtinta ir pasirašėme finansavimo sutartį“, – tvirtina N. Gavrilinas.
Augant pramonės įmonių inovacinių veiklų finansavimo paklausai, toliau atsižvelgiama ir į kitas pramonei reikšmingas sritis. Viena jų – įmonių procesų efektyvumą gerinantis skaitmeninimas.
ILTE Klientų ir finansavimo sprendimų tarnybos vadovės Giedrės Gečiauskienės teigimu, tik nedidelei pramonės įmonių daliai pavyksta technologiškai atsinaujinti savo lėšomis, todėl finansavimas iš šalies yra reikalingas.
„Remiantis 2024 m. ILTE atliktu verslo finansavimo poreikio vertinimu , finansavimas reikalingas net 60 proc. įmonių. 30 proc. pramonės įmonių, kurioms reikia finansavimo, jo ieško veiklos modernizavimui. Laiku ir tikslingai pasinaudojus finansavimu įmonės gali reikšmingai modernizuoti ir efektyvinti savo veiklą“, – teigia ILTE Klientų ir finansavimo sprendimų tarnybos vadovė Giedrė Gečiauskienė.
Pasak ILTE atstovės, šiuo metu pramonei modernizuoti yra pristatyta galimybė įvairaus dydžio įmonėms pasinaudoti finansine priemone „Pokytis“. Šioms paskoloms iš viso yra numatyta daugiau nei 230 mln. eurų.
Verslo skaitmeninimui, modernizavimui ir transformacijai skirta finansinė priemonė „Pokytis“ leis įmonėms pasiskolinti lengvatinėmis sąlygomis iki 10 mln. Eur iki 10 metų laikotarpiui. Pagal priemonę finansuojami nauji, dar nepradėti projektai.
Dėl paskolos besikreipiančioms įmonėms gali būti suteikiamas iki 75 proc. siekiantis investicinio projekto finansavimas. 25 proc. jo sumos įmonės turės prisidėti savo arba kitų privačių investuotojų lėšomis. Palūkanos kintamosios, susidedančios iš 1 proc. maržos ir 6 mėn. EURIBOR. Įgyvendinus finansuojamą projektą ir pasiekus nustatyto dydžio rodiklį, verslai gali gauti iki 10 proc. dotaciją suteiktos paskolos sumos daliai nurašyti.
Paskolų sutartys pasirašomos iki 2029 m. birželio 30 d., o paskolos lėšos išmokamos ne vėliau kaip iki 2029 m. gruodžio 31 d.
Finansinė priemonė bendrai finansuojama Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. Daugiau informacijos rasite ILTE tinklalapyje.
Konsultacijai dėl finansinės priemonės „Pokytis“ kreiptis telefonu +3705 210 7510 arba uzklausos@ilte.lt.