Katinuose buvusio vaikų darželio patalpose kuriama panaši įstaiga senukams – senjorų dienos centras. P. Židonio nuotr.

Panevėžio rajone – senjorų dienos centras

Panevėžio rajone – senjorų dienos centras

Dar iki šių metų pabaigos už 20 kilometrų nuo Panevėžio esančiame Katinų kaime ketinama atidaryti senjorų dienos centrą. Tai būtų savotiškas senelių darželis, kurio lankytojai būtų įtraukti į įvairias įdomias ir jiems naudingas veiklas. Planuojama, kad į tokį dienos centrą susirinkę senjorai žais stalo žaidimus, mankštinsis, bus prižiūrimi specialistų, o svarbiausia – neliks vieniši.

Senjorų dienos centro kūrėja, kineziterapeutė Vita Budreckienė šiai įstaigai jau sugalvojo pavadinimą – „Senjorita“. Ji pabrėžė, kad dienos centras bus pasirengęs priimti tuos vyresnius žmones, kurie pajėgūs judėti, pasirūpinti savimi, tačiau jiems sunku ištverti vienatvę.

„Galbūt lengviau tiems senjorams, kurie gyvena sodybose, privačiuose namuose. Tačiau žinau, kaip nelengva gyventi daugiabučiuose ir matyti vien buto sienas“, – kalbėjo V. Budreckienė.

Ji svarsto senjorų dienos centre sulauksianti būtent tokių „nuo asfalto“ senelių. Apie juos pirmiausia galvota nutarus steigti tokią įstaigą.

Katinuose kuriamas dienos centras lauks ir negalią turinčių vyresnių žmonių. Planuojama, kad jame dienas leis Panevėžio rajono, galbūt ir miesto gyventojai. Dienos centro lankytojus galės atvežti jų artimieji, jei nebus galimybės to padaryti, senjorus iš įvairių vietovių suveš centro darbuotojai.

Senjorų dienos centras kuriamas buvusio Katinų vaikų lopšelio-darželio patalpose. Jas, gerokai nugyventas, iš Panevėžio rajono savivaldybės V. Budreckienės šeima nusipirko prieš šešerius metus. Prieš gerus metus prasidėjo remonto darbai. Dienos centro kūrėja pasidžiaugė, kad jau supirkta senjorams užimti reikalinga įranga.
Beje, šiame senukų darželyje lovų nebus, taigi pietų miego lankytojai nemiegos. Norima, kad jie gyventų kuo aktyvesnį, ne lovos, gyvenimą.

Pasak E. Lunskio, ar Savivaldybė pirks paslaugą iš privataus senjorų dienos centro, paaiškės, kai šis turės tokios veiklos licenciją. P. Židonio nuotr.

Vietiniai laukia

Katinų bendruomenės pirmininkė Liubovė Sprainaitienė neslėpė, kad vietos žmonės mažai žino apie kuriamą įstaigą.
„Iš pradžių buvo pasklidusios kalbos, kad turėsime senelių namus, o neseniai pamatėme užrašą, kad kuriamas dienos centras. Mums džiugu, kad buvęs labai apleistas pastatas gražėja. Tiesa, kol kas sutvarkyta tik pusė jo“, – kalbėjo L. Sprainaitienė.

Bendruomenės pirmininkė Katinuose gyvena 20 metų. Jai čia įsikūrus, gyvenvietės vaikų lopšelis-darželis nebeveikė, stovėjo tušti jo pastatai. Buvusio darželio statiniai stūkso šalia mokyklos, jį supa medžiais apsodintas didžiulis kiemas.

„Kiemą dar reikėtų patvarkyti, o pusė pastato, jį apšiltinus, pakeitus langus, atrodo tikrai puikiai. Nesutvarkytoji dalis liko vargana“, – vardijo bendruomenės pirmininkė.

Pasak L. Sprainaitienės, Katinų žmonės į būsimą dienos centrą žvelgia su viltimi, pasvarsto, kad įstaiga ir juos priglaus. Anot bendruomenės lyderės, ir pačiuose Katinuose, o ypač aplinkiniuose kaimuose, tikrai yra vienišų senų žmonių, kuriems tokia įstaiga galėtų būti reikalinga.

„Dabar visas vyresnių Katinų gyventojų džiaugsmas – kultūros centro patalpose veikianti koplytėlė. Atidarėm ją prieš metus, o šv. mišių aukoti atvažiuoja kunigas iš Naujamiesčio“, – pasakojo bendruomenės pirmininkė.

Finansavimo prašys Savivaldybės

Senjorų dienos centro kūrėja V. Budreckienė tikisi, kad jo atidarymas turėtų būti tik pradžia sumanytos socialinės veiklos. Planuojama, kad kitoje apgriuvusio, bet numatomo tvarkyti pastato dalyje bus kuriami ir senelių namai.
Planuojama, kad dienos centre senjorų priežiūra nuo pirmadienio iki penktadienio kainuotų nuo 860 eurų per mėnesį. Kaina priklausytų nuo lankytojo galimybės pasirūpinti savimi. Vienos dienos centre buvimo kaina – 45 eurai. Anot V. Budreckienės, nė ką mažiau kainuoja senukų priežiūros specialistą pasikviesti į namus.

Senjorų dienos centro kūrėja pabrėžė, jog kol kas tik preliminariai bendrauta, bet ateityje bus oficialiai kreiptasi į Panevėžio rajono savivaldybę ir siūlyti pirkti rajone gyvenančių senukų priežiūros Katinų dienos centre paslaugą. Jei Savivaldybės atsakymas būtų teigiamas, tuomet, anot jos, už senų žmonių priežiūrą jų artimiesiems, o galbūt ir patiems senjorams tektų mokėti gerokai mažiau.

Įstaiga aštuoniems seneliams

Dirbdama kineziterapeute ir bendraudama su traumas patyrusiais, ligotais senais žmonėmis, V. Budreckienė sako pamačiusi, kaip labai šie nenori po gydymosi ligoninėje vykti į slaugos ligoninę arba apsigyventi senelių namuose.
„Žinodama šį nenorą, nutariau pasiūlyti dienos centro paslaugą. Tada senukai galėtų gyventi namuose su artimaisiais, o kai šie išskuba į darbą, laiką leisti dienos centre“, – kalbėjo V. Budreckienė.

Su senukais Katinų dienos centre dirbtų užimtumo specialistas ir ergoterapeutas. Šis rūpintųsi jų fizine sveikata, parinktų kiekvienam senjorui tinkamus mankštos pratimus. Valgyti senjorams atvežtų maitinimo įstaiga, o jau įrengtoje virtuvėje jie patys, galbūt ir padedami specialistų, galėtų pasigaminti užkandžių, išsivirti arbatos, išsikepti pyragų.

Dienos centre yra ne tik virtuvė, bet ir skalbykla, poilsio kambarys su kvapų ir kitokia terapija.

Šis Katinų senjorų dienos centras įrengtas taip, kad jame dienas leisti galės aštuoni seneliai.

Laukia licencijos

Panevėžio rajono savivaldybės administracijos direktorius Eugenijus Lunskis teigė, jog Savivaldybės vadovybė žino apie Katinuose kuriamą privatų senjorų dienos centrą ir palaiko tokią idėją.

„Teko bendrauti su dienos centro kūrėja, svarstėme, ar Savivaldybė pirktų senjorų užimtumo šioje įstaigoje paslaugą. Manau, kad paslauga išties reikalinga, bet apie tai, ar ji bus perkama, atsakysime, kai senjorų dienos centras turės licenciją“, – patikino E. Lunskis.

Anot jo, prieš pirkdama tokią paslaugą, Savivaldybė turės gauti atsakymą, ar šiame dienos centre dienas leis tik Panevėžio rajono, ar ir Panevėžio miesto, o galbūt ir kitų rajonų senjorai.

Komentarai

  • 8 seneliai!Tiek darbo ,rupescio kas ji gales lankyti,pinigu…O kas pasrupins miesto seneliais,kurie ir patys ateitu ,kad butu „ikandamos“ salygos.Beviltiska.

  • Tik kainuoja visa para globos namuose. Nejuokinkit

  • Tokį senelių darželį mums rodė Izraelyje.Jis buvo didelis,balto marmuro pastatas ,keliom pramogų salėm,kavinėm,pirtim ir t.t. Jį pastatė turtingas JAV žydas savo tėvynaujams TEL-AVIVE. Dabar pas mus, tokiom mintim 8 vietos, tai gal kunigams.? Mes maža šalelė per biedna tokiam saulėlydžiui.Dabar daug rašliavos apie Karpavičiaus turtą.Juk ten dirbo kolektyvinis protas per kelias šalis, o turtą dalinasi tik keli žmonės. Mes nepriaugę prie tokios realybės.

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų