Panevėžio merui – išbandymų metas

Panevėžio merui – išbandymų metas

Panevėžio mero Ryčio Račkausko skundo sulaukusiam teismui dar nė nepradėjus aiškintis, ar etikos sargai pagrįstai pripažino jį supainiojusiu viešuosius interesus su asmeniniais, Temidės tarnų vaidmens imasi politikai.

Panevėžio taryba sudarė komisiją, turėsiančią ištirti, ar R. Račkauskas sulaužė priesaiką, ar taikyti mero įgaliojimų netekimo procedūrą visgi nėra pagrindo.

Savo verdiktą Tarybai komisija privalo pateikti iki spalio 10-osios.

Nors daugiausia triukšmo dėl mero galimai supainiotų interesų sukėlė Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, dabar patys liko už borto. Į komisiją jų nepraleido net pati opozicija.

Ar rugpjūčio pradžioje VTEK paskelbtas sprendimas, jog meras, Tarybos posėdyje balsuodamas dėl Skaistakalnio parko, Senvagės ir jų prieigų, taip pat poeto J. Čerkeso-Besparnio sodybos sutvarkymo projektų, supainiojo viešuosius ir privačius interesus, yra pakankamas pagrindas imtis veiksmų dėl interpeliacijos, turės ištirti komisija, kurią sudaro aštuoni Tarybos nariai: penki valdančiosios daugumos ir trys opozicijos atstovai.

Šešios frakcijos į ją delegavo po vieną atstovą, o didžiausia – valdančioji frakcija „Kartu“ komisijoje turės du savo žmones.

Mero patarėjos Indrės Kisielės teigimu, tokią sudėtį nulėmė Vietos savivaldos įstatymas. Jame aiškiai nurodyta, jog į komisiją savo atstovus siūlo ne Taryboje esančios partijos, o frakcijos.

„Kitokių variantų įstatymas neleidžia“, – tvirtina I. Kisielė.

Dešiniųjų nepraleido

Įstatymo nuostata dėl komisijos sudėties pakišo koją ažiotažą dėl Panevėžio mero interesų sukėlusiems konservatoriams-krikščionims demokratams, teturintiems tik du savo atstovus. Frakcijai sudaryti reikalingi mažiausiai trys nariai. Nors dešiniuosius į mero galimą nusižengimą tirsiančią komisiją galėjo pasiūlyti bet kuri Tarybos frakcija, konservatorių-krikščionių demokratų į ją nepraleido netgi pati opozicija. Šioji delegavo socialdemokratą Donatą Degenį ir du „žaliuosius“ – Mantą Leliuką bei Gemą Umbrasienę.

„Prieš posėdį opozicijoje pasitarėme, kokie žmonės bus siūlomi į komisiją. Aš pats negalėjau siūlytis. Tuoj būtų sureaguota, kad važinėju į teismus. Bet kolegos Maurikijaus Grėbliūno irgi niekas nepasiūlė. Nemanau, kad jis nebūtų sutikęs“, – prasitarė krikščionis demokratas Vitalijus Satkevičius.

V. Satkevičius prisipažįsta dėl savo padėties nesiprašęs į mero galimą nusižengimą tirsiančią komisiją, bet įsitikinęs, kad jei opozicija į tokias pareigas būtų pasiūliusi jo kolegą M. Grėbliūną, šis nebūtų atsisakęs.

Jam pačiam pareikšti kaltinimai korupcija vadinamojoje krepšinio čempionato byloje. Ir vakar iš Tarybos posėdžio V. Satkevičius išvažiavo į teisiamąjį posėdį Vilniuje.

Tarybos narys neslepia, jog sukeltas ažiotažas dėl pasitikėjimo meru nebūtinai turi pasiekti galutinį tikslą – išversti R. Račkauską iš posto.

„Komisija gali nubalsuoti, kad turi būti laukiama, kaip dėl VTEK išvadų pasisakys teismas. Opozicija mano, kad ir tas variantas nėra blogas. Jau gerai, jog komisija sudaryta, vadinasi, dėmesys atkreiptas. Tik yra kitas pavojus. Teismas gali tęstis ir dvejus metus, kol ateis rinkimai, ir tas klausimas nebebus aktualus“, – aiškino V. Satkevičius.

Įžvelgia savireklamą

Teisės aktai numato, kad komisiją, kol šioji neišsirinkusi pirmininko, į pirmąjį posėdį sukviečia vyriausias pagal amžių jos narys. Nepartinis Tomas Josas teigia tą padarysiantis jau ateinantį trečiadienį.

T. Joso nuomone, komisijai svarstyti, nusižengė meras įstatymams ar ne, kol savo sprendimo nepaskelbė jo skundo sulaukęs teismas, tėra laiko gaišinimas.

„Nematau prasmės aiškintis užbėgant teismui už akių. Bet opozicija pateikė tokį reikalavimą Tarybai ir privalu vykdyti. Tai yra naujas, bet ne pats geriausias būdas save pareklamuoti. Iki savivaldos rinkimų liko vos daugiau nei metai, politikai jau nori būti matomi, o kai gudresnio būdo nesugalvojo, geras ir toks“, – įvertino T. Josas.

Anot jo, paradoksaliai atrodytų komisijos siūlymas Tarybai kreiptis į teismą, kai pats R. Račkauskas Vilniaus apygardos administraciniam teismui jau yra apskundęs VTEK sprendimą, opozicijos pateikiamą kaip esminį argumentą pradėti mero nuvertimo procedūrą.

Tačiau netgi jei komisija nuspręstų kreiptis į teismą, tai dar nereiškia, kad R. Račkauskui tektų atsisveikinti su postu. Jeigu teismas nuspręstų, kad meras priesaikos nesulaužė, atstatydinimo procedūra būtų nutraukta. Jei teismo išvada būtų priešinga, mero įgaliojimai gali būti atimti tik tuomet, jei tam pritartų ne mažiau nei trys penktadaliai Tarybos narių. Vadinasi, už mero atstatydinimą Taryboje turėtų balsuoti 19 jos narių iš esamo 31-o. Šiuo metų Tarybos opoziciją sudaro 12 politikų. Pritrūkus balsų, meras liktų poste.

Etikos sargai sukėlė audrą

Politinė audra Panevėžio padangėje pakilo, kai VTEK, sulaukusi opozicijos rašto, jog meras nenusišalino balsuojant dėl Skaistakalnio parko, Senvagės ir jų prieigų bei J. Čerkeso-Besparnio sodybos sutvarkymo, pripažino jį pažeidus viešuosius ir privačius interesus. R. Račkauskas yra teigęs, jog toks etikos sargų sprendimas jam buvo netikėtas. Anot jo, Tarybos balsavimas dėl šių projektų niekaip nesusijęs su Skaistakalnio ir Senvagės sutvarkymo idėjų konkurse visuomeniniais pagrindais dalyvavusiu paties mero sūnumi. Šiais Tarybos sprendimais buvo atlikta standartinė procedūra, privaloma, kad Savivaldybė galėtų teikti paraišką ES paramai gauti.

R. Račkauskas ne kartą yra pabrėžęs nesudaręs jokio preteksto jį apkaltinti sulaužius rinkėjams duotą priesaiką. Anot jo, miestui nėra padaręs nė cento nuostolio, o skandalą bandoma kurti lygioje vietoje.

Komentarai

 • Von nuo lovio ir kuo greičiau tiktai

  • Didžiuojuosi, kad balsavau už Merą. Balsuosiu ir dar kartą. Miestas pagaliau keičiasi ir visose srityse.

   • Atsakyti
   • kokie visi laimingi ir patenkinti, kad meras nesugeba atskirti privačių interesų nuo viešų

    • Atsakyti
   • runkelis buvai ir esi – toks ir numirsi…

  • Vonią kuo šaltesnio o vandenuko prisipilk ir atvėsk, jeigu vonotis tik vonotis norisi.

 • Opozicionieriai tikri tauškalai audros stiklinėje kėlėjai.
  Mere, palaikome Jus.

  • Dar daugiau – kas nedirba, kas neturi kuo užsiimti, tik tas ieško priekabių.
   Palaikau mūsų miesto MERĄ.

 • Jūs pasižiūrėkit, kas čia sukėlė bangas. Buvusioji krašto apsaugos ministre, jūs čia rimtai? Pasitikite Mantu Leliuku ir Gema Umbrasiene? Gera kompanija „atsinaujinančiai“ TS/LKD.

  • Atsakyti
 • Atsiprašau, ar nieks nežinote kur gauti tokio darbo“visuomeniniais pagrindais“, kad nereiktų mokėti mokesčių?

  • Atsakyti
  • Jokių problemų, vaikeli. Mano kieme reikia žolę nupjauti. Prašau nesivaržyti, priimu savanorius.

  • Bei visuomeniniais, tai ir be algos – atsimink.
   Už ačiū.

 • Audra vandens stiklinėje. Galų gale miestas turi MERĄ. Ar tikrai opozicija, tai intrigos ir kenkimas. Gal ir jie mieste gyvena. . Bet kur bitė mato žiedą, š-balis mato š-dą:)

  • tiktą tiesą sakai. Pritariu. Mere, sėkmės Jums ir nekreipkite dėmesio į skambančias tuščias statines bei statinaites.

 • Dorovės gynėjai: Satkiaučius, Umbrasienė, Leliukas. Vargšė dorovė…

  • Tikrai vargšė dorovė. Iki ko tik pagalvokit nusiritom, kad vargšę dorovę gina Satkiaučius, Umbrasienė, Leliukas ir nebėra kam jos gint. Tikra tiesa. Rinkom kaip kokie durniai parašus už Urbšį, kad seiman išrinktų, už Račkauską kad slibiną mieste turėtumėm. Ale kokie durniai buvom. Ir kaip tokiam Panevėžy atsiprašant gyvent kai dauguma tuom džiaugias.

   • Atsakyti
   • Pritariu. Va turėtume merais bet kurį iš tu triju, tai rojus būtų. Satkiaučius meravo blizgėjo miestas. Ir tie du kiti vėl blizgesį grąžintų. Bajeris, jei ką 😉

    • Mano tai ne bajeris, jei ką. Nes Satkevičius pramuse dviračių asfaltuotą taka Kulturos ir poilsio parke. Jį tik dabar sugebėjo po 2.5 m nuttiest. Satkevičius pramusė ir autobusų stotį, buvo tam pinigai skirti. O ką čia Varna sako 2015 metais ? stai cia https://aina.lt/bus-pradeta-autobusu-stoties-rekontrukcija/ Jau butunen turėję. Bet kadangi Mykolui senoj vietoj per prastai ir Vitaliuko idejos per prastos , sena projekta tyliai numarino, pasikviete gelbėtoją iš Vilniaus ir kas gavosi? Štai taip https://www.naujienos.lt/leidinys/sekunde/autobusu-stotis-naujuju-vasiuku/ Ir ką turim? Nieko.

     • Atsakyti
    • Nu nu, nevaryk. Jei ne šito Mylolo arogancija jau butumem turėje ir naują autobusų stotį . Stai cia paziurek kiek vilčių buvo https://aina.lt/bus-pradeta-autobusu-stoties-rekontrukcija/ o dabar zada ir zada, su kosmonautais linksmina vidury Laisvės a.

     • Atsakyti
     • Kas buvo padaryta, kad ta stotis būtų? Papezėta ir tiek. Bandai gint neveiksnius konservus, bet ir gynyba tokia pay neveiksni

 • Jei jau šitą merą reikia atstatydinti, tai reikėtų padaryti prieš jį buvusiems merams?

 • Gėda TS/LKD, kad savo gretose laiko buvusią aktyvią komjaunimo sekretorę Rasą Juknevičienę, kuri niekur nepritampanti gviešiasi užimti mūsų miesto mero postą. Sau į talką paėmė G. Umbrasienę, kuri taip pat su savo intrigomis niekam nereikalinga, vaidina didžiąją politikę. Ypač šios veikėjos „drumsčia vandenį“, neleisdamos normaliai žmonėms dirbti. Pasižiūrėkite į save, prisiminkite savas tikrai dideles nuodėmes ir baikite kabinėtis prie mūsų rinkto tikrai sąžiningo Mero. Nejaugi reikės viešai pagarsinti jūsų ankstesnes veiklas? O ponas V. Satkevičius lai lipa ant viškų ir gieda savo giesmes. Jis ten tinka. O ką gero padarė būdamas meru, juk turėjo galimybę pasireikšti, bet tuomet tik bibliją skaitė.
  Galima prie tos kompanijos paminėti žurnalistę Kontrimavičiūtę. Skaitant jos rašinius, kyla klausimas – ar tai ne užsakomieji rašiniai… Pozityvių dalykų ji visiškai niekur nemato.

 • Zmones si mera palaiko . Mera zmones isrinko , jei reikes zmones ir nuvers .
  Salin rankas nuo mero .

  • kurio konkurso nugalėtojas žmonių vardu čia kalba ? Čia tu MB Pupa ?

 • Garbingi Panevėžio miesto žmonės, jūs neapsirikote patikėję miestą Ryčiui Račkauskui. Tai garbingas žmogus, kuriuo galima pasitikėti. Šis skandalas tai tik noras destabilizuoti padėtį Taryboje ir kad sujaukti darbą Savivaldybėje. Manau, kad jūs pamatėte ir atpažinsite tuos intrigantus, kurie bet kokia kaina, pamynę padorumą, nieko gero nepadarę per visus Nepriklausomybės metus, veržiasi į rinkimus. Todėl Miesto merui linkiu stiprybės ir ištvermės tos, kurią turėjo gindamas parlamentą Sausio 13, o Panevėžio žmonėms įžvalgumo.

 • Tiek meravo, bet taip ir nesuprato, kad reik įstatymus skaityt.. norėtų būt komisijoj, bet va prisidirbęs tai neis, bet draugas tai galėjo eit. O kad pagal įstatymą net negali, tai per sudėtinga suprast. Toks buvo valdžioj, tokį miestą ir turėjom

  • Nesame idealūs visi, ne išimtis ir Rytis Račkauskas, tačiau negalima sutikti su ta situacija į kurią pakliuvo Rytis ir, manyčiau, tik dėl komandos Savivaldybėje kai kurių darbuotojų nekompetencijos, o taikant sąmokslo teoriją, galima būtų teigti, kas gali paneigti, kad ne specialiai taip buvo padaryta??Juk politikoje draugų nėra, yra tik interesai.

 • Baikit jūs visi čia varyt ant Umbrasienės ir Leliuko. Jei meras pažeidė etiką, tai prie ko čia tie veikėjai? Iš viso, čia niekas nesiruošia versti mero. Gal tik sumažinti jo aroganciją. O planai pertvarkyti gatves ir šaligatvius jau ir anoje kadencijoje buvo numatyta. Tik nebuvo tiek surenkama lėšų kiek dabar. Be to, man nežinoma, kad kas nors etikos komisiją duotų į teismą.

  • Atsakyti
 • Palaikau Merą.
  Suprantu, kad žmogui , atėjusiam ne iš politikos, sudėtinga suprasti politinius žaidimus.
  Kitaip nepavadinsi kaip politinėmis intrigomis? Nes yra žmonių , kurie neįsivaizduoja, kad galima kažką naudinga daryti ne tik už pinigus,.t.y ne viskas tik pinigais matuojama.

  • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (30)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų