Panevėžio ligoninėje – krūties vėžio diagnostikos ir gydymo programos įgyvendinimas

Panevėžio ligoninėje – krūties vėžio diagnostikos ir gydymo programos įgyvendinimas

Krūties vėžys – labiausiai Lietuvoje paplitusi moterų onkologinė liga, ja suserga maždaug kas devinta moteris. Krūties vėžys dažniausiai užklumpa vyresnes nei 50 metų moteris. Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 1500 naujų vėžio atvejų, Panevėžyje – apie 50 naujų krūties vėžio susirgimų kasmet. Vyrai labai retai serga krūties vėžiu – tai sudaro tik apie vieną procentą.

Krūties vėžys atsiranda tada, kai normalios krūties ląstelės išsigimsta ir pradeda nevaldomai daugintis. Tuomet jų perteklius kaupiasi į darinį ar sluoksnį, vadinamą augliu, arba naviku. Auglys (darinys) krūtyje gali būti piktybinis arba nepiktybinis. Krūties vėžiui atsirasti daug reikšmės turi paveldimumas ir genetika. 2–5 proc. jaunų moterų, sergančių krūties vėžiu, nustatomos BRCA1 ir BRCA2 genų mutacijos. Šioms moterims tikimybė susirgti krūties vėžiu yra net 90 proc.

Mamografija – svarbus krūtų ligų diagnostikos tyrimas. Jis atliekamas mamografu, naudojant rentgeno spindulius. Taip išgaunamas išsamus krūties vaizdas nuotraukoje. Mamografijos metodu galima aptikti krūties pakitimus – cistas, riebalines sankaupas, navikus. Skiriama profilaktinė (atrankinė) mamografija ir diagnostinė mamografija.

Profilaktinė mamografija nuo 2005 m. vieną kartą kas dvejus metus atliekama 50–69 metų moterims. Ši patikra dėl krūties vėžio atliekama simptomų nejaučiančiosioms, siekiant atrasti mažą vėžį prieš tai, kai jis gali būti aptinkamas per savityrą ar klinikinį tyrimą.

Diagnostinė mamografija atliekama pacientėms, turinčioms klinikinių simptomų, tokių, kaip užčiuopiamas darinys, išskyros iš spenelių, odos sustorėjimas ir (ar) spenelio įsitraukimas. Diagnostine mamografija siekiama nustatyti krūties vėžio diagnozę arba ją atmesti.

Mamografija – tai neskausmingas, saugus ir efektyvus tyrimas. Tenka pažymėti, kad pastaruoju metu rimtomis ligomis serga vis jaunesni žmonės, „jaunėja“ ir vėžys. Ypač skaudi statistika atskleidžia, kad kasmet nuo krūties vėžio miršta apie 600 moterų, o tūkstančiai diagnozės dar net nežino.

VšĮ Respublikinė Panevėžio ligoninė iš struktūrinių fondų lėšų finansuojamo projekto „Onkologinių ligų prevencijos, ankstyvosios diagnostikos ir gydymo paslaugų infrastruktūros tobulinimas“ įsigijo skaitmeninį mamografą su tomosinteze. Būtent tomosinteze galima aptikti ankstyvosios stadijos krūtų navikus. Pasak specialistų, tai itin informatyvus tyrimas. Šį aparatą galima lengvai pakreipti į norimą poziciją, yra mažesnė radiacijos dozė, skenuojama plačiu kampu, tai leidžia sukurti optimalų 3D vaizdą. Be to, naudojamas trečios kartos amorfinio seleno jutiklis su gaunamais rezultatais, optimizuotais tomosintezei. Aukštos raiškos vaizdo monitorius parodo mamogramos arba tomosintezės nuotraukas per kelias sekundes, tad gydytojas radiologas ar radiologas technologas gali jas peržiūrėti. Gydytojai radiologai, dirbdami su nauju mamografu, galės lengviau pastebėti ikivėžinius pakitimus bei ankstyvąsias vėžio stadijas, o Panevėžio apskrities ir kitų šalies regionų moterys galės tikėtis pačių geriausių šios ligos gydymo rezultatų.

„Tokį aparatą įsigijome pirmieji Šiaurės Lietuvos regione ir galime pasiūlyti moterims išsamius ir tikslius tyrimus. Tomosintezė papildo skaitmeninės mamografijos tyrimo rezultatus, galima lengviau indentifikuoti pakitimus, gydytojas gali nustatyti tikslesnę diagnozę ir sekti, ar taikomas gydymas efektyvus. Mūsų ligoninės specialistai per metus atlieka iki 12 tūkst. mamografijos tyrimų“, – taip naują mamografą apibūdino Respublikinės Panevėžio ligoninės direktorius Arvydas Skorupskas.

Mamografiją būtina atlikti, kai įtariamas vėžys, kai yra padidėję pažastų limfmazgiai, o krūtyse mazgų neapčiuopiama, kai krūtis buvo stipriai traumuota, kai buvo vienos krūties vėžys, vartojant hormonus, kai ilgas estrogenų poveikis (ankstyva mėnesinių pradžia, vėlyva menopauzė), kai sergama mastopatija, kai taikoma chemoterapija ir kt. Kai yra rizikos faktoriai (mama, močiutė sirgo krūties vėžiu), mamografiją rekomenduojama atlikti nuo 35 metų.

Naujasis mamografas su tomosinteze Respublikinės Panevėžio ligoninės Konsultacijų poliklinikoje pradės veikti nuo 2020 m. Spalio 26 dienos. Į Konsultacijų polikliniką atlikti mamografijos su tomosinteze tyrimą galima atvykti moterims, kurios turi gydytojo specialisto siuntimą ir užsiregistravus tel.: 8 45 507109, 8 45 507262, 8 613 35684, 8 633 48054, 8 682 43673 arba internetu www.esveikata.lt.

Būkite sveiki!

VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės informacija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų