Panevėžio ligoninė – prieš senatvines kančias

Panevėžio ligoninė – prieš senatvines kančias

Panevėžio ligoninėje startavo nauja geriatrijos paslauga, skirta senatvinių ligų prispaustiems pacientams gydyti. Iki šiol tokią pagalbą Lietuvoje teikė tik dvi medicinos įstaigos.

Liūdna, bet tiek Europos, tiek Lietuvos visuomenė sensta. O Panevėžio regionas – dar ir vienas iš sparčiausiai šalyje senstančių. Pagal šį rodiklį jam tenka trečioji vieta šalyje.

Statistikos departamento duomenimis, Aukštaitijos sostinėje šių metų pradžioje gyveno 87 139 žmonės, iš jų 21 883 pensinio amžiaus, o tai sudaro ketvirtadalį visos miesto visuomenės. Palyginti su praėjusiais metais, šiemet senyvų piliečių tarp kitų panevėžiečių dalis padidėjo.

Panevėžio rajone 2019-uosius pasitiko 35 445 gyventojai, iš jų 8 162 (23 proc.) pensininkai.
Matydama tokią situaciją šalyje, Sveikatos apsaugos ministerija ne kartą akcentavo, kad mažesnes ligonines gali išgelbėti geriatrija. Tai – dar XIX a. susiformavusi medicinos šaka, tirianti senėjimo priežastis ir reiškinius, senatvės ligas, jų profilaktiką ir gydymą.

Praėjus beveik dviem amžiams, toks gydymas tampa itin aktualus, nes daugiau nei pusė pacientų ligoninėse paprastai būna senyvo amžiaus. Ne išimtis ir Respublikinė Panevėžio ligoninė. Didelė dalis jos ligonių – senjorai. Vieni jų čia gydosi specifinius negalavimus, bet nemažai senyvų pacientų į ligoninę patenka dėl įprastų senatvinių ligų, tokių kaip širdies, plaučių, rijimo, pusiausvyros, eisenos sutrikimai po insulto, senatvinė demencija.

Vyresniems nei šešiasdešimtmečiai

Iki šiol ligoniai, kenčiantys dėl senatvės išprovokuotų sutrikimų, Panevėžio ligoninėje būdavo guldomi į Vidaus, Kardiologijos ar Neurologijos skyrius.

„Štai jums pavyzdys, žmogui – 80 metų, jam sutriko koordinacija, žmogus ėmė griuvinėti, ramstytis į sienas. Artimieji pastebėjo, kad ir jo atmintis sutriko, o ir pats šeimos narys nebeprisimena, ką valgė ryte. Retkarčiais ligonis ėmė nelaikyti šlapimo, kilo inkstų uždegimas. Žmogus pateko į Priėmimo skyrių, stacionare jam pradėta gydyti ūminė liga, o jai nurimus pacientas grįžo namo. Tačiau, be inkstų problemų, jam liko visa puokštė kitų sutrikimų, kurie ir toliau slegia bei atima savarankiškumą“, – tokią istoriją papasakojo ką tik Panevėžio ligoninėje atidaryto Geriatrijos skyriaus vedėja Rita Vilimavičienė.

Naujajame skyriuje dirbs du geriatrai ir kiti senatvines ligas gydantys jauni specialistai. I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Ši jauna, ką tik sveikatos mokslus baigusi gydytoja kartu su savo komanda nuo rugsėjo 2-osios kibo į darbus ir septintajame ligoninės aukšte priėmė 15 ligonių, kuriems reikalinga geriatrinė pagalba – kompleksinis visų senatvinių ligų ištyrimas ir gydymas.

„Skyriuje bus gydomi pacientai nuo 60 metų. Tokiame amžiuje kamuoja jau ne viena senatvės nulemta patologija. Su šiais ligoniais dirbs ne tik geriatras, bet ir kineziterapeutas, ergoterapeutas, psichologas – visi jie stengsis pacientą grąžinti į normalų gyvenimą ir įrodyti visuomenei, kad ši be reikalo jį nurašė“, – teigė Panevėžio ligoninės direktoriaus pavaduotojas medicinai Mindaugas Vaitkus.

Ne slaugos namai

Pirmieji į naują skyrių patekę ligoniai, pasak medikų, dar ne visai supranta, kas yra ta geriatrinė pagalba. Tačiau dėmesio šiai medicinos šakai vis daugėja. Bėda, kai kai kurie šį gydymą tapatina su įprasta senelių ir sunkių ligonių slauga.

„Dar prieš pradėdami darbą sulaukėme prašymų priimti ligonius į skyrių tiesiog pagulėti kurį laiką, kol jų artimieji pailsės ar sutvarkys šiokius tokius reikalus“, – sakė pavaduotojas.

M. Vaitkus pabrėžė, kad naujajame skyriuje vyks rimtas stacionarus gydymas ir jo trukmė priklausys nuo poreikio. Į Geriatrijos skyrių pacientai pateks planine tvarka, siunčiant šeimos gydytojui arba atvykus į Priėmimo skyrių dėl ūmių atvejų.

„Be gydymo, taip pat sutvarkysime ligonių medikamentų sąrašą – ne paslaptis, kad seni žmonės naudoja daug vaistų, kartais net pamiršta jų paskirtį, o dalis medikamentų būna net neskirti gydytojo, bet duoti giminių, kaimynų“, – teigė Geriatrijos skyriaus vedėja.

Laukia remontas

Panevėžio ligoninė – trečia medicinos įstaiga Lietuvoje, atidariusi Geriatrijos skyrių. Tiesa, iki galutinių jo užbaigtuvių dar toloka.

Jauną komandą subūrusi ligoninė ėmėsi įgyvendinti projektą jos darbo sąlygoms sukurti. Iš Europos Sąjungos paramos fondų jau skirta lėšų įkurti naują ir modernų Geriatrijos skyrių, turintį 25 lovas. Pasirašyta sutartis dėl projekto ir laukia viešieji pirkimai.
„Tai bus suremontuotas, senatvinių ligų pacientams tiek įranga, tiek aplinka pritaikytas skyrius. Jau dabar turime dalį aparatūros, bet bus dar daugiau“, – patikino M. Vaitkus.

Pasirašius sutartį su rangovais, remonto darbai turės būti baigti per 15 mėnesių.

Ar toliau ši pagalba plėsis, pasak M. Vaitkaus, priklausys nuo gyventojų poreikio.

Panevėžio ligoninės vadovai turi minčių ateityje įkurti tokį poliklinikos skyrių A. Jakšto gatvėje. Tam nusižiūrėtas nedidelis namas anksčiau priklausė ligoninei, bet buvo grąžintas į Valstybės turto fondą. Dabar vyksta diskusijos dėl pastato atsiėmimo.
Pastaruosius mėnesius Panevėžio ligoninė sulaukė ne vieno pasikeitimo. Rugpjūtį čia pradėjo dirbti net keturiolika naujų specialistų. Tai vienas geriausių rodiklių tarp visų Lietuvos ligoninių.

Panevėžyje taip pat atsirado galimybė implantuoti širdies darbą reguliuojantį defibriliatorių. Be to, panevėžiečiai turės galimybę savo ligoninėje atlikti tyrimus, padedančius nustatyti onkologines ligas, kurias lemia žmogaus papilomos virusas.

Komentarai

  • Kiek pasakoja užsienyje dirbančios slaugutės,kažkas panašu į senelių namus ,kur leidžiama oriai numirti. Gerai, tegul būna, juk taip turi ir būti. Su saule niekas negyvena.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų