PANEVĖŽIO JAUNIEJI ŽIRGŲ ENTUZIASTAI „MEDŽIOS“ ŠIUKŠLES

PANEVĖŽIO JAUNIEJI ŽIRGŲ ENTUZIASTAI „MEDŽIOS“ ŠIUKŠLES

Vasarai įžengus į antrą pusę ir visiems sugužėjus į miškus ir paežeres, akis pradeda badyti šiukšlės – ypač jos erzina pakelėse ir palei dviračių ar pėsčiųjų takus, kur turėtume nerūpestingai mankštinti savo kūną ir mėgautis fizine apkrova, o ne erzintis dėl ankstesnių lankytojų palikimo. Susitvarkyti tokias vietas  – svarbus darbas.

O kad tvarkytis būtų smagiau ir procesas vyktų greičiau – Aplinkos ministerijos ir Aplinkos projektų valdymo agentūros iniciatyva  visose Lietuvos apskrityse rengiamos „Šiukšlių medžiotojų“ žaidynės.

Pirmosios tokios varžybos įvyko Klaipėdos rajone, prie buvusio Glaudėnų sąvartyno, tuomet apsitvarkyti nusprendė Vilniaus moksleiviai.  Birželio mėnesį susitvarkė Skaudvilės, Pilviškių bei Vaiguvos miestelių jaunimas, per liepą – kauniečiai, Utenos rajono jaunimas ir telšiškiai, o dabar eilė atėjo panevėžiečiams.

Žaidžiant ir varžantis tarpusavyje šiukšles rinkti smagiau

Idėja tvarkytis žaidžiant ir varžantis tarpusavyje išbandyta dar prieš pandemiją – Lietuvos gamtos fondas organizavo šiukšlių rinkimo žaidimą Giedriaus Bučo žygio „Už švarią Lietuvą“ metu. Kadangi pakelėse nebuvo daug šiukšlių, besivaržę komandų nariai tekini pasileisdavo link pastebėtos šiukšlės, kad spėtų nučiupti ją pirmieji.

Lietuvos gamtos fondas kartu su Aplinkos ministerija ir Aplinkos projektų valdymo agentūra kviečia moksleivius žaisti naudojantis programėle „Waste Hunters“ („Šiukšlių medžiotojai“). Nors svarbu surinkti kuo daugiau šiukšlių per kuo trumpesnį laiką, programėlė paskatina žaidėjus rūšiuoti, nes joje reikia žymėti specifines šiukšlių rūšis, taip pat skaičiuoti šiukšles vienetais. Žaidžiant galima pasirinkti strategiją „išsipirkti“ įrankių, kuriais lengviau rinkti šiukšles, tačiau už jas teks paaukoti dalį jau surinktų taškų –  šiukšlių pilnų maišų. Taip pat vertinami „įdomiausi radiniai“. Iš kelių komandos narių vienas yra tarsi sekretorius ir siekia nepraleisti bei užregistruoti visas komandos draugų į rūšiavimo maišus sviedžiamas šiukšles. Tokia „medžioklė“ trunka apie pusantros valandos arba tol, kol numatytoje teritorijoje nebelieka nė šiukšlelės. Po žaidynių organizuojamas šiukšlių rūšiavimas į vietinius antrinių žaliavų konteinerius, o likusios buitinės atliekos išvežamos į kiekvieno regiono atliekų tvarkymo centrus (RATC).

Šį kartą į šiukšlių „medžioklę“ kviečia Nausodės žirgyno vasaros stovyklos dalyviai. Jaunųjų žirgų mylėtojų ir jodinėjimo entuziastų komandoms talkos maršrutą parinko žirgyno vadovė Lina Dulevičienė. Žirgyno vasaros stovyklos lankytojai neabejingi ne tik gyvūnams, bet ir aplinkai. Moksleiviai mokosi jodinėti, rūpinasi žirgais. O laisvesnėmis valandomis tvarkosi aplinką ir plečia savo akiratį apie laukinių gyvūnų apsaugą ir ekologiją. Stovykloje vaikams diegiamas holistinis supratimas apie arklį, kaip žolėdį, didesnės ekosistemos centrinę sudedamąją dalį. Žolėdis labai svarbus gamtos elementas, kuris palaiko pievų ekosistemas. O pievos – ne tik ryškiaspalviai mūsų akį pamaloninantys žiedai, bet ir vabzdžių apdulkintojų maisto šaltinis, prieglauda paukščiams ir varliagyviams. Jeigu nebūtų žolėdžių gyvūnų,  neliktų ir pievų.

 

„Šiukšlių MEDŽIOTOJAI“ KELIAUJA per visas Lietuvos apskritis

Aplinkos ministerijos, Aplinkos projektų valdymo agentūros ir Lietuvos gamtos fondo iniciatyva „Šiukšlių medžioklė“ pavasario ir vasaros mėnesiais įvyko visose 10 Lietuvos apskričių. Daugiausia šiukšlių kiekviename renginyje surinkusios ir prizines vietas užėmusios komandos apdovanojamos prizais, kurie kaip tik ir skatins nekurti panašių į rastąsias atliekų, – susijusiais su daugkartiniu naudojimu. Į renginius kviečiami įsijungti ir savanoriai, moksleivių tėvai, mokytojai ar tiesiog aplinkai ir miškų bei miestų švarai neabejingi žmonės. Iki šiol, susitvarkius 9-iose Lietuvos apskrityse, komandoms visoje Lietuvoje pavyko surinkti daugiau nei 8000 vienetų šiukšlių, iš gamtos ištraukti dešimtis kilogramų statybinių atliekų, apie 30 padangų ir 2 klozetus.

Išmokę naudoti nemokamą ir visiems prieinamą programėlę, žaidimų dalyviai galės rengti tokias akcijas savarankiškai – apsitvarkyti ir galbūt surengti iškylą po talkos arba tiesiog pabendrauti su savo bendruomenės nariais. Tvarkytis žaidžiant – linksmiau ir azartiškiau, o miškai, paupiai ir paplūdimys be šiukšlių atrodo tikrai geriau.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų