Asociatyvi P. Židonio nuotr.

Panevėžio greitajai – teismo kirtis

Panevėžio greitajai – teismo kirtis

Už tai, kad tinkamai neapžiūrėjo daugiabučio kieme gulinčio girto žmogaus, profesionaliai neįvertino jo sveikatos būklės ir šis po valandos mirė, Panevėžio greitosios medicinos pagalbos stotis ir jos slaugytoja sulaukė teismo verdikto. Medikai ginasi kitaip negalėję pasielgti ir nusiteikę toliau bandyti ginti savo garbę.

 

Už tai, kad tinkamai neapžiūrėjo daugiabučio kieme gulinčio girto žmogaus, profesionaliai neįvertino jo sveikatos būklės ir šis po valandos mirė, Panevėžio greitosios medicinos pagalbos stoties slaugytoja nubausta 4000 eurų bauda.
Teismo kirtį patyrė ir pati greitoji, mirusiojo broliui turėsianti sumokėti 4300 eurų.
Greitosios medicinos pagalbos stoties direktorė Rūta Ramoškienė teigia, jog ir ji pati, ir visas kolektyvas apgailestauja dėl vyriškio mirties.
Ne mažiau kolegos gaili ir į teismų karuselę įsuktos bei nubaustos kolegės.
Pasak direktorės, šioji teismo nutartis į kampą spraudžia visas greitosios brigadas.
„Suprasti mus geriausiai gali tie, kam tenka bendrauti su išgėrusiais žmonėmis. Ko tik nesame iš jų išgirdę, kur tik pasiųsti nebuvome, kuo tik mums negrasinta“, – sako R. Ramoškienė.
Anot jos, ne be reikalo šalies greitųjų specialistai pripažįsta vos ne nuolat tampantys agresyvių pacientų smurto aukomis.

Mirė policijos areštinėje

Įvykis, dėl kurio 4000 eurų bauda bei dvejiems metams teisės dirbti darbą, susijusį su medicinos bei gydymo paslaugų teikimu, atėmimu nubausta Panevėžio greitosios slaugytoja D. S., nutiko 2021 metų liepos 15-ąją.
Greitosios medicinos pagalbos stoties direktorė R. Ramoškienė teigia, jog daugiabučio kieme pamatęs ant žolės gulintį žmogų, atsitiktinis praeivis tądien paskambino bendruoju pagalbos telefonu, o šios tarnybos operatoriai informaciją perdavė Panevėžio greitajai.
„Į iškvietimo vietą nuvykusi slaugytoja pamatė, kad gulintis žmogus – girtas, susišnekėti, tuo labiau ko nors iš jo išklausti nepavyko, teko kviesti policiją“, – pasakojo R. Ramoškienė.
Anot jos, medikai sulaukė, kol atvyks policija.
Pareigūnai girtą žmogų išsivežė ir uždarė į areštinę.
„O kitą rytą atėjusi į darbą sužinojau, kad tas 60-metis policijos areštinėje mirė“, – pamena stoties direktorė.
Gavusi tokią žinią, direktorė sako skubiai surinkusi į nelemtą iškvietimą vykusių darbuotojų pasiaiškinimus.
Juos surašiusieji teigė, jog išgėręs žmogus niekuo nesiskundė, o girto būklė buvusi tokia, kad ko nors jo išklausti niekaip nepavykę.
„Galbūt tą girtą vyrą buvo galima vežti į ligoninės priimamąjį. Bet, kaip minėjau, nebuvo jokių požymių, kad jam nutikę kas nors blogo. Nors mes, greitosios medikai, girtumo nematuojame, buvo aišku, kad žmogus tikrai girtas. Todėl ir perduotas policijai“, – aiškino R. Ramoškienė.
Pasak jos, šis nelaimėlis greitosios medikams jau buvo žinomas, ne kartą nebepaeidavo dėl girtumo.
Ir ankstesniais kartais jį tokį aptikę medikai perduodavo blaivinti policijai.
R. Ramoškienė dėmesį atkreipė ir į tai, kad į ligoninės priimamąjį nuvežus girtą žmogų, ir iš laukiančiųjų eilėse, ir iš pačių medikų sulaukiama priekaištų, kad tokiam pacientui tereikia išsiblaivyti.

Rūta Ramoškienė. „Sekundės“ nuotr.

Rūta Ramoškienė. „Sekundės“ nuotr.

Bendravo trumpiau nei minutę

Įvykių seka byloja, kad 2021 metų liepos 15-osios vakarą Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato laikino sulaikymo kameroje girtam panevėžiečiui mirus, nedelsiant atlikta teismo medicinos ekspertizė.
Velionio skrodimą atlikę specialistai nustatė, jog vyras mirė dėl patirtos pilvo traumos prasidėjus vidiniam kraujavimui.
Nustačius, jog mirtis nėra smurtinė, policijos pradėtas ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas. Konstatuota, kad 60-metis panevėžietis traumą patyrė nuvirtęs nuo suoliuko. Jo krytis užfiksuotas ir vaizdo stebėjimo kameros įraše.
Tokia kamera įrengta netoli tos vietos, kur vyriškis gulėjo girtas ir kur jo apžiūrėti važiavo Panevėžio greitoji.
Velionis buvo palaidotas, o praėjus kiek laiko į jo mirties aplinkybes dėmesį atkreipė Panevėžio apygardos prokuratūros vadovas Donatas Skrebiškis.
Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus specialistė Rasa Stundžienė teigia, kad 2022-aisiais D. Skrebiškiui, tikrinusiam baudžiamąsias bylas ir peržiūrėjus minėtos bylos vaizdo įrašą, kilo įtarimų, ar greitosios pagalbos ekipažas, apžiūrėjęs vyrą likus maždaug valandai iki jo mirties, tikrai tinkamai atliko savo darbą.
Tad Panevėžio apygardos prokuratūros vadovo nutarimu ikiteisminis tyrimas buvo atnaujintas.
„Peržiūrėjus vaizdo stebėjimo kameros įrašą, man kilo abejonių, ar greitosios pagalbos medikė tinkamai atliko savo pareigas, nes su nepajėgiančiu atsikelti žmogumi ji bendravo mažiau nei minutę ir jokių veiksmų nustatyti jo sveikatos būklei nesiėmė“, – prokuratūros pranešime cituojamas D. Skrebiškis.

Įžvelgė kaltę

Ikiteisminio tyrimo metu buvo apklausta nemažai įvykio liudytojų.
Prokurorai kreipėsi ir į Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą, prašydami įvertinti, ar panevėžiečiui buvo tinkamai suteiktos sveikatos priežiūros paslaugos.
Gautos specialistų išvados, pasak Komunikacijos skyriaus atstovės, patvirtino prokurorų įtarimus. Atlikę neplaninį asmens sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo ir kokybės patikrinimą, jie konstatavo, kad skubiosios medicinos pagalbos specialistė D. S. paciento neapžiūrėjo ir neįvertino objektyvios jo sveikatos būklės, būtinosios pagalbos indikacijų.

Dirbo atmestinai

Panevėžio apylinkės teismui perduotoje byloje slaugos specialistei D. S. buvo pateikti kaltinimai dėl nusikalstamo nerūpestingumo neatlikus savo tarnybinių pareigų ir tuo padarius didelę žalą asmeniui.
Slaugytoja kaltinta, kad neapžiūrėjo ir neįvertino objektyvios asmens būklės pagal savo kompetenciją, nevertino būtinosios pagalbos reikalingumo rodiklių, nesuteikė jam būtinosios medicinos pagalbos, nenuvežė į gydymo įstaigą, todėl vyras mirė.
Bylą nagrinėjęs Panevėžio apylinkės teismas praėjusią savaitę pripažino, kad slaugos specialistė D. S. išties kalta dėl tarnybinių pareigų neatlikimo.
Teismas taip pat priteisė iš Panevėžio miesto greitosios medicinos pagalbos stoties nukentėjusiuoju šioje byloje pripažintam mirusiojo broliui atlyginti turtinę ir neturtinę žalą. Žalos dydis – 4300 eurų.
Visgi šis Panevėžio apylinkės teismo nuosprendis – dar negalutinis.
Jis dar gali būti skundžiamas Panevėžio apygardos teismui.

Byla beprecedentė

„Neabejoju, kad kolegė nuosprendį skųs. Bent jau aš jį tikrai skųsčiau“, – sako R. Ramoškienė.
Anot jos, ši byla gali tapti precedentu, parodančiu, kaip valstybė negina sveikatos priežiūros specialistų.
„Visuose greitųjų specialistams rengiamuose mokymuose, visose mūsų darbo saugos taisyklėse nurodoma, kad bendraudami su girtais, agresyviais žmonėmis, privalome savęs nestatyti į pavojų, turime saugotis. Šis atvejis parodė, kad tikrovė kitokia nei mokymai“, – apgailestavo direktorė.
Pirmos instancijos teismo nuteista medikė, turinti nemenką darbo stažą, šiuo metu toliau dirba Panevėžio greitosios pagalbos stotyje.
„Kol nesibaigė visi teismo procesai, nepriimtas galutinis teismo nuosprendis, šios specialistės tikrai neatleisiu. Neabejoju, visi žino, koks sunkus greitosios medikų darbas ir kaip sunku rasti šių specialistų“, – patikino R. Ramoškienė.

 

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų