Panevėžiečiai suskubo tuoktis

Panevėžiečiai suskubo tuoktis

Šiemet Panevėžyje gimė daugiau mažylių, o ir šeimų ryšiai tvirtesni – užfiksuota mažiau ištuokų.

Iki rugpjūčio vidurio pasaulį išvydo 650 naujagimių, pernai per tą patį laiką jų buvo 645. Mirė 969 žmonės, pernai mirusiųjų buvo 44 daugiau. Įregistruotos 373 santuokos – trimis daugiau nei pernai. Pernai išsituokė 195 poros, o šiemet – 181.

Įprasta, kad daugiausia norinčiųjų tuoktis liepą ir rugpjūtį. Panevėžio miesto savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos pavaduotoja Fausta Buzūnienė sako, kad savaitgalį vos spėjama suktis – sutuokiama net po 20 porų.

Nemažai išvažiuojamųjų santuokų. Be įprastų tuoktuvėms vietų, šiemet buvo pasirinktas ir kino centras „Garsas“.

Liepą vėl buvo data su besikartojančiais skaičiais – 2017-ųjų liepos 7-oji. Tą penktadienį sutuokta 15 porų, o šeštadienį – dar aštuonios. F. Buzūnienės teigimu, jei tiek būtų reikėję sutuokti per vieną dieną, greičiausiai nebūtų įmanoma. Pastebima, kad žmones vis dar domina tokios datos. Pavyzdžiui, kitų metų rugpjūčio 8 dieną jau nori tuoktis keturios poros.

Populiariausi vardai

Šiemet kiek pakito populiariausi mergaičių vardai: pernai tokie buvo Luknė, Luka, Emilija, Goda, Ugnė, o šiemet – Austėja, Amelija, Kamilė, Rusnė, Patricija. Dažniausi berniukų vardai kito kiek mažiau. Pernai populiariausi vardai buvo Matas, Lukas, Tajus, Domas, Benas, šiais metais – Lukas, Matas, Aronas, Danielius, Benas. Vienam berniukui suteiktas Jurgio vardas.

Pasak F. Buzūnienės, keistesni mūsų ausiai vardai paprastai būna suteikiami užsienyje gimusiems vaikams. Šiemet retesni vardai buvo Bendžaminas, Brendanas, Arilė, Eita, Esmira, Arkadijus ir kt.

Nauja tendencija

Panevėžio rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos ir archyvų skyriaus vedėja Nijolė Gaižiūnienė informavo, kad per pusmetį rajone užregistruotos 59 santuokos ir 33 ištuokos. Mirčių buvo 221.

N. Gaižiūnienės teigimu, mirusiųjų užregistruota daugiau nei pernai, tačiau atsiskleidė tikroji realybė. Anksčiau daug rajono gyventojų mirčių užregistruodavo miesto savivaldybės Civilinės metrikacijos biuras. Pavyzdžiui, penktadienio vakarą ar šeštadienį ligoninėje mirus rajono gyventojui, jo artimieji kreipdavosi į miesto Savivaldybę. Atsiradus galimybei laidoti turint medicinį mirties liudijimą, informacija apie rajono gyventojų mirtis iš gydymo įstaigų suplaukia jau į rajoną.

„Realiai ir pernai daugiau mirčių buvo, tik dabar išlindo tikri skaičiai, tikroji realybė“, – sako N. Gaižiūnienė.

Šiemet per pusmetį rajone gimė 168 vaikai. Populiariausi jų vardai liko tie patys – Kamilė, Emilija, Emilis, Elijus, Ignas. Retų vardų rajone registruojama nemažai, tačiau tai būna užsienyje gimę vaikai, kurie vėl iškeliauja svetur. Labiausiai vedėjai įstrigo liepą mergaitei suteiktas vardas Andaja.

N. Gaižiūnienė pastebi, kad visą mėnesį nebuvo pasikartojančių vardų: Radvilė, Kristupas, Kasparas, Danielius, Augustas, Benediktas, Rapolas, Gabija, Akvilė, Dovydas, Luka, Adas ir kt.

„Per visą mėnesį gal tik du vardai pasikartojo“, – giria tėvelių pasirinkimą ji.

N. Gaižiūnienės teigimu, šį pusmetį kaip niekada daug išduota dokumentų pagal tarptautinę konvenciją. Tai tokie dokumentai, kurie galioja 20-yje šalių ir yra jau išversti į kitas kalbas.

Specialias gimimo formas išdavė 22 vaikams, o santuokos liudijimo – 5-ias. Šiuos dokumentus žmonės vežasi išvykdami gyventi į užsienį dėl patogumo – patiems nebereikia rūpintis vertimu.

„ Anksčiau taip nebūdavo. Tai naujai išvykstantys gyventi į užsienį, daugiausia į Vokietiją, lietuviai. Iš karto paaiškėjo, kiek žmonių išvyko“, – sako vedėja ir priduria, kad išvažiuojama šeimomis.

Įdomu

Visoje šalyje, praėjus pirmam pusmečiui, šiemet gimusiems berniukams dažniausiai suteikiamas Mato vardas, mergaitėms – Emilijos. Pernai antrąjį pusmetį populiariausi vardai buvo Lukas ir Liepa.

Registrų centras skelbia, kad šalyje Mato vardą šiuo metu turi daugiau nei 10 tūkst. žmonių, o Emilijos – daugiau nei 12,5 tūkst.

Pirmąjį šių metų pusmetį dominavo Dominyko, Luko, Kajaus, Nojaus, Jorio, Jokūbo, Domo, Jono, Gabrieliaus vardai. Mergaitėms dažniausiai suteikti Kamilės, Emos, Amelijos, Lėjos, Ievos, Gabijos, Sofijos, Viltės ir Austėjos vardai.

Populiariausių vyriškų vardų dešimtuke taip pat yra ir Jono, Tomo, Antano, Mindaugo, Dariaus, Andriaus, Kęstučio, Manto ir Juozo vardai.

Moteriškų vardų dešimtuke – Kristinos, Janinos, Linos, Onos, Danutės, Reginos, Rasos, Daivos ir Aldonos vardai. Šie vardai neretai suteikti anksčiau.

Tarp rečiausių moteriškų vardų yra Radvyda, Almyda, Juranda, Rona, Larijana, Fajina, Emutė, Vasta, Zolina ir Novelė, o tarp vyriškų – Ašotas, Vergilijus, Haraldas, Jurūnas, Alviras, Boneventūras, Austris, Manius, Dzintaras ir Geidas. Visų šių vardų savininkų šalyje yra ne po vieną.

Komentarai

  • i desimtuka-lietuviskas vardas

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų