Pandemija augino ritualinių paslaugų ir laidojimo verslą

Pandemija augino ritualinių paslaugų ir laidojimo verslą

Per pastaruosius metus laidojimo verslo kasmėnesinės pajamos vidutiniškai išaugo 20,6 proc., palyginti su tokiu pačiu laikotarpiu pernai, o pelningumas išliko beveik nepakitęs – 10 proc.

Kredito biuro „Creditinfo Lietuva“ atlikta ritualinių paslaugų ir laidojimo įmonių analizė parodė, kad šis verslas išsiskiria stabilumu, o pandemijos metu tik stiprėjo. Net 96 proc. tokių įmonių šiuo metu priskiriama žemai ir vidutinei bankroto klasėms, o aukšta nemokumo tikimybė yra tik 1 proc. šio sektoriaus bendrovių.

Statistikos departamento duomenimis pernai mirtingumas Lietuvoje išaugo iki 15,6 proc., kai 2019 m. jis siekė 13,7 proc. Perskaičiuotais ir patikslintais duomenimis, pernai mūsų šalyje mirė 43547 gyventojai, kai 2019 m. – 38281, arba beveik 9 proc. mažiau.

Lietuvoje šiuo metu ritualines ir laidojimo paslaugas teikia 224 įmonės, o pernai jų buvo 223. Nors per metus šioje srityje buvo įsteigta dar viena įmonė, darbuotojų skaičius visame sektoriuje sumažėjo nuo 1181 iki 1168. „Creditinfo Lietuva“ duomenimis, šiemet ir pernai nė viena laidojimo paslaugų bendrovė nebankrutavo, nors 2018-2019 m. tokių atvejų užfiksuota po 2. O penkiolikos pastarųjų metų analizė parodė, kad šioje srityje nemokumo atvejų buvo reta – nuo 2007 iki 2021 m. Lietuvoje nemokiomis pripažintos 15 bendrovių.

Kredito biuro ekspertai pažymi, kad ritualinių paslaugų bendrovių veikla išsiskiria palyginti gera mokėjimų drausme. Šiuo metu pagal tikimybę vėluoti apmokėti sąskaitas net 90 proc. tokių įmonių patenka į žemą (78 proc.) arba vidutinę (12 proc.) klases, o pagal bankroto tikimybę žemai rizikos klasei priklauso 84 proc. bendrovių, vidutinei klasei – 12 proc. Tik 1 proc. šios srities įmonių patenka į aukščiausią bankroto rizikos klasę.

Atlikus laidojimo įmonių pajamų analizę pagal „Registrų centrui“ pateiktas finansines ataskaitas, išaiškėjo, kad 2019 m. bendrovės per metus vidutiniškai gavo 230,7 tūkst. Eur pajamų, o 2020 m. šis rodiklis pakilo daugiau nei penktadaliu ir pasiekė 278,3 tūkst. Eur.

Pagal įmonių pateiktas 2019 m. ir 2020 m. finansines ataskaitas, stabilus išlieka ir vidutinis laidojimo įmonių pelningumas, kuris sudaro 10 proc.

Kredito biuro ekspertų vertinimu, ritualinių paslaugų įmonių veiklos stabilumą nulemia keli veiksniai: specifinis reguliavimas, apsunkinantis greitą naujų įmonių įsteigimą ir, atitinkamai, konkurencijos augimą, taip pat plačiai taikomas išankstinis apmokėjimas, kai paslaugų užsakovai prašomi didžiąją dalį sąskaitų apmokėti avansu.
Iš viso kredito biuro sistemose šiemet užregistruoti 44 pranešimai apie ritualinių paslaugų įmonių neapmokėtas skolas, kurių bendra suma sudaro 33,2 tūkst. Eur, o vidutinė skolos suma – 754 Eur.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų