Rožyno progimnazija. P. Židonio nuotr.

Pamokose skamba ir ispanų kalba

Pamokose skamba ir ispanų kalba

Pirmą kartą dviejose Panevėžio mokyklose – Rožyno progimnazijoje ir M. Karkos pagrindinėje – šiais mokslo metais jau galima kaip antrąją užsienio kalbą rinktis ispanų.

Vis dar populiari rusų kalba, tačiau jos besimokančiųjų mažėja, o daugėja besirenkančiųjų vokiečių ar prancūzų.

Pirmosios užsienio kalbos daugelyje šalies mokyklų vaikai pradeda mokytis nuo antrosios klasės. O antrąją užsienio kalbą renkasi nuo 6-osios.

Kokios mokytis – pasirinkimas Panevėžyje nemažas. Rinktis siūloma net iš 7 kalbų – anglų, vokiečių, prancūzų, ispanų, lenkų, rusų, ukrainiečių.
Nuo 2026 metų rugsėjo ispanų kalbą bus galima rinktis ir kaip pirmąją, jei mokykla pasiūlys tokią galimybę. Netgi planuojama mokiniams sudaryti galimybę laikyti valstybinį ispanų kalbos brandos egzaminą.

Tėvų noras nustebino

Rožyno progimnazijos direktorė Alma Ramoškaitė pasakoja, kad sprendimas mokyti šeštokus ispanų kalbos buvo netikėtas ir patiems pedagogams. Pavasarį, planuodama 2024–2025 mokslo metų ugdymo turinį, įstaiga atliko penktokų tėvų apklausą.

„Mus pačius nustebino, kad atsirado ne tokia menka grupė, kurie kaip antrąją užsienio kalbą pirmiausia įvardijo ispanų“, – pasakoja direktorė.

Iki tol šioje progimnazijoje kaip antrosios kalbos buvo mokoma tik vokiečių ir rusų.

Apklausa parodė, kad vos du tėvai pageidauja, jog vaikai išmoktų prancūziškai, vienas pageidavimas buvo mokytis vienos iš skandinavų kalbų.

Susidomėjimas auga

Rožyno progimnazija ėmėsi ieškoti ispanų kalbos mokytojo ir jį surado. Ispanų kalbos moko ką tik pedagogikos studijas baigusi panevėžietė.

Pasak direktorės, ispaniškai mokosi dvi šeštokų grupės.
„Jau skambino ir dabartinių penktokų tėvai, klausė apie ispanų kalbą, bet jie galės rinktis tik kitais metais“, – sako direktorė.

Jos teigimu, ir mokytoja suinteresuota, kad ispanų kalba populiarėtų, tad svarstoma apie šios kalbos būrelį.

Direktorė atkreipė dėmesį, kad atsiradus ispanų kalbai, sumažėjo pasirinkusiųjų mokytis rusų kalbos.

Kaip pirmoji užsienio kalba Rožyno progimnazijoje vyrauja anglų, nors, pasak A. Ramoškaitės, tėvai informuojami, kad galima rinktis ir vokiečių.

Pasirinkimai keičiasi

Vytauto Žemkalnio gimnazijoje kadaise mokyta ir lotynų kalbos. Šios gimnazijos direktorius Artūras Totilas sako, kad nebėra norinčiųjų jos mokytis.

Moksleiviai renkasi kur kas praktiškesnes anglų, vokiečių, prancūzų kalbas.
A. Totilo pastebėjimu, susidomėjimas rusų kalba sumažėjo, tačiau ne drastiškai. Šioje mokykloje norinčiųjų mokytis rusų ir vokiečių kalbų – kone po lygiai. Tačiau, atkreipia dėmesį direktorius, šiek tiek padaugėjo norinčiųjų išmokti prancūziškai.
„Matoma, kad prancūzų kalba populiarėja. Man asmeniškai ji yra labai graži, reikalinga europietiška kalba“, – sako A. Totilas.

Anot jo, nuo 11 klasės, tai yra trečios gimnazijos klasės, moksleiviai gali pasirinkti ir trečiąją užsienio kalbą. Dabar kasmet sudaroma po grupę norinčiųjų mokytis švedų kalbos. Kadaise šioje gimnazijoje buvo siūloma rinktis ir italų bei ispanų kalbas. Norinčiųjų mokytis pastarosios kaip antrosios kalbos, direktoriaus teigimu, nėra.

„Labai abejoju, ar kaip antrą kalbą rinktųsi ispanų. Nelabai logiška, nelabai suprantu, kam reikėtų“, – svarsto A. Totilas,

A. Totilas. „Sekundės“ nuotr.

Rusų kalba pozicijų neužleidžia

Panevėžio savivaldybės Švietimo skyriaus vyriausiosios specialistės Aušros Gabrėnienės teigimu, kaip pirmoji užsienio kalba miesto mokyklose populiariausia anglų. Ją pasirinkę daugiau nei 9100 moksleivių. Vokiečių kalbos mokosi 13, prancūzų – 7 mokiniai.

Antroji populiariausia užsienio kalba ir toliau išlieka rusų. Ją pasirinkę virš 3000 panevėžiečių moksleivių, vokiečių – per 1200, o prancūzų – apie 300. Ispanų kalbą pasirinko 34-i M. Karkos pagrindinės mokyklos ir Rožyno progimnazijos moksleiviai.

„Tas pačias tendencijas matome ir Vilniaus mokyklose, jos irgi bando įsivesti ispanų kalbą. Matyt, yra parengtų mokytojų, atsiranda, kas gali mokyti“, – svarsto A. Gabrėnienė.

Jos manymu, rusų kalbą kaip antrąją galbūt renkamasi galvojant, kad ją gerai mokantys tėvai sugebės pagelbėti ruošiant namų darbus.

O štai Panevėžio rajone mokytis ispanų kalbos kol kas niekas nenori.

„Ispanų kalbos poreikio nėra, nors yra net kas dėstytų. Surastume mokytoją, bet kol kas šios kalbos mokiniai nesirenka“, – sako rajono Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Ilona Čingienė.

Kaip pirmoji kalba rajone pasirinkta anglų, o antrosios pasirinkimas tradicinis – rusų, vokiečių, prancūzų. Rusų kalbos kaip antrosios rajone mokosi 985 moksleiviai, vokiečių – 83, prancūzų – 80.

 

Komentarai

  • Pats kvailiausias pasiteisinimas rusifikuoti savo vaiką ir Lietuvą apskritai, yra parinkti rusų kalbą vaikui vien dėl to, jog galėsi padėti ruošt namų darbus

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Taip pat skaitykite