P. Židonio nuotr.

Baimė išderino skiepų traukinį

Baimė išderino skiepų traukinį

Ekspertai prognozuoja, kad trečiosios pandemijos bangos ilgai laukti nereikės: sergančiųjų ir vėl daugėja. O vakcinavimo traukinys vis dar sunkiai įsibėgėja. Leidus rinktis, kokia vakcina skiepytis, Panevėžyje kone pusė pakviestųjų sutinka geriau laukti kitos dar mėnesį ar net du, nei skiepytis „AstraZeneca“.

Kaip sako Panevėžio miesto poliklinikos direktorius Karolis Valantinas, dėl tokios situacijos medikai priversti važiuoti mašina, kurios rankinis stabdis užtrauktas iki galo. Jis tikisi bent artimiausias savaites atsikvėpti – didžioji dalis vakcinų bus tik „Pfizer“ bei „Moderna“ gamintojų.

Siūlo kaip saldainį

Pasak K. Valantino, gerai, kad žmonės turi teisę rinktis vakciną, bet jei tikslas kuo greitesnis vakcinavimas, šie dalykai yra nesuderinami. Dabar didžioji dalis laiko ir žmogiškųjų sąnaudų tenka norinčiųjų skiepytis „AstraZeneca“ vakcina paieškoms. Maždaug 50 proc. pakviestųjų pareiškia, kad skiepysis tik „Pfizer“ arba „Moderna“ vakcinomis.
„Bandome abejojantiesiems pasiūlyti saldainį – jeigu sutinka skiepytis su „Astra“, juos galime paskiepyti kad ir kitą dieną, o jeigu renkasi kitą vakciną, stoja į kitą eilę. O čia jau nežinia, kada ji prieis – po savaitės ar mėnesio, o gal net dviejų. Tuomet kai kurie sutinka skiepytis ir „Astra Zeneca“, o kiti nusprendžia laukti“, – pasakojo K. Valantinas.
Panevėžio miesto poliklinika iki sekmadienio arba vėliausiai pirmadienio tikisi išskiepyti visus „AstraZenecos“ likučius, susikaupusius dar nuo praėjusios savaitės, kai laikinai buvo sustabdytas skiepijimas šia vakcina. O eilė prie „Pfizer“ ir „Modernos“ vakcinų kasdien tik pildosi. Vakcinavimo centras informaciją, kiek ir kokių vakcinų sulauks kitą savaitę, paprastai gauna tik penktadieniais. O kas bus po dviejų savaičių, neįmanoma numatyti.
„Jeigu žinotume, būtų tikrai lengviau planuoti. Ir įtampos būtų mažiau“, – mano K. Valantinas.

Sandėliai ištuštėjo

Panevėžio vakcinavimo centre, veikiančiame Laisvės aikštėje, kasdien paskiepijama apie 500–600 gyventojų. Maksimalūs pajėgumai – 900 žmonių per dieną.
„Jau ir dabar vos sukamės, nes labai trūksta personalo. Dabar reikalaujama skiepyti ir savaitgaliais, bet ir tai vargu ar kažką išspręstų. Juk daugiausia darbo užima skambučiai žmonėms, klausiant, ar jie sutinka skiepytis ir kokia vakcina. Kai buvo leista rinktis skiepus, tempas ypač sulėtėjo. Jaučiamės tarsi važiuotume automobiliu nenuleidę rankinio stabdžio“, – palygino K. Valantinas.
Jis ir pats Sveikatos apsaugos ministerijai ne kartą siūlęs leisti „AstraZeneca“ vakcina skiepyti visus, kurie to nori, nepaisant turimų prioritetų. Tuomet sandėliuose šios vakcinos atsargos nesikauptų, o ir pats skiepijimo procesas būtų greitesnis ir sklandesnis.
Tiesa, bent jau artimiausiu metu „AstraZeneca“ vakcinų taip intensyviai gyventojams siūlyti nereikės. Jau šią savaitę šios vakcinos kiekiai gerokai sumažėjo: anksčiau per savaitę būdavo gaunama po tūkstantį ir daugiau jos dozių, šią savaitę – vos šimtas.
„Tie skandalai tikrai nepridėjo noro skiepytis „AstraZeneca“, nors ši vakcina yra pripažinta saugia kaip ir kitos. Žinau tikrai, kad yra daugybė žmonių, kurie norėtų kuo greičiau pasiskiepyti, tai kodėl to neleisti? Juk visų tikslas yra kuo greičiau paskiepyti didžiąją dalį populiacijos. Deja, ministerija to neleido daryti“, – kalbėjo K. Valantinas.

Panevėžio vakcinavimo centras P. Židonio nuotr.

Panevėžio vakcinavimo centras P. Židonio nuotr.

Gali registruotis patys

Šią savaitę Panevėžyje skiepijami visi 65-erių metų ir vyresni gyventojai. Taip pat dar kartą kreiptasi į vyresnius nei 75-erių – jeigu yra tokių, kurie taip ir nesulaukė skambučio dėl skiepų, turi patys susisiekti su savo šeimos gydytojais, kad šie užrašytų į eilę. Pasak K. Valantino, pasitaikė tokių atvejų, kai nepavyko prisiskambinti senjorams ar jie pakeitė savo telefono numerį. Taip pat galbūt kai kas persigalvojo ir jau norėtų pasiskiepyti. Tas pats galioja ir kitoms prioritetinėms grupėms, pavyzdžiui, onkologiniams pacientams, kurie per pastaruosius dvejus metus buvo aktyviai gydomi. Prioritetus skiepytis turinčių panevėžiečių sąrašus vakcinavimo centrui perduoda šeimos gydytojai.
„Patenkantieji į prioritetinę grupę ir mokantieji naudotis elektronine bankininkyste gali registruotis patys. Kiti turėtų laukti mūsų skambučio. Kol kas laisvų vietų yra iki šeštadienio. Galimas atvejis, kad žmogus, prisijungęs pirmadienį, neras nė vienos laisvos vietos, nes mes ir patys nežinome, kiek gausime vakcinų. Talonų tikrai nebus pusei metų į priekį, tik kelioms dienoms, tad ta registracija bus savotiška loterija“, – pripažįsta K. Valantinas.

Eilėje – lėtiniai ligoniai

Panevėžio rajono poliklinikos direktorė Neringa Šinkūnienė teigė, kad bent jau rajone sumaišties dėl vakcinų pasirinkimo nėra. Kiek jų gaunama, tiek ir suskiepijama. Tik jų skaičiai nėra dideli. Pavyzdžiui, kitą savaitę rajonui numatyta skirti vos per tūkstantį „Pfizer“ ir „Modernos“ vakcinos dozių.
„Kol kas gaunamų vakcinų kiekiai menki, visiškai kapeikos. Kitai savaitei „AstraZeneca“ vakcinos visai neturėsime. Žmonės galėjo rinktis, šia vakcina skiepijosi ne tik senjorai, bet ir pedagogai“, – pasakojo N. Šinkūnienė.
Kitą savaitę rajone bus baigiami skiepyti 65-erių ir vyresni gyventojai bei pradėti kviesti pagal kitą prioritetinę grupę – turintieji lėtinių ligų: cukrinį diabetą, plaučių, širdies, kepenų, nervų sistemos bei kitų ligų.
„Vien tokių pacientų, kurie serga lėtinėmis ligomis, nepaisant jų amžiaus, turime labai daug“, – pastebi N. Šinkūnienė.
Ketvirtadienį buvo patvirtinta ir dar viena prioritetinė grupė: abiturientai ir visi dirbantys švietimo srityje ar tiesiogiai kontaktuojantys su moksleiviais ir studentais. Taip pat Seimo nariai, savivaldybių merai ir administracijų direktoriai.
Rajone taip pat pradėtas ir kitų, prioriteto neturinčių, bet skiepytis norinčių gyventojų registravimas. Anot poliklinikos direktorės, pagal teisės aktus jie privalo skiepyti visus rajono gyventojus, bet kai kurie žmonės prisirašę prie kitų klinikų. Tad tie, kurie yra neprisirašę prie rajono poliklinikos, bet norėtų skiepytis pagal gyvenamąją vietą, turėtų kreiptis į savo seniūniją.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų