Pacientams padarytai žalai atlyginti sąskaitoje sukaupta 3,8 mln. eurų – VLK

Pacientams padarytai žalai atlyginti sąskaitoje sukaupta 3,8 mln. eurų – VLK

Į specialią banko sąskaitą, kurioje kaupiamos pacientų sveikatai padarytai žalai atlyginti skirtos įmokos, gydymo įstaigos pernai sumokėjo 3,8 mln. eurų, penktadienį pranešė Valstybinė ligonių kasa (VLK).

Iš 3881 asmens sveikatos priežiūros įstaigos, įmoką pernai sumokėjo dauguma – 3127.

Kad 2019 metais už sveikatos priežiūros paslaugų teikimą jokių pajamų negavo, todėl įmokos nemokėjo, nurodė 350 įstaigų. Daugiausia tai socialinės globos įstaigos,  stambių įmonių, gamyklų medicinos punktai, išlaikomi iš vidinių lėšų ir sveikatos priežiūros paslaugas teikiantys tik savo darbuotojams.

Didžiausią sumą į žalos sąskaitą pernai sumokėjo 264 valstybei bei savivaldybėms priklausančios gydymo įstaigos – 2,6 mln. eurų. Daugiau kaip 2,8 tūkst. privačių įstaigų – 1,2 mln. eurų, 41 viešoji įstaiga –apie 9 tūkst. eurų.

Metines įmokas, kurių dydis siekė iki 100 eurų, pernai sumokėjo per 1,5 tūkst. įstaigų – jų įnašas buvo 58 tūkst. eurų. Didesnes nei 50 tūkst. eurų įmokas sumokėjo 13 įstaigų, jų įnašas – 1,5 mln. eurų.

„VLK ragina gydymo įstaigas šiemet aktyviau vykdyti šią savo finansinę prievolę, nevėluoti su įmokomis. Pernai VLK specialistams ne kartą teko priminti apie būtinybę sumokėti įmokas. Juolab, kad už vėlavimą gresia griežtos sankcijos – delspinigiai ir net licencijos sustabdymas“, – įspėja VLK.

Šių metų sausio pradžioje veiklos licencijos sustabdytos beveik 200 gydymo įstaigų.

Praėjusiais metais VLK gavo keturis Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisijos sprendimus dėl 6,4 tūkst. eurų neturtinės žalos pacientams atlyginimo ir juos išmokėjo.

Didžioji dalis pernai priimtų šios komisijos sprendimų nagrinėti dar pagal seną įstatymo redakciją, nes žala buvo padaryta 2019 arba 2020 metais. Kadangi tuomet gydymo įstaigos dar mokėjo civilinį sveikatos draudimą, žala buvo atlyginama iš jo. Todėl šiais metais pacientams iš VLK administruojamos sąskaitos išmokamos lėšų sumos didės.

Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo pakeitimai, kuriais nustatyta nauja ginčų sprendimo ir žalos pacientams atlyginimo tvarka, įsigaliojo 2020 metų sausio 1 dieną.

Įstatyme įtvirtinta, kad pacientams padaryta žala atlyginama iš Vyriausybės įgaliotos institucijos administruojamos sąskaitos, kurioje kaupiamos sveikatos priežiūros įstaigų įmokos žalai atlyginti.

Žalos atlyginimo įmoką gydymo įstaigos moka dalimis – kas ketvirtį. Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymas numato, kad mažosios gydymo įstaigos, t. y., teikiančios šeimos medicinos, palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas, turi mokėti 0,1 procento siekiančias įmokas, skaičiuojant nuo praėjusių kalendorinių metų įstaigos pajamų už paslaugų teikimą, visos kitos – 0,2 procento.

Informaciją apie kalendoriniais metais gautas pajamas už suteiktas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, taikytą įmokos dydžio procentą ir mokėtiną į specialią sąskaitą sumą gydymo įstaigos VLK turi pateikti kasmet iki gegužės 31 dienos.

Žalos pacientams įmoka pakeitė anksčiau gydymo įstaigų mokėtą civilinį draudimą.

Pirmoji įmoka turi būti sumokėta iki einamųjų metų kovo 30 dienos.

„Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama“.

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų