Osteoporozė – tylioji liga

Osteoporozė – tylioji liga

Osteoporozė – tai sisteminė griaučių liga, kuriai būdinga maža kūno masė ir kaulinio audinio mikroarchitektūros pokyčiai, lemiantys padidėjusį kaulų trapumą ir lūžių riziką.

Viena iš trijų moterų bei vienas iš penkių vyrų, vyresnių nei 50 metų, dėl osteoporozės patiria kaulų lūžius. Liga iš pradžių nesukelia jokių juntamų pokyčių ir kaulo lūžiimas dažnai būna pirmas, bet vėlyvos ligos pasireiškimo požymis. Ligai progresuojant, kai kaulai jau nėra tokie tvirti, kad atlaikytų kasdieninės veiklos krūvį, jie lūžta dėl menkos traumos. Dažniausiai lūžta stuburo slanksteliai, dilbio kaulai, šlaunikaulis ir žastikaulis. Kaulų mineralinio tankio (KMT) mažėjimą skatinantys veiksniai yra amžius, lytis, paveldimumas, endokrininės ir reumatinės ligos, mitybos ir virškinimo sutrikimai, mažas kalcio suvartojimas, vaistai, mažas fizinis aktyvumas, gyvenimo būdo veiksniai (žalingi įpročiai).

Osteoporoziniai riešo ir šlaunikaulio lūžimai yra skausmingi, sukelia deformacijas, sutrinka funkcija. Skirtingai nuo ilgųjų kaulų lūžių, slankstelių lūžiai dažnai būna besimptomiai, todėl diagnozuojami pavėluotai. Slankstelių lūžimo požymiai yra ūmus arba lėtinis nugaros skausmas, ūgio mažėjimas, laikysenos pokyčiai. Slanksteliai susiploja, deformuojasi, dažnai jie lūžta pakartotinai ir stuburas krypsta toliau. Progresuojant ligai, didėja kupra, išnyksta talija, atsikiša pilvas, sumažėjus krūtinės ląstos ir pilvo ertmei gali atsirasti kvėpavimo ir virškinimo sutrikimų.

Tikslinga tirti dėl osteoporozės visas moteris po menopauzės iki 65 metų ir vyrus virš 50 metų, jeigu kaulų lūžių rizika yra padidėjusi, arba visas moteris virš 65 metų ir vyrus virš 70 metų, neatsižvelgiant į tai, ar yra kitų rizikos veiksnių; asmenis, kurie po 40 metų patyrė kaulų lūžimą; sergančiuosius reumatoidiniu artritu.

Osteoporozė diagnozuojama išmatavus kaulų mineralinį tankį. Dažniausiai atliekama DEXA tyrimas (dvisrautės radioabsorbcijos metodas). Kompiuterio valdomu rentgeno spindulių pluošteliu skenuojant kaulus nustatomas kaulų mineralinis tankis. Tyrimo trukmė 2–4 min. Skenuojami stuburo juosmeninės dalies slanksteliai bei šlaunikaulio viršutinė dalis (centrinis tyrimas). Kaulų tankio tyrimai tiriant kulnakaulio sritį (periferinis tyrimas), dažniausiai atliekami vaistinėse, yra neinformatyvūs ir praktiškai nevertinami, kadangi neatspindi tikrojo kaulų mineralinio tankio.

Tikslinga įvertinti laboratorinių tyrimų rezultatus – kalcio, fosforo, vitamino D kiekį kraujyje. Esant galimybei ištiriami kaulinio audinio apykaitos biocheminiai žymenys, padedantys įvertinti gydymo efektyvumą.

Osteoporozė yra lėtinė liga, jos gydymas yra ilgalaikis. Vaistai nuo osteoporozės yra skiriami labai individualiai, atsižvelgiant į paciento gretutines ligas.

Siekiant užkirsti kelia osteoporozės atsiradimui, svarbi ligos profilaktika: koreguoti mitybą – valgyti daugiau kalcio, vitamino D turinčių maisto produktų (sūris, pienas, jogurtas, džiovinti vaisiai, žuvis), daugiau judėti, nustoti rūkyti, nevartoti alkoholio.

 

Sausio 23 d. klinikoje GYD. V. BRUŽIENĖ IR KOLEGOS pacientus konsultuos ir gydys Vilniaus Centro poliklinikos reumatologė RŪTA LAUČIUVIENĖ. Kviečiame kreiptis pacientus, sergančius reumatinėmis kaulų, sąnarių, raiščių ir raumenų ligomis, tokiomis kaip reumatoidinis artritas, osteoporozė, artrozė, podagra, vilkligė ir kt. Prireikus gydytoja atliks sąnarių ultragarsinį tyrimą.

Sausio 22 d. klinikoje Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytojas angiochirurgas (kraujagyslių chirurgas) medicinos mokslų daktaras VAIDOTAS ZABULIS diagnozuos ir gydys įvairias kraujagyslių ligas: kojų venų išsiplėtimą, tromboflebitą, trofines opas, arterinės kraujotakos sutrikimus ir kt., atliks giliųjų kojų venų ultragarsinį tyrimą naujos kartos echoskopu, skleroterapijos procedūrą.

Registruotis tel.: 8 45 581111, 8 698 73030, J. Bielinio g. 24, Panevėžys, www.bruzienesklinika.lt

 

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų