Šiųmečiai orai trukdo obuolių skynėjų darbą. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Obuolių derlių skandina lietus

Obuolių derlių skandina lietus

Drėgna vasara bei dar šlapesnis ruduo kirto ne tik ūkininkams, bet ir sodininkams. Sparčiai nokstant obuoliams, skubama, iki ateis šalnos, nuimti derlių, tačiau tai padaryti trukdo gamtos sąlygos. Be to, ir pats derlius mažesnis. Tad tikėtina, kad šiemet už obuolius teks mokėti daugiau – tiesa, kiek, parodys laikas.

Lietuvos verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos“ prezidentė, Dembavos medelyno įmonės konsultantė Vitalija Kuliešienė sako, kad dėl gausių kritulių sodininkai šiemet susiduria su didelėmis bėdomis. Klimpsta net į sodus bandantys įvažiuoti traktoriai, nes žolė tarp obelų eilių pažliugusi.

„Biržų rajone iš viso tragedija, nes pas juos molis – derlių nuimti labai sudėtinga. Anykščiuose ir kitur taip pat nėra gerai. Alytuje gal šiek tiek geriau, bet irgi sąlygos labai sudėtingos“, – vardijo bėdas, su kuriomis susiduria sodininkai visoje šalyje, V. Kuliešienė.

Nuimti derlių kliudo ne tik po kojomis telkšantis vanduo. Per lietų skynėjai irgi negali dirbti, tad stengiamasi išnaudoti šį rudenį retai pasitaikančias gražesnes dienas.

„Labai neeilinis ruduo. Nėra taip, kad jis labai vėluotų, bet negalime nuimti derliaus“, – neslėpė apmaudo „Sekundės“ pašnekovė.

Obuolių derlius gausa tai pat per daug nedžiugina. Pasak V. Kuliešienės, pernykščiai metai buvo rekordiniai, o šiemet obuolių užderėjo perpus mažiau ir galutinis derlius yra mažesnis nei vidutinis.

Sodininkus vienijančios asociacijos prezidentės teigimu, šiųmečių desertinių obuolių kainos kol kas neatitinka tikrovės.

„Į savikainą dar netelpame. Mes parduodame po 40 centų“, – sako ji. O parduotuvėje kainos jau būna kitokios.

Už perdirbti skirtus obuolius šiemet augintojams mokama gana nemažai. Pasak V. Kuliešienės, labai daug tokių obuolių išveža lenkai, tad ir vietiniai supirkėjai buvo priversti pakelti kainas.

Sunkios sąlygos

Prastais orais skundžiasi ir UAB „Naradava“ direktorius Aloyzas Grygalis. Pasak jo, ir derlius gerokai prastesnis nei pernai, o ir to paties laiku sutvarkyti neduoda gamta.

„Vėluojame. Vėluojame dėl orų – kaip ir visas žemės ūkis, – patvirtino dienraščiui jis. – O kai vėluojame, atsiranda daug krituolių, atitinkamai sumažėja desertinių obuolių. Nieko gero…“

A. Grygalio teigimu, palyginti su pernai, obuolių derlius mažesnis maždaug per pusę. Be to, per tą patį laiką šiemet jo sutvarkyta gerokai mažiau.

Pasak Vitalijos Kuliešienės, gausa obuolių derlius irgi nedžiugina. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Patys obuoliai spėjo užaugti – yra vidutinio dydžio. Jo manymu, desertinių obuolių kainos kol kas nėra didelės – tik keliais centais didesnės nei pernai. O krituolių kaina šiemet gera.

„Palyginti su pernai, vėluojame dviem trim savaitėm nuimti derlių, – skaičiavo įmonės vadovas, – vertinant derliaus paėmimu, kol kas nuėmėme 700 tonų mažiau.“

Jeigu oras būtų panašus, kaip pernai, pasak A. Grygalio, saugyklose jau gulėtų 700 tonų daugiau obuolių.

„Dabar, kai gera diena, per dieną priskiname per 100 tonų, o buvo dienų, kai priskinta nulis, kelios ar keliolika tonų. Kai reikia pasivyti, sunku“, – specialistas sako dirbantis 35-erius metus, bet neprisimenantis tokio potvynio, koks buvo šiemet.

„Niekas neatsimena, kad rugsėjo mėnesį ir spalį taip laikytųsi vanduo. Pavasarį nebuvo tokio potvynio, koks rugsėjį. Dabar vandens lygis nukritęs, tačiau jis vėl kyla. Sekmadienį lijo ištisai. Nesmarkiai, bet merkė visą dieną ir dar naktį, o iš ryto buvo šalna. Dirbame sunkiomis sąlygomis ir nežinome, leis gamta sutvarkyti obuolius ar dalis ir liks supūti“, – sako, kad iškilo jau ir šalnų grėsmė, A. Grygalis.

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų