BNS nuotr.

Nuo sausio brangsta elektra, bet pinga dujos

Nuo sausio brangsta elektra, bet pinga dujos

Elektra buitiniams vartotojams nuo sausio brangsta vidutiniškai 14,6 proc., tuo metu dujos pinga vidutiniškai 17,9 proc.

Populiariausio „standartinio“ plano vartotojai už elektrą per mėnesį mokės vidutiniškai 2-3 eurais daugiau. Vienos laiko juostos tarifas didėja 1,9 cento iki 14,9 cento už kilovatvalandę (su PVM), dviejų laiko zonų – iki 16,8 cento (dienos) ir iki 10,7 cento (nakties).

Dujos pinga 10-11 centų iki 35-55 centų už kubinį metrą, priklausomai nuo vartotojų grupės.

Tik maistui gaminti dujas naudojantiems gyventojams (iki 300 kubų dujų per metus) kaina mažėja 16,7 proc. iki 55 centų už kubą, dujomis šildantiesiems namus (nuo 300 iki 20 tūkst. kubų) – 21,7 proc. iki 36 centų. Daugiau kaip 20 tūkst. kubų per metus sunaudojantiems vartotojams kaina mažėja 22,2 proc. iki 35 centų.

Skaičiuojama, kad dujas maistui ruošti naudojantys gyventojai sutaupys vidutiniškai 60 centų per mėnesį, o būstui šildyti – 10-12 eurų.

Rezervų mažinti elektros kainą beveik nėra

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) teigia, kad elektros kaina didėja pirmiausia dėl išaugusios jos rinkos kainos, be to, daugiau lėšų reikia infrastruktūrai išlaikyti. Kitąmet apie 87 mln. eurų sieks sąnaudos, skirtos elektros sistemos palaikymui ir saugumui užtikrinti.

„Nes norint pasiruošti elektros sistemos atsijungimui nuo BRELL žiedo, perdavimo sistemos operatorius turi atlikti sistemos bandymus, ir kitais metais (2020 metais – BNS) bus atliekami izoliuoto darbo bandymai“, – BNS sakė VERT pirmininkė Inga Žilienė.

Taryba teigia, kad elektros kaina nuo sausio galėjo didėti beveik 29 proc., tačiau bendrovių  sąnaudos sumažintos beveik 45 mln. eurų, ir tai leido sušvelninti kainos augimą.

I. Žilienė pripažįsta, kad mažinti elektros kainą ateityje nėra daug galimybių.

„Jeigu gamtinėse dujose turime tikrai nemažą rezervą, kur būtų galima amortizuoti, jeigu būtų augimas kitose dedamosiose, ir išlaikyti stabilumą, – šitoje situacijoje yra priešingai, nes yra sukauptas apie 40 mln. eurų skirtumas, kur reikėtų kompensuoti „Ignitis“ ateities laikotarpiais“, – BNS teigė I. Žilienė.

Dujų kainų mažėjimui didžiausios įtakos turėjo 39 proc. mažėjantys suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo išlaikymo kaštai, taip pat apie 3,5 proc. mažėjusi žaliavos kaina rinkose, teigia „Ignitis“.

I. Žilienė sako, kad yra galimybių stabilizuoti dujų tarifą vartotojams, jeigu jį didintų kiti veiksniai.

„Gera žinia, kad „Ignitis“ turi sukaupę tam tikrą rezervą, būtent, iš ko galėtų mažinti ir 2021 metais tarifą, – yra skirtumas tarp rinkos kainos ir prognozuotos žaliavos kaip produkto kainos. Kadangi susidarė nemaža suma, tai mes išdėliojome šitą grąžinimą per keletą metų ir tai leis turėti stabilų tarifą“, – sakė I. Žilienė.

Šių metų pradžioje elektra brango taip pat apie 15 proc., dujos – 12-18 procentų.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų