„Nesugaunami“ seifų vagys – jau areštinėje (papildyta)

„Nesugaunami“ seifų vagys – jau areštinėje (papildyta)

Panevėžio krašto verslininkus gąsdinę seifų plėšikai – jau sučiupti. Policija sulaikė įmonių ir parduotuvių naktiniais žaibiškais plėšimais įtariamus tris Makedonijos ir vieną Albanijos piliečius. Tai bene pirmas atvejis Panevėžio apskrityje, kai vagystes įvykdo specialiai dėl to į Lietuvą atvykę užsieniečiai.

Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojo Mindaugo Ambraziūno teigimu, dar nuo praėjusių metų įvairiuose šalies regionuose buvo gaunami pranešimai apie įsibrovimus į parduotuves, įmones, įstaigas. Plėšikus domino vienintelis grobis – pinigai. Nusikaltimai buvo fiksuojami skirtingose vietovėse, skirtingu laiku, o įtariamieji sėkmingai pasprukdavo. Panevėžio krašte pirmosios tokios vagystės užregistruotos šių metų rugsėjo pabaigoje. Rugsėjo 21-osios naktį Pasvalyje, tą savaitgalį šventusiame gimtadienį, įsilaužus į dvi parduotuves ir įmonę, pavogti seifai bei grynieji pinigai. Po penkių dienų tokio paties braižo vagystė užregistruota ir Panevėžyje. Išardžius sieną, patekta į statybinių prekių parduotuvę Ramygalos gatvėje. Kol atvyko apsauga, seifą su pinigais pagrobę vagys jau buvo spėję pasprukti. Dar po kelių dienų tokiais pat metodais įsibrauta į įmonę ir parduotuvę Liūdynėje. Iš pastarosios pagrobtas seifas su daugiau nei 2 tūkst. eurų, įmonėje vagių triūsas nuėjo perniek – patalpas nusiaubę vagys išsinešdino pinigų taip ir neradę.

Gerai pasiruošę

Pasak M. Ambraziūno, po intensyvaus ir kruopštaus darbo praėjusią savaitę sulaikyti keturi įtariamieji – 40–48 metų vyrai.

„Mus pačius nustebino, kad jie ne Lietuvos, o Makedonijos ir Albanijos piliečiai“, – pripažino M. Ambraziūnas.

Plėšikai į policijos rankas pateko ne vienoje vietoje. Pareigūnai neatskleidžia, kur pričiupti vagys, bet patvirtina, kad ne Panevėžyje. Įtariama, kad jie gyveno išnuomotame bute, tačiau kol kas sunku pasakyti, ar buvo apsistoję vienoje vietoje, ar nuomotų butų buvo ir daugiau. Neatskleidžiama ir paskutinė jų gyvenamoji vieta. Įtariama, kad nusikaltimams vykdyti plėšikai naudojo kelias transporto priemones.

Pareigūnai mano, kad tai gali būti organizuota grupė, atvykdavusi į Lietuvą. Neatmetama tikimybė, kad jie vogti galėjo ir kitose šalyse – tokią informaciją dar bandoma surinkti.

M. Ambraziūno teigimu, tokie nusikaltimai sunkiai atskleidžiami, nes įvykdomi žaibiškai, nesibaiminant nei signalizacijų, nei vaizdo stebėjimo kamerų. Panevėžio apskrityje įmones ir parduotuves siaubę nusikaltėliai buvo gerai pasiruošę. Policijos išplatintoje vaizdo medžiagoje, nufilmuotoje apvogtosiose vietose įrengtų kamerų, matyti, kad plėšikai ateina apsiginklavę kirtikliais, netgi kaukėti.

Neatmetama tikimybė, kad prieš apiplėšdami lankėsi ir stebėjo nusižiūrėtąsias vietas.

Pareigūno teigimu, tokio pobūdžio vagystės Skandinavijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje bei kitose šalyse žinomos jau seniai.

„Nesmagu pripažinti, kad tuo pasižymi ir pasižymėdavo lietuviai. Nuvažiuoja ir per trumpą laiką intensyviai vykdo vagystes. Tokios nusikalstamos veikos, įvykdytos atvykusių užsienio piliečių, bent jau Panevėžio apskrities VPK ir prokuratūros aptarnaujamose teritorijose, pastaruoju metu nesame turėję“, – sako M. Ambraziūnas.

Bendraujama per kelis vertėjus

Panevėžio apylinkės prokuratūros vyriausiasis prokuroras Julius Gelumbauskas šią bylą vadina neeiline. Anot jo, vagystės vykdytos ganėtinai brutaliai: daužomos sienos, kol patenkama į patalpas, nusitaikyta į konkretų grobį – seifus ir pinigus. Kol kas dar labai sunku pasakyti, ar sulaikytiesiems netalkino ir lietuviai.

„Ikiteisminis tyrimas dar tik pradinėje stadijoje“, – pabrėžė prokuroras.

J. Gelumbausko teigimu, su užsieniečio piliečiais susikalbama bent kelių vertėjų pagalba, tad bendrauti nelengva. Renkama informacija apie įtariamųjų praeitį. Be to, nei Albanija, nei Makedonija nėra Europos Sąjungos narės, tad vykdyti ikiteisminį tyrimą ir gauti informacijos sudėtingiau.

Pasak J. Gelumbausko, sieti įtariamuosius su visoje Lietuvoje padarytais panašiais nusikaltimais kol kas dar anksti. Visgi spėjama, kad veiklos geografija galėjo būti išties plati.

Panevėžio apylinkės prokuratūra kreipėsi į teismą, prašydama skirti sulaikytiems įtariamiesiems griežčiausią kardomąją priemonę – suėmimą. Teismas prokuratūros prašymą patenkino. Žaibiškomis vagystėmis Panevėžio krašte įtariami užsieniečiai kol kas suimti 2–3 mėnesiams. Už įvykdytus nusikaltimus jiems gresia iki šešerių metų nelaisvės, tačiau jei bus įrodyta, kad nusikalstamos veikos padarytos organizuotoje grupėje – ir iki aštuonerių metų.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų