P. Židonio nuotr.

Nepadėtas mero parašas graso milijonais

Nepadėtas mero parašas graso milijonais

Verslininkas, prieš porą metų pranešęs apie Panevėžio rajone, Velželyje, planuojamą statyti biojėgainę, mėšlą ir srutas paversiančia šiluma ir elektra, šiemet planavo ją atidaryti.

Tačiau, vietos gyventojų džiaugsmui, biojėgainės statybos taip ir nebuvo pradėtos.

Už Panevėžio rajono vadovų sprendimą neįsileisti tokio verslo į kaimą iš rajono biudžeto gresia pakloti nemenką sumą.

Savivaldybei ir „Ekoternum“ nesusitarus dėl žalos atlyginimo dydžio, sumą nustatyti paliekama teismui.

Panevėžio rajono savivaldybės administracijos direktoriui Edmundui Toliušiui nepavyko derybos su Velželyje biojėgainės nepastačiusiu ir dėl to milijoninio žalos atlyginimo reikalaujančiu verslininku. P. Židonio nuotr.

Žadėjo švarią energiją

Lygiai dveji metai praėjo nuo to laiko, kai 2023-iųjų sausį Panevėžio rajono internetinėje svetainėje pasirodė informacija, kad verslininko Donato Jurkonio įkurta bendrovė „Ekoternum“ Velželyje imasi biojėgainės statybų.

Mėšlą, srutas, šiaudus ir silosą turėjęs paversti elektra ir šilumos energija agregatas būtų iškilęs už šešių kilometrų nuo Panevėžio centro.

Biojėgainei parinkta vieta – sovietmečiu Velželyje veikusių karvių fermų kone keturių hektarų teritorija.

„Su „Ekoternum“ savininku derėjomės kone tris mėnesius. Iš pradžių reikalautą septynių milijonų sumą jis buvo sumažinęs iki pusketvirto milijono, vėliau nusiderėjome iki dviejų, tačiau dėl galutinės sumos taip ir nesutarėme.“
E. Toliušis

Joje planuota statyti 12 metrų aukščio, 35 metrų skersmens, kiek didesnę nei 5000 kubinių metrų biojėgainę, per metus perdirbančią iki 4000 tonų mėšlo bei srutų, daugiau nei 5000 tonų siloso ir iki 14 tūkstančių tonų smulkintų šiaudų.

Aiškinta, kad pažangi technologija gamins švarią energiją, reikalingą Lietuvos ūkiui plėtoti. Buvo pabrėžiama, kad tokios jėgainės statomos išsivysčiusiose pasaulio šalyse netoli gyvenamųjų namų ir nemalonių kvapų jos neišskiria.

Šalia jos buvo numatyta ir daugiau statinių: srutų rezervuaras, digestatu vadinamo rauginto mėšlo ir srutų stoginė, transporto svarstyklės.

Laimėjo gyventojai

Biojėgainės statyboms pasirinkta buvusių fermų teritorija yra žemės ūkio paskirties sklype.

Kad verslininkas jame galėtų imtis statybų, buvo būtina pakeisti sklypo paskirtį.

Tokia teisė suteikta tik savivaldybių merams arba jų įgaliojimą gavusiems asmenims.

Tačiau Panevėžio rajono meras Antanas Pocius, sulaukęs kone pusantro tūkstančio Velželio, Velžio, Liūdynės, Vyčių, Staniūnų gyventojų parašų, reikalaujančių neįleisti į kaimą tokio verslo, parašo nusprendė neraityti.

Meras pareiškė, kad gyventojų argumentai prieš biojėgainės statybą ganėtinai svarūs, todėl atsisako keisti „Ekoternum“ nusižiūrėto sklypo paskirtį.

„Ginu visuomenės interesą. Pusantro tūkstančio protesto parašų – tai jau šis tas“, – tikino A. Pocius.

Velželyje nepastatyta biojėgainė veikiausiai patuštins Panevėžio rajono iždą. P. Židonio nuotr.

Reikalavo septynių milijonų

Iš Panevėžio rajono valdžios neigiamo atsako sulaukusi „Ekoternum“ kreipėsi į teismą.

Regionų apygardos teismo Panevėžio rūmai pripažino, kad nepakeitusi žemės paskirties rajono Savivaldybė nusižengė įstatymams.

Būtent toks teismo sprendimas paskatino bendrovės „Ekoternum“ savininką iš Panevėžio rajono savivaldybės reikalauti žalos atlyginimo.

Pernai rudenį Panevėžio rajono savivaldybės administracijos vadovas Edmundas Toliušis tvirtino, kad į Vilniaus apygardos teismą kreipęsis D. Jurkonis siekia iš Panevėžio rajono savivaldybės prisiteisti septynis milijonus eurų.

„Rudenį vykusiame posėdyje teisėjas pasiūlė mediaciją, kitaip sakant, derybas. Su „Ekoternum“ savininku derėjomės kone tris mėnesius. Iš pradžių reikalautą septynių milijonų sumą jis buvo sumažinęs iki pusketvirto milijono, vėliau nusiderėjome iki dviejų, tačiau dėl galutinės sumos taip ir nesutarėme“, – vakar „Sekundei“ teigė E. Toliušis.

Siūlė atlyginti ne tik pinigais

Pasak administracijos direktoriaus, siūlyta, kad Savivaldybė verslininkui patirtą žalą galėtų atlyginti ne vien pinigais, bet ir darbais.

Kaip vieną tokių darbų E. Toliušis įvardijo rajono biudžeto lėšomis prisidėti tiesiant ar tvarkant kelius iki „Ekoternum“ valdomos teritorijos Velželyje.

Administracijos vadovo žiniomis, verslininkas svarsto galimybę ateityje panaudoti šią vietą.

Kadangi dėl patirtos žalos atlygio šalys nesusitarė, E. Toliušio teigimu, biojėgainės Velželyje negalėjusi pastatyti „Ekoternum“ šį klausimą planuoja patikėti nuspręsti teismui.

„Savivaldybės administracija dar nėra gavusi jo ieškinio. Tad nežinome, nei į kurį šalies teismą ieškovas kreipsis, nei kokio dydžio žalos atlygio bus paprašyta. Gavę ieškinį, rengsime atsakymą“, – sako E. Toliušis

Kokios sumos iš rajono Savivaldybės per teismą bandys reikalauti „Ekoternum“, iš jos atstovų išgirsti nepavyko. Bendrovės vadovas D. Jurkonis į žurnalistų telefono skambučius neatsiliepė.

 

Komentarai

  • Čia tokiu principu vadovaujantis, galima ir Panevėžio centre nusipirkti sklypą, susiprojektuoti šūdų fabriką, paprašyti miesto savivaldybės leidimo, o jo negavus reikalauti keleto milijonų. Čia panašu į reketą. Apgailėtina, kad teismai tame dalyvauja, įteisinant duoklę.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Taip pat skaitykite