Odontologai jau ne pirmi metai skambina pavojaus varpais, kad vaikų burnos sveikata – tragiška: kone 80 proc. mažamečių nuo 6 iki 12 metų jau turi ėduonies pažeistų dantų, o apie trečdalis – ir įvairių sąkandžio patologijų.
Tačiau patekti pas valstybinėje įstaigoje dirbantį ortodontą – laimės dalykas. O privačių specialistų paslaugų kainos ne kiekvienai šeimai įkandamos.
Kaip „Sekundei“ pasakojo panevėžietė Algė, dar pernai po profilaktinio vaikų sveikatos tikrinimo iš odontologo ji išgirdusi, kad abiem dukroms reikalingas ortodontinis gydymas. Panevėžio odontologijos poliklinikoje dirba vienintelė ortodontė, kurios paslaugas kompensuoja Ligonių kasa.
Praėjusią žiemą pasiskambinusi į polikliniką Algė išgirdo, kad naujų pacientų registracija sustabdyta, mat eilėje pas vienintelę tokią specialistę – per šeši šimtai prisirašiusių pacientų. Mamai pasiūlyta skambinti vėliau.
„Bandžiau skambinti šių metų sausio pradžioje, bet ir vėl išgirdau, kad dar neregistruoja. Lygiai tą patį išgirdau ir šią vasarą. Nuvykus pasitikrinti profilaktiškai, iš odontologės sulaukiau priekaištų, kad per metus nenuvedžiau vaikų pas ortodontą. Bet kaip tą padaryti? Paskambinus į polikliniką ir vėl negalėjo mūsų užregistruoti, liepė skambinti savaitės pabaigoje “, – guodėsi Algė.
Mama ironizuoja, kad dukros ir pilnametystės sulauks, kol pateks pas ortodontę.
Išeitis – pagalbos ieškoti privačiose klinikose, tačiau jų šeimai tai per brangu.
„Vienos iš dukrų draugei visai neseniai sudėti breketai. Visas šis malonumas kainavo 1800 eurų ir tai dar ne pabaiga, nes pas ortodontą teks lankytis kas porą mėnesių. Breketų reikia abiem dukroms ir privati paslauga ne mūsų šeimos kišenei“, – teigė Algė.
Privačiose klinikose dirbantys specialistai kartais lieka vienintelis pasirinkimas.
Kaip pasakojo panevėžietė Auksė, jos paauglė dukra apie penkerius metus nešiojo ortodontines plokšteles, paskirtas Panevėžio rajono savivaldybės poliklinikos ortodontės.
Tačiau jas išėmus dantys ir vėl išsiklaipė. Mama mergaitę užregistravo pas Panevėžio miesto odontologijos poliklinikos gydytoją ortodontę, bet sulaukusi eilės išgirdo, kad atvejis per daug sudėtingas. Joms pasiūlyta pagalbos ieškoti Vilniaus „Žalgirio“ klinikoje, tačiau ir ten eilėje būtų reikėję laukti apie dvejus metus.
„Nusprendėme nieko nelaukti ir kreiptis į privačią kliniką Panevėžyje, į kurią atvažinėja ortodontė. Pas ją vizitą gavome po poros mėnesių“, – pasakojo panevėžietė.
Čia šeima išgirdo, kad breketus galima dėti, bet būtina paauglei išrauti visus protinius dantis.
Kad būtų pigiau, Auksė bandė registruoti dukrą pas ligoninės chirurgą, bet pas jį išrauti dantukų būtų reikėję laukti mažiausiai pusmetį, o ir visų keturių dantų vienu metu traukti negalėjo.
Šeima pasirinko greitesnį variantą – toje pačioje klinikoje išoperuoti visus keturis protinius dantis taikant narkozę, tai kainavo 700 eurų.
Dar tūkstantis eurų atsiėjo pigiausi, metaliniai dantų breketai.
„Maždaug kas du tris mėnesius dukra turi apsilankyti pas ortodontą, kad būtų pareguliuoti breketai. Kiekvienas toks apsilankymas kainuoja dar po 50 eurų“, – kokių investicijų reikia į vaiko dantų sveikatą, pasakojo mama.
Panevėžio odontologijos poliklinikos direktoriaus pavaduotoja, laikinai einanti direktoriaus pareigas, Santa Miežinienė teigė, kad visi ortodontinio gydymo laukiantys pacientai registruojami į išankstinę eilę, kurią galima stebėti portale esveikata.lt.
Tokia registracijos tvarka atsirado dar per pandemiją, kai buvo sustabdytos visos odontologijos paslaugos.
„Vien pusantrų metų aptarnavome tik tuos pacientus, kuriems jau buvo pradėtas gydymas. Reikia suprasti, kad vidutiniškai ortodontinis gydymas trunka apie trejus metus“, – teigė S. Miežinienė.
Pasak direktorės, pernai liepą, prieš gydytojai išeinant atostogauti, registracija taip pat buvo sustabdyta, mat susidarė jau 670 laukiančiųjų eilė.
Spalį planuota naujų pacientų registravimą atnaujinti, tačiau jie pradėti registruoti tik šių metų vasarį. Apie tai buvo informuota ir Panevėžio savivaldybė.
„Dabar jeigu tik pacientas turi siuntimą, jis registruojamas į eilę. Tikrai negali būti taip, kad registratūroje paciento neregistravo“, – stebėjosi poliklinikos vadovė.
S. Miežinienės teigimu, šiuo metu pirminio apsilankymo pas ortodontą laukia 440 pacientų, pakartotino – 158. Vidutiniškai per dieną gydytoja priima apie septyniolika pacientų. Užsiregistravus dabar, vizito reikėtų laukti 4–5 mėnesius.
„Tokios eilės susidaro ir dėl specialistų trūkumo visoje Lietuvoje. O mes neturime teisės nepriimti pacientų iš kitų miestų. Jų geografija tikrai labai plati – atvyksta net iš Klaipėdos, Telšių, ypač daug šiauliečių. Šią savaitę pas mus lankėsi mama su vaiku iš Šiaulių, ji pasakojo, kad ortodonto paslaugų savo mieste sulauktų tik 2027-aisiais“, – pasakojo S. Miežinienė.
Odontologijos poliklinikos vadovės teigimu, visoje Lietuvoje labai nedaug ortodontų, sudariusių sutartis su Ligonių kasa.
„Kai kuriais atvejais tėvai turi padengti dalį ortodontinio gydymo, bet tikrai tai ne tokios sumos, kurias sumokėtų gydydamiesi privačiai“, – sakė S. Miežinienė.
Poliklinikos direktorės teigimu, eilės būtų mažesnės, jeigu patys pacientai būti atsakingesni. Pavyzdžiui, trečiadienį pas gydytoją ortodontę neatvyko net keturi pacientai ir apie savo neatvykimą net nesiteikė pranešti.
„Po kelių dienų tėvai skambina į registratūrą ir prašo priimti, bet pacientas tokiu atveju keliauja į eilės galą. Ten pat keliauja ir tie pacientai, kuriems, atėjus eilei, kelias dienas iš eilės neįmanoma prisiskambinti. Nors turime ir pavyzdingų pacientų, informuojančių, jog negalės atvykti. Tokiais atvejais ieškome galimybės juos priimti kitu, papildomu laiku“, – sakė S. Miežinienė.