G. Kartano nuotr.

Nemigą įvarė kaimynų tvarkingumas

Nemigą įvarė kaimynų tvarkingumas

„Ieškojau rojaus, patekau į pragaro prieangį“, – situaciją, kurioje jaučiasi atsidūrusi, apibūdina Rožyno gyventoja Ramutė.

Ieškodama ramaus gyvenimo ji pardavė butą daugiabutyje ir individualių namų mikrorajone Rožyne nusipirko būstą. Tačiau ramybės nerado.

Ramutę piktina vos prašvitus žoliapjoves įjungiantys ir kiemus pradedantys šienauti kaimynai.

Savivaldybė įspėja: anksčiau, nei numato triukšmo prevencijos taisyklės, pradedamas šienavimas gali užtraukti iki 600 eurų baudą.

Prie triukšmo neįprato

Ramutė pasakoja gimusi, augusi, gyvenusi daugiabutyje prie vienos judriausių Panevėžyje J. Basanavičiaus gatvės, tad visą gyvenimą svajojo apie nuosavą namą.

„Esu girdėjusi, kad prie triukšmo galima priprasti, ypač jei girdi jį nuo kūdikystės. Bet aš griežčiausiai neigiu tokį teiginį. Gyventi prie judrios gatvės tikrai menkas malonumas, tad visą sąmoningą savo gyvenimą svajojau turėti namą ramioje vietoje. Gyvenimas name man siejosi su rojumi“, – sako panevėžietė.

Ramutė pabrėžia, kad renkantis vietą, kurioje pirkti namą, vienas prioritetų buvo tvarkingai gyvenantys kaimynai. Ji sako labai apsidžiaugusi, kai apžiūrinėdama Rožyne parduodamą namą pamatė itin išpuoselėtus kaimyninių namų kiemus.

„Pamaniau, kad turėti tokius tvarkingus kaimynus bus džiaugsmas. Bet dabar matau, kad apsidžiaugiau per anksti. Teisingai sako patarlė: kas per daug – tas nesveika“, – patirtimi pasidalijo Ramutė.

Į nusipirktąjį namą ji įsikėlė prieš Kalėdas. Šaltaisiais metų mėnesiais tikrai mėgavosi ramybe, bet atšilus orams jos nebeliko. Jai dar miegant anksti rytais kaimynų kiemuose pradeda burgzti žoliapjovės.

Savaitgaliais Panevėžyje pjauti žolę stiprų garsą skleidžiančia technika galima ne anksčiau kaip devintą valandą. G. Kartano nuotr.

Jaučiasi grožio auka

„Mano kaimynai patys puikiausi, darbščiausi ir tvarkingiausi, o jų namų teritorijos turbūt gražiausiai sutvarkytos visame mieste. Bet grožis reikalauja aukų, o to kiemų grožio auka esu aš“, – rėžia Ramutė.

Rožyno naujakurei ir skaudu, ir pikta, kad žolę ir rąstus jos kaimynai pradeda pjauti apie septintą ryto. Žinodama, kuo prasidės rytas, panevėžietė sako jau iš vakaro nervinasi, kad nepavyks išsimiegoti. Moteris skundžiasi, kad dėl dirglumo jai netgi nemiga prasidėjo.

Darbo dienomis ankstyvus benzininių žoliapjovių, vadinamųjų trimerių ir medienos pjūklų garsus ji sako dar ištverianti. Bet kai jie pasigirsta savaitgalių rytais, ima plūsti pati save už neapdairumą renkantis, kur gyventi.

„Bartis su kaimynais, kad jie žadina mane iš miegų, nedrįstu. Sykį gražiai klustelėjau, ar šienauti negalėtų pradėti vėliau, tai vienas kaimynas taip pat gražiai kiek pajuokaudamas atsakė, kad tai aš turėčiau anksčiau keltis“, – pasakoja Ramutė.

Ir žolei pjauti nustatytas laikas

Savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjo Tado Martinaičio teigimu, miesto ribose galiojanti tvarka nustato, jog kelti tokį triukšmą darbo dienomis draudžiama nuo 22-os iki 6-os valandos. Savaitgaliais galima burgzti tik nuo 9-os iki 22-os valandos.

Už triukšmavimą ramybės valandomis Savivaldybės taryba yra patvirtinusi baudas, siekiančias nuo 100 net iki 600 eurų.

„Suprantu, kad kenčiantiems dėl triukšmo žmonėms problemą norisi išspręsti, triukšmautoją sutramdyti tuoj pat. Tokiais atvejais derėtų kreiptis į policiją. Viešosios tvarkos skyriaus darbuotojai, gavę pranešimą, į iškvietimo vietą iškart neatvyks. Tad patarčiau triukšmo šaltinį – ankstyvus žolės pjovimo ar malkų ruošimo darbus filmuoti, vėliau medžiagą pateikti mums. Ją turėdami aiškinsimės su kaimynais, per anksti besiimančiais darbų“, – sakė T. Martinaitis.

Tarp viešosios tvarkos kontrolierių gaunamų skundų daugiausia – dėl kaimynų keliamo triukšmo.

Skundams reikia įrodymų

Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas atkreipė dėmesį, jog panevėžiečių skundų dėl kaimynų triukšmo sulaukiama išties daug.

Tarp jų – ir dėl žolės pjovimo technikos naudojimo savaitgaliais, anksti rytais ar vėlai vakarais, tačiau tokie skundai pavieniai.

Pasak T. Martinaičio, dažniau nei dėl vasaromis per anksti pjaunamos žolės panevėžiečiai skundžiasi žiemą dėl rytais sniegą valančios ir miegoti neleidžiančios technikos skleidžiamų garsų.

Visgi daugiausia skundų viešosios tvarkos kontrolieriai sulaukia dėl garsiai leidžiamos muzikos.

Už tokį triukšmavimą, anot vedėjo, ir yra daugiausia nubaustųjų.

„Viešosios tvarkos skyriaus darbuotojai, gavę pranešimą, į iškvietimo vietą iškart neatvyks. Tad patarčiau triukšmo šaltinį – ankstyvus žolės pjovimo ar malkų ruošimo darbus filmuoti, vėliau medžiagą pateikti mums.“

T. Martinaitis

Vienas toks skundas kaip tik šiuo metu tiriamas.

T. Martinaitis atkreipė dėmesį, kad pasitaiko ir kone etatinių skundų rašytojų, nepatenkintų, kad daugiabučio kaimynai pernelyg garsiai vaikšto, garsiai kalba ar per garsiai suloja jų šuo.

„Ir tokiems skundams, kad juos pradėtume tirti, reikia įrodymų“, – konstatavo T. Martinaitis.

Pas triukšmadarius – per valandą

Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėja Odeta Jukniūtė patvirtino, jog skundai dėl žoliapjovių ar kitos technikos skleidžiamų garsų pasiekia ir policiją. Anot policijos atstovės, į tokius skundus pareigūnams privaloma sureaguoti ir į nurodytą vietą atvykti per vieną valandą.

Per tiek laiko paprastai būną pasibaigęs vadinamasis ramybės terminas ir pjauti žolę ar rąstus jau galima, arba darbai, dėl kurių skųstasi, jau baigti.

Remdamiesi Administracinių teisės pažeidimų kodeksu, už nederamu laiku pjaunamą žolę policijos pareigūnai turi teisę skirti nuo 30 iki 40 eurų baudą.

„Tačiau policija visuomet būna linkusi ne bausti, o sutaikyti žmones“, – paaiškino O. Jukniūtė.

Nužudė suerzinta žoliapjovių

Kokį poveikį turi žoliapjovių skleidžiami garsai, įrodo Pasvalio rajone prieš porą metų įvykęs atvejis, kai 78-erių senjorė nužudė bendraamžę kaimynę.

Teisme žudikė aiškino tokiam poelgiui ryžusis dėl to, kad traktoriuko bei „trimerio“, kuriais 2022 metų liepos vakarą pjaudami žolę naudojosi aukos artimieji, skleidžiami garsai jai neleido užmigti.

Įsiutusi ši garbaus amžiaus moteris išdaužė kaimynės langą, pro jį įlipo į šios namus ir nužudė savo bendraamžę.

Už padarytą nusikaltimą Panevėžio apygardos teismas nusikaltusiajai skyrė septynerių metų laisvės atėmimo bausmę. Taip pat ji privalo atlyginti 43 tūkstančių eurų neturtinę žalą trims nužudytosios vaikams.

 

Jūsų komentaras

Taip pat skaitykite