Pasak Panevėžio miesto dailės galerijos direktoriaus Egidijaus Žukausko, kasmet į Panevėžį atkeliaujanti Lietuvos spaudos fotografijos paroda padeda pajusti šalies gyvenimo pulsą ir kiekvieną kartą nustebina fotožurnalistų pagautais kadrais. P. Židonio nuotr.

(Ne)matomos kasdienybės metraštininkai

(Ne)matomos kasdienybės metraštininkai

 

Kas atsitiktų, jei vieną dieną atsivertę laikraštį jame aptiktumėte tik tekstą? Jokių nuotraukų! Straipsniai, iliustruoti fotografijomis, jau yra tiek įprastas, savaime suprantamas reiškinys, kad kartais tiesiog nebepastebimas. O visgi ką slepia tas kasdienio gyvenimo ar išskirtinių įvykių vizualumas, kuris pasiekia skaitytoją per žiniasklaidos priemones?

Diena, kai kažkam „Auksiniu kadru“ nuskambės konkurso „Lietuvos spaudos fotografija’20“ fanfaros, jau ne už kalnų. O kol kas per Lietuvą keliauja praėjusių metų konkurso paroda. Panevėžio fotografijos galerija – jau septintoji vieta, kur žiūrovai gali ją pamatyti. Ši kolekcija anksčiau eksponuota Vilniuje, Birštone, Klaipėdoje, Renavo dvare Mažeikių rajone, Alytuje bei Šiauliuose. Ir neketina sustoti – pasieks dar mažiausiai tris Lietuvos miestus.

Jau aštuonioliktuosius metus skaičiuojančio konkurso paroda Panevėžyje eksponuojama irgi ne pirmą kartą. Tai jau tapo tradicija, juolab kad Panevėžio fotografai nuo pat pirmojo konkurso, įvykusio 2002 m., yra ne tik jo dalyviai, nominantai, bet ir „Auksinio kadro“ laimėtojai.

Panevėžio fotografijos galerijoje eksponuojama tik dalis visos kolekcijos, kaip ir kituose miestuose, atsižvelgiant į vietos savitumą. Visgi žiūrovai turi galimybę susipažinti su ja visa, galerijoje vartydami albumą.

Panevėžiečio Andriaus Repšio vizitinė kortelė – nuotraukos, darytos dronu.

Konkursui pateiktos fotografijos suskirstytos pagal temas: „Naujienos“, „Gyvenimas“, „Portretas“, „Europos metai“, „Kultūra“, „Kariuomenė“, „Sportas“, „Pramogos“, „Gamta ir jos apsauga“, „Reportažas“ ir „Fotopasakojimas“. Tarptautinė komisija vertino beveik keturis tūkstančius darbų ir atrinko svarbiausių 2018 metų šalies įvykių, aktualijų, asmenybių, socialinę, kultūrinę, politinę gyvenimo mozaiką atspindinčių fotografijų kolekciją.

Panevėžio fotografijos galerijoje eksponuojamoje parodoje – trijų miesto fotografų darbai. Fotografijomis, darytomis dronu, garsėjantis panevėžietis Andrius Repšys pristato penkias nuotraukas kategorijose „Gyvenimas“, „Europos metai“, „Gamta ir jos apsauga“, „Pramogos“. Stanislovas Bagdonavičius – vieną darbą kategorijoje „Kariuomenė“, Marius Rudžianskas – taip pat vieną darbą kategorijoje „Gamta ir jos apsauga“.

Fotožurnalistikos žanro vertybė – moralinė, etinė bei estetinė spaudoje dirbančio fotografo atsakomybė prieš save ir kitus. Tai yra ir atsakomybė už nesuklastotus faktus ar realybės manipuliacijas. Todėl viena pagrindinių konkurso stiprybių, išlaikant pirminį žanro vientisumą ir idėją, yra siekis, kad fotografijų vaizdo turinys būtų kuo mažiau apdorotas kompiuterinėmis programomis. Sugriežtintos ir kasmet pildomos konkurso taisyklės bei aukščiausių pasaulinių standartų laikymasis padeda išlaikyti visuomenės pasitikėjimą, kad konkurso laureatų jai suteikta vizualinė informacija, būdama įdomi ir įkvepianti, kartu yra ir patikima.

Galerijoje eksponuojamoje Lietuvos spaudos fotografų parodoje – Tomo Gaubio (kairėje) ir Sauliaus Žiūros nuotraukos.

Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidentas Jonas Staselis įvadiniame leidinio „Lietuvos spaudos fotografija‘19“ straipsnyje teigia: „Fotožurnalistika svarbi šalies kultūrai ir istorijai ne tik suteikiama vizualine informacija apie įvykius, naujienas ir kasdienį gyvenimą, bet ir kvietimu į kritinį diskursą apie vizualinės kultūros įtaką pasaulio pažinimui bei suvokimui. Tai pirmasis ir kasdienis susitikimas su vizualiuoju menu, kuris pasiekia mus žiniasklaidos priemonėmis, pasitelkiančiomis vis naujesnę mediją. <…> Fotožurnalistai stebi ir vaizdais pasakoja, kaip visuomenėje jaučiasi žmogus. Ar šie vaizdai tampa simboliu, ar iliuzija – atsakomybė už tai tenka patiems fotografams ir leidėjams. Konkursas „Lietuvos spaudos fotografija“ propaguoja aukščiausius vizualinės žurnalistikos standartus.“

Paroda „Lietuvos spaudos fotografija‘19“ Panevėžio fotografijos galerijoje veiks iki vasario 29 dienos.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų