Dviejų panevėžiečių surengta paroda ant sniego „Kakalų pavasaris“ socialiniame tinkle sukėlė tikrą sprogimą.

Neatsakingiems šeimininkams pabadė akis

Neatsakingiems šeimininkams pabadė akis

Dvi panevėžietės mamos Andrėja ir Dora, neapsikentusios tirpstant sniegui išlendančių staigmenų, socialiniame tinkle surengė parodą, sukėlusią milžinišką ažiotažą. Originalių paveikslų ant sniego nuotraukomis pasidalijo tūkstančiai.

Parodą pavadinusios „Kakalų pavasariu“, panevėžietės norėjo atkreipti keturkojų augintojų dėmesį į kasmet išryškėjančią problemą – nesurinktus šunų ekskrementus. Moterys sako laukusios įvairių reakcijų į tokį „meną“, kad sukels tikrą sprogimą internete, nebūtų nė susapnavusios.

Žengiant pavasariui parkai, takai ir net šaligatviai tapo savotiškais minų laukais – šunų paliktų krūvelių pilnas miestas, tik ir žiūrėk, kur statyti koją.

„Per karantiną daug vaikštome, mažiau važinėjame automobiliais. Tie šunų augintojų palikti vaizdai pradėjo labai stipriai erzinti. Kai pradeda tirpti sniegas, viskas labai gerai pasimato, kiek žmonės turi atsakomybės. Esu mama, mano vaikams daug džiaugsmo voliojantis ant sniego, o turiu nuolat kartoti: atsargiai, neįlipk, atsargiai, žiūrėk, kur eini ir panašiai“, – pasakoja Andrėja.

Pasak jos, iš pradžių jai buvo labai pikta dėl šunų fekalijomis nusėtų viešųjų erdvių, bet vėliau suprato, kad taip piktinantis vargu ar situaciją galima pakeisti.

„Netikėtai su drauge nusprendėme padaryti kažką tokio vien tam, kad per humorą atkreiptume žmonių dėmesį. O galbūt ta paroda pakeis ir kažkieno požiūrį, žmonės supras, kad reikia surinkti, ką augintis palieka“, – sako Andrėja.
Abi mamos mieste, netoli Žagienio upelio, maždaug pusvalandį vandeniniais dažais ant sniego piešė aplink šunų krūveles ir fotografavo šitaip gimusius neįprastus paveikslus.

Galerija

Sukėlė ažiotažą

Paveiksluose ant sniego užfiksuoti patys įvairiausi dalykai, o juos sieja esminis akcentas – visuose šiuose kūriniuose yra keturkojų šeimininkų nesurinkti ekskrementai. Vienur, jiems pripiešusios sparnelius, išradingos moterys pavaizdavo drugelį, kitoje vietoje rudi šunų „daiktai“ virto burna ir nosimi žmogaus veide, dar kitame paveiksle – namo stogo kontūrais, gėlėmis ar net lėkštėje paliktu maistu su abipus nupieštais stalo įrankiais.

Pačios dailininkės nė neskaičiavo, kiek pavyko sukurti tokių paveikslų, bet spėja, kad arti dvidešimties. Pasak Andrėjos, tik iš pradžių buvo sudėtinga sugalvoti, ką piešti – ekskrementai išties nėra malonus ir įkvepiantis dalykas.
„Gal keistai skamba, kai reikia žiūrėti į šuns kakutį ir galvoti, ką galėtum nupiešti, bet kuo toliau, tuo buvo lengviau. Vis pasižiūri ir ateina įkvėpimas, mintys kyla“, – juokauja Andrėja.

Paveikslai ant sniego jau beveik nutirpę, bet neįprastą parodą galima išvysti socialiniame tinkle. Žmonių reakcija matant dvi moteris piešiant aplink eskrementus ir išvydus neįprastą parodą buvo neįtikėtinai gera. Socialiniame tinkle parodos nuotraukomis pasidalijo tūkstančiai internautų. Ne vienas atkreipė dėmesį, jog tokias parodas, badančias akis netvarkingiems šunų šeimininkams, būtų galima rengti kiekviename mieste.

„Sulaukėme labai daug palaikymo, nes tikrai tiek Panevėžyje, tiek visuose kituose miestuose egzistuoja ta pati problema – po žiemos ant takų pilna krūvelių ir „grožių“, – sako Andrėja.

Panevėžietės juokiasi, jog nebūtų net susapnavusios, kad paprastais piešinukais sukels tokią didžiulę visuomenės reakciją ir tikrą ažiotažą.

„Mąstėme, kad palaikymo ir neigiamų atsiliepimų bus maždaug po pusę, bet kad bus toks mastas, net minčių neturėjome“, – juokiasi Andrėja.

Jos manymu, toks susidomėjimas parodė, kad jųdviejų su drauge iškelta problema aktuali daugeliui. Anot Andrėjos, sunku pamatuoti, ar paroda padarė įtaką neatsakingų žmonių sąmoningumui. Deja, jau kitą dieną po unikalios parodos ant sniego prie Žagienio upelio pastebėjusi naujų paliktų krūvelių.

Planuojamas reidas

„Bet kuriuo atveju paroda atkreipė visuomenės dėmesį į tą problemą“, – neabejoja Panevėžio miesto savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjos pavaduotojas Aušrys Valkūnas.

Nors šunų krūvelės pavasariop badyte bado akis, nei pernai, nei per du šių metų mėnesius Panevėžyje nenubaustas nė vienas keturkojo augintojas, „pamiršęs“ pareigą surinkti, ką jo draugas paliko.

Pasak A. Valkūno, 2020 metais buvo surašyti trys protokolai dėl gyvūnų gerovės įstatymo pažeidimų, tačiau baudos skirtos tik dėl butuose laikomų nevakcinuotų augintinių. Vedėjos pavaduotojo teigimu, dabar daugiausia dėmesio skiriama saviizoliacijoje esantiems asmenims ir su karantino ribojimais susijusiems reikalavimams. Specialus reidas patikrinti, kaip vedžiojami keturkojai, planuojamas, kai dar labiau aptirps sniegas. Pasak A. Valkūno, kaip ir kasmet, šunų šeimininkams bus dalijami ir maišeliai augintinių ekskrementams surinkti.

Savivaldybės atstovas pastebi, kad dauguma panevėžiečių sąmoningi ir surenka augintinių paliktas krūveles, maišelius su jomis neša iki šiukšlių dėžių. Visgi pavasarinis peizažas rodo, jog akivaizdu, kad toli gražu ne visi dar suprato, kas yra atsakomybė už augintinį.

„Tie, kurie linkę nesilaikyti taisyklių, nerenka ekskrementų, o kai gyvūnas padaro ant sniego, gal mažiau ir akis bado. Vėliau išlenda visas „grožis“, – svarsto A. Valkūnas.

Už augintinio ekskrementų nesurinkimą gresia įspėjimas arba bauda nuo 30 eurų.

Pavojus visiems

Naminių gyvūnų – šunų, kačių – ekskrementai ne tik neestetiškai atrodo, bet ir išties yra pavojingi. Tai – pavojingų bakterijų, įvairių rūšių kirminų šaltinis. Gyvūnų ekskrementais plinta toksokarozė, toksoplazmozė, echinokokozė ir kitos ligos. Nuo tokių „dovanėlių“ gali užsikrėsti ir kiti mieste vedžiojami augintiniai, ir ne tik jie. Paliktos ant žemės, išmatos ilgainiui suyra ir yra išplaunamos į vandens nutekėjimo sistemą, užteršia vandens telkinius. Kai kurios pavojingos bakterijos žemėje išlieka ištisus metus. Teigiama, kad dėl to, jog greitai nesuyra, šunų išmatos JAV priskiriamos tai pačiai kategorijai kaip ir išsiliejusi nafta. Kitaip tariant, nesurinkti šunų ekskrementai toli gražu nėra trąša, kaip kartais bandoma pateisinti, bet tikri teršalai.

 

Galerija

 

Komentarai

 • išsaugokit, tai busimi eksponatai į Intrigevičiaus ššŠ CenTrĄ!

  • Leliukai Leliukai… 😀

 • net pro langus gali “gėrėtis’ tais vaizdeliais ,negi negalima sutramdyti tokius gyvūnų mylėtojus, vaikams žaisti nebėra kur

  • Ant užšalusių vandens telkinių didžiulės šunų išmatų krūvos,malonu bus atsigaivinti karštą vasaros dieną

 • Reikėjo geltonai siusiuku apipaišyti šuns šūdą. Būtų adekvatu. Ir pats performanso procesas labai jau mianiškai atrodytų 🙂 Jei rimtai, tai problema ne tai, kad šunys šika, problema ta, kad žmonės intensyviai šunėja.

 • Baisu, kas darosi. Šaligatviais geriau nevaikščioti sutemus.

  • Atsakyti
 • Tie,kurie tingi ar tikejimas neleidzia susirinkti augintiniu ekskrementu-kakuciu,turetu zinoti,kad ju ar kaimynu sunys juos mielai eda,skanauja.Kai namo parnes infekcija seiledamiesi su savo seimininkais ar uzkres seimoje jauna ar sena,pasidarys isvadas

  • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (7)

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų