Nauja ligoninė laukia žinių iš Europos

Nauja ligoninė laukia žinių iš Europos

Jau beveik metus kalbama apie naujos Infekcinės ligoninės statybas Panevėžyje. Tokių medicinos įstaigų plėtrą kaip išeitį pandemijai suvaldyti matanti Lietuva vis dar tebelaukia Europos palaiminimo ir pinigų. Aukštaitijos sostinėje numatyta ir preliminari vieta statyboms.

Jau metai kalbama apie naujos Infekcinės ligoninės statybas Panevėžyje. Tokių medicinos įstaigų plėtrą kaip išeitį pandemijai suvaldyti matanti Lietuva vis dar tebelaukia Europos palaiminimo ir pinigų.

Pandemija parodė, kad esamos ligoninės nėra pritaikytos infekcinių ligonių srautams – daugelis tokių įstaigų tapo COVID-19 viruso židiniais.

Viena iš Europos Sąjungos ekonomikos gaivinimo plano priemonių yra pagalba sveikatos sektoriui. Dar pernai rudenį sveikatos apsaugos ministras patvirtino Infekcinių ligų valdymo ir kontrolės koncepciją 2020–2025 m.
Joje numatyta penkiuose Lietuvos miestuose kurti infekcinių ligų klasterį, taip pat ekstremalioms situacijoms pritaikyti dešimties regioninių ligoninių priėmimo skyrius. Apskaičiuota, kad tam reikalinga 154 mln. eurų.

Naują ligoninę galvojama statyti ir Panevėžyje. Planuojama įstaiga būtų skirta infekcinėmis ligomis sergantiems pacientams ir aptarnautų ligonius iš dviejų apskričių – Panevėžio bei Utenos.

Laukia finansavimo

„Lietuva vis dar laukia Europos Komisijos pritarimo dėl finansavimo tokiai idėjai. Šioje stadijoje viskas kol kas ir sustojo. Kai žinosime, kad pinigai skirti ir kiek jų atseikėta būtent Panevėžiui, bus galima detalizuoti ir mūsų ligoninės statybos sprendimus“, – apie naujos Infekcinės ligoninės Panevėžyje idėją kalba Respublikinės Panevėžio ligoninės direktoriaus pavaduotojas infrastruktūrai Mindaugas Čipinys.

Jo teigimu, mažai tikėtina, kad sumanymas iš sąstingio pajudės dar šiais metais.

Pirminiais projekto skaičiavimais, naujoji ligoninė apimtų iki 10 tūkst. kvadratinių metrų ir turėtų iškilti greta dabartinės Respublikinės ligoninės Smėlynės gatvėje.

Kurioje konkrečioje vietoje numatytos naujosios ligoninės statybos, dar nėra galutinai apsispręsta. Gali būti, kad tai bus dabartinės ligoninės teritorijoje, galbūt panaudojant ir Smėlynės gatvėje esančias patalpas, kuriose dar visai neseniai buvo įsikūrusi Panevėžio greitosios pagalbos stotis.

Šį dar 1938 m. statytą pastatą, išsikėlus paramedikams, Panevėžio savivaldybė kurį laiką ketino parduoti, tačiau kol kas šių planų atsisakyta.

Išsikraustytų iš Ramygalos gatvės

Smėlynės gatvėje pastačius naująją Infekcinę ligoninę, į ją iš Ramygalos gatvės būtų perkelta Infekcinių ligų klinika. Kas galėtų atsirasti šiose patalpose, dar svarstoma. Vienas iš siūlymų, kad čia galėtų būti teikiamos slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugos.

„Kol nėra tvirtų žinių iš aukščiau, nėra ko rimtai planuoti“, – sako M. Čipinys.

Visgi, anot jo, dabar Panevėžio ligoninė turi ankštas sąlygas infekcinėms ligoms valdyti ir kontroliuoti.

„Pastarieji metai parodė, kad esamos Infekcinių ligų klinikos nepakanka. Panevėžio ligoninė aptarnauja ne tik Panevėžio, bet ir Utenos apskritį. Ligoninės, kurios skirtos infekcinėms ligoms gydyti, turi būti šiuolaikiškos, įrengtos pagal visus saugumo standartus, su modernia vėdinimo sistema, kad būtų galima užtikrinti, jog pavojingi virusai neplis į kitas patalpas“, – anksčiau „Sekundei“ yra teigęs pavaduotojas.

Susitvarkys aplinką

Kol Panevėžio ligoninė laukia žinių iš Europos, per tą laiką nori susitvarkyti savo teritoriją. Įstaigos lankytojai, pacientai, o ypač neįgalieji seniai pastebėjo, kokie nudėvėti jos takai, automobilių aikštelės, begriūvanti tvora.
„Parengtas projektas ligoninės teritorijai sutvarkyti. Ligoninės aplinka seniai tvarkyta: yra senų medžių, tvora avarinės būklės, šaligatvių plytelės išsiklaipiusios, asfalto danga duobėta aikštelėse“, – vardija M. Čipinys.

Parengtame projekte numatyta rekonstruoti Panevėžio ligoninės pėsčiųjų takus, privažiavimo kelius su automobilių stovėjimo aikštelėmis, tvorą. Pastaroji dalyje teritorijos turėtų būti iš metalo stulpelių, nuo Psichiatrijos skyriaus pusės – aklinai sumūryta iš plytų.

Rekonstruojamoje teritorijoje numatomas įrengti apšvietimas, atsiras mažosios architektūros elementų.
Suprojektuota ir 191 vieta automobiliams.

„Greičiausiai kitais metais bus perkami rangos darbai. Pastarosios procedūros užtrunka 3–4 mėnesius, po to prasidės ir patys darbai. Remontai ligoninės darbui neturės trukdyti – gydymas privalomas užtikrinti“, – tvirtino pavaduotojas.

Anot jo, kai Panevėžio centras aplink taip intensyviai tvarkosi, ligoninė irgi negali atsilikti.

 

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų