Namuose – augintinis!

Namuose – augintinis!

Norite sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką, gyventi ilgiau, nesijausti vieniši? Įsigykite gyvūną.

 

Amerikos širdies asociacijos duomenimis, žmonėms, namuose turintiems šunį, ketvirtadaliu padidėja tikimybė gyventi ilgiau ir trečdaliu sumažėja rizika susirgti širdies ligomis.

Tokias išvadas asociacija paskelbė pernai, kai apibendrino tyrimus, vykdytus per pastaruosius 70 metų JAV, Didžiojoje Britanijoje, Kanadoje, Australijoje, Skandinavijos šalyse ir Naujojoje Zelandijoje. Tyrimuose dalyvavo beveik 4 milijonai žmonių.

Poreikis rūpintis naminiais gyvūnėliais teikia jų šeimininkams galimybę būti socialiai ir fiziškai aktyviems, jaustis reikalingiems. Tą patvirtina ir įvairūs moksliniai tyrimai, ir patys žmonės.

Įvairūs moksliniai tyrimai rodo, kad naminių gyvūnų turėtojai rečiau serga širdies ligomis, rečiau skundžiasi pakilusiu kraujospūdžiu, yra atsparesni stresui, labiau pasitiki savimi, pasižymi geresne psichologine savijauta, nesijaučia vieniši, geriau miega ir būna fiziškai aktyvesni.

Naminiai gyvūnėliai, ypač šunys ir katės, teikia žmonėms daug gerų emocijų, todėl galima tvirtinti, kad jų poveikis prasideda psichologiniu lygmeniu, o per jį veikiamas ir fizinis lygmuo. Juk ne veltui sakoma, kad visos ligos nuo nervų. Kai atsigauna psichologinė savijauta, ima sveikti ir kūnas.

Turintiesiems augintinių puikiai žinomas jausmas, kai po sunkios dienos grįžę namo bent trumpam užmiršta rūpesčius, kai pamato laukiančias ir pasiilgusias augintinio akis.

Jeigu jau turite ar planuojate įsigyti naują šeimos keturkojį draugą, sužinokite, kokią naudą sveikatai buvimas drauge su juo suteikia.

Žmonės, auginantys šunis, tampa fiziškai tvirtesni. Tie, kas turi keturkojį draugą, puikiai žino, kaip dažnai ir atkakliai jis prašosi kartu pabėgioti į lauką. Atlikti įvairūs tyrimai parodė, kad šunų savininkai yra linkę aktyviau leisti savo laisvalaikį – jie daugiau būna praleidžia gryname ore nei tie, kurie šuns neturi. Paaiškėjo, kad vėliau, apie 70–80 gyvenimo metus, žmonės, kurie aktyviai leisdavo laiką su šunimi, visai neturėjo antsvorio arba jis buvo mažesnis nei tų, kurie neaugino šuns.

Augintiniai ne tik užpildo širdį maloniais jausmais, bet ir gerina jos fizinę būklę. Tie, kas leidžia daugiau laiko su keturkojais draugais, gali pasigirti geru kraujo spaudimu: jeigu jis buvo per aukštas – sumažėja, jeigu per žemas – padidėja ir būna normalus. Be to, augintinių šeimininkams sumažėja blogojo cholesterolio ir trigliceridų kiekis kraujyje, rečiau pasitaiko kraujagyslių sistemos ligų ir širdies priepuolių.

Įrodyta, kad ir šunis auginantys žmonės, ir tie, kurie sirgdami naudojasi specialiai paruoštų terapinių šunų pagalba, yra mažiau linkę į depresyvias nuotaikas, lengviau ištveria sunkumus ir liūdnas dienas.

Pirmenybę teikia šunims

Lietuvoje populiariausias naminis gyvūnas yra šuo. Europos naminių gyvūnų maisto industrijos federacija yra suskaičiavusi, kad Lietuvoje bent vieną šunį turi 37 proc. namų ūkių, ir tai yra penkta vieta Europos Sąjungoje. Daugiau namų ūkių, laikančių šunis, yra Rumunijoje (46 proc.), Čekijoje (41 proc.), Lenkijoje (39 proc.) ir Portugalijoje (38 proc.). Mūsų šalyje kates laiko 32 proc. namų ūkių, pagal šį rodiklį Lietuva yra septinta iš visų ES valstybių.

Vaikų džiaugsmas

Ypač teigiamą poveikį, anot specialistų, augintiniai daro vaikams. Modernėjančiame pasaulyje tėvai turi vis mažiau laiko bendrauti su savo atžalomis – įvairios apklausos rodo, kad per parą tėvai vaikams skiria vos penkias–aštuonias minutes kokybiško dėmesio.

Kadangi vaikams reikia bendravimo ir bičiulių, dažnai vienu iš geriausių draugų tampa koks nors gyvūnas. O ir patys vaikai dažniausiai nori augintinio, jo prašo, nes tikisi, kad su juo bus linksmiau ir maloniau leisti laiką. Moksliniai šaltiniai tvirtina, kad vaikai, laikantys naminius gyvūnėlius, lengviau bendrauja, greičiau susiranda draugų, be to, gyvūnas padeda jiems įveikti patiriamą įtampą ir stresą.

Kita medalio pusė

Tačiau netinkamai namuose laikomi gyvūnai gali tapti šeimininkų sveikatos problemų priežastimi. Vaikai nuo gyvūnų dažniausiai užsikrečia kirmėlių sukeltomis ligomis, jų priežastis – gyvūno organizme gyvenančios parazitinės kirmėlės.

Dažniausiai negalavimais skundžiasi žmonės, kurie mėgsta artimą kontaktą su savo augintiniais – juos bučiuoja, miega vienoje lovoje, leidžia gyvūnui ėsti iš savo lėkštės arba paglostę nenusiplauna rankų.

Žinoma, svarbi ne tik žmogaus higiena, bet ir gyvūno priežiūra – jei jis skiepytas, prižiūrimas, vedamas pas veterinarijos gydytoją, gauna preparatų nuo parazitų, tikimybė nuo jo užsikrėsti kokia nors liga yra minimali.

Kita dažna problema – alergija. Specialistų teigimu, alerginis jautrumas gyvūnams pagal dažnumą yra greta alergijos žiedadulkėms, dulkėms ir maisto produktams. Gana dažnas atvejis, kad žmogus neturi jokių jautrumo požymių ir nusiperka gyvūną, o tada ir pasireiškia alergija jam.

Alergija gyvūnams dažniausiai pasireiškia kvėpavimo takų reakcijomis: čiaudėjimu, sloga, dusuliu. Kai kuriais atvejais išberia odą, jaučiamas niežulys. Labiausiai alergizuojantis augintinis yra katė, jai alergiją turi daugiau žmonių nei bet kokiam kitam naminiam gyvūnui. Žmonės dažnai būna alergiški šunims, retai – jūrų kiaulytėms, o rečiausiai alergiją sukelia ropliai, nes su jais paprastai kontaktuojama mažiau, nei su kailiukus turinčiais augintiniais.

Norint sumažinti alergijos pasireiškimo tikimybę ir simptomus, patariama dažnai drėgnai valyti grindis ir kitus paviršius, įsigyti oro filtrus, atsisakyti kilimų ir užuolaidų, nes juose alergenai išlieka ilgiau. Be to, rekomenduojama augintinį reguliariai maudyti.

Komentarai

  • Namuose augintinis, mikrobų, virusų šaltinis.

  • Jeigu laikai namuose bent vieną iš jų žinok,kad grįžai į pirmykštę bendruomeninę visuomenę t,y, į urvinių žmonių gaują, kur šunys,katės ir kiti smirdančiai kakojantys padarai gyveno kartu su jais.Kam tuomet daktarai.Tuomet viską tvarkė įvairaus plauko „išminčiai“žyniai.Neverkšlenkit jeigu namie suserga vaikai arba Jūs patys neaiškiomis ligomis, nes visi tie šikaliai ir yra bakterijų ir ligų 100% šaltiniai.ATSIKVOŠĖKIT PAGALIAU.

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų