Iš kontrabandininkų konfiskuoti daiktai per muitininkų rankas sėkmingai grįžta į rinką. V. Bulaičio nuotr.

Iš muitinės sandėlių – į turgų

Iš muitinės sandėlių – į turgų

Retas turgaus prekiautojas prisipažįsta, iš kur ir kaip gavo siūlomą prekę. Kartais ji ant prekystalio atkeliauja ir iš muitinės sulaikytų daiktų sandėlio.

Lietuvos Respublikos muitinės departamentas per tris šių metų mėnesius valstybės biudžetui uždirbo daugiau nei 14 tūkst. eurų, o pernai – beveik visą milijoną iš daiktų, kurie buvo sulaikyti kaip kontrabanda ir vėliau parduoti aukcione. Į tokių prekių sąrašą patenka drabužiai, batai, papuošalai, kilimai ir net įvairios santechnikos detalės bei gintaro gabalai, kurie konfiskuojami neturint įsigijimo dokumentų ar nesumokėjus muito mokesčių. Kartais muitininkai tokį turtą randa paslėptą ir kartu konfiskuoja kontrabandai pritaikytą įrangą ar transporto priemones.

Pastaruoju būdu į muitinės aukcioną Panevėžyje pirmadienį pateko trys automobiliai su įrengtomis slėptuvėmis. Pirkėjams buvo pasiūlytos gana senos, prastos būklės mašinos, iš kurių viena neturėjo nei dokumentų, nei raktų ir dalyvauti eisme jau nebeturi teisės.

„1995 m. „Ford Fiesta“ siūlyta už 175 eurus, 1997 m. „Ford Transit“ – 294 eurus, o be dokumentų sučiuptos „Pegeot“, kurios net gamybos metų nežinome, pradinė kaina nuo 480 eurų. Ar tai geri pirkiniai, turėtų vertinti pirkėjas. Mūsų nuomone, jie itin prastos būklės ir tinka nebent išardyti dalims. Mašinas įsigijęs pirkėjas privalės išmontuoti slėptuves ir mums parodyti, kad tai padarė“, – aukciono prekes „Sekundei“ pristatė jo vadovas – Muitinės departamento Panevėžio krovinių posto viršininkas Juozas Sirvydis.

Išpirko be kovos

Minėti automobiliai nupirkti iš karto. Tačiau varžytuvių dėl šių prekių aukcione nebuvo – susirinkę keli vyrai, rodos, pasidalijo pigų grobį ir išsiskirstė.

„Iš anksto buvau nusižiūrėjęs aukcione siūlomą mikroautobusą. Palyginti su rinkos kaina, tai šiek tiek pigiau. Pirkinys – itin prastos būklės, bet gal ką nors iš jo išspausime“, – sakė „Ford Transit“ 3 eurais brangiau nei pradinė jo kaina įsigijęs Kęstutis.

Vyras pasakojo ne pirmą kartą dalyvavęs muitinės aukcione ir kartais čia esą užverda tikros kovos dėl siūlomų prekių. Taip dažniausiai nutinka, kai pradinė kaina nustatoma labai maža. Pašnekovas prisimena vieną kartą, kai labai troško pats įsigyti konfiskuotą laivą, bet jį iš po nosies nušvilpė aukštesnę kainą pasiūlęs konkurentas.

Tačiau paskutiniame aukcione pasiūlyta Nemune nutverta kontrabandininkų guminė valtis su varikliu ir plastikiniu baku dėmesio nesulaukė.

Pasak Muitinės departamento Panevėžio krovinių posto viršininko J. Sirvydžio, muitinės aukcionuose dažnai apsilanko turgaus prekybininkai.

Muitinėje – turgaus mados

Nieko nesudomino ir 50 skalbyklėms naudojamų santechnikos detalių bei didžiulė krūva drabužių bei batų. Ir nors aukcione dalyvavo viena moteris, ji taip ir nepakėlė savo numerio vardinant ilgą sąrašą proginių suknelių, sijonų, palaidinių, švarkų ir kitų apdarų.

Aukciono vadovo J. Sirvydžio teigimu, kontrabandiniai drabužiai išperkami, kai labiau nupinga. Pirmadienį jų kaina siekė nuo 155 iki 2600 eurų. Tiek paprastai prašoma ne už vieną drabužį, o visą vienu metu sulaikytą krovinį. Jame gali būti iki kelių šimtų daiktų, kurių vieneto kaina aukcione svyravo nuo 6 iki 15 eurų.

„Po vieną drabužį mes nepardavinėjame – kiek būna sulaikyta, tiek ir parduodama komplektu. Daugiausia tokia kontrabanda į muitinę pakliūva iš oro uosto, kur ją atsigabena prekybininkai iš Turkijos. Jie dažniausiai viršija gabenimo normas arba neturi dokumentų ir pardavėjų bagažas konfiskuojamas“, – teigė Muitinės departamento Sulaikytų prekių administravimo skyriaus viršininko pavaduotoja Ramunė Petkevičiūtė.

Gavę nelegalų aprangos krovinį muitininkai pirmiausiai patikrina, ar drabužiai nepažeidžia autorystės teisių ir nėra kokio nors prekės ženklo klastotė. Jei atitinka požymius – turtas tuoj pat keliauja į malimo aparatą.

„Iš Turkijos atgabenti žinomų ženklų drabužiai beveik 100 proc. būna klastotės. Muitinė tokių aukcionui nesiūlo ir naikina“, – teigė pavaduotoja.

Muitinės sandėliuose buvo galima pamatyti „Hugo Boss“ megztinių ir kitos žinomų gamintojų vardais papuoštos aprangos, laukiančios tolesnio likimo.

O parduoti leidžiamus apdarus, anot jos, dažniausiai nuperka patys prekybininkai. Į muitinės aukcionus Panevėžyje esą dažnai užsuka turgaus prekiautojai, kurie seka, kada drabužiai pigs.

„Nenupirkti drabužiai kitame aukcione paprastai gali nupigti trečdaliu“, – sakė muitinės atstovai, demonstruodami maišus sintetinių palaidinių, suknelių, į kurias panašių turguje galima rasti labai daug.

Nenuperka metų metus

Sulaikytų prekių kainas muitinės aukcione nustato paskirta komisija.

Viena brangiausių pirmadienį siūlytų prekių čia buvo didelis, vos ne kilogramą sveriantis gintaro gabalas. Jis sulaikytas gabenant per sieną iš Kaliningrado. Tačiau šio mineralo niekas nepanoro.

„Siūlysime kitą kartą“, – teigė J. Sirvydis ir patikino, kad kartais daiktai muitinės sandėliuose guli metų metus, kol juos pavyksta parduoti. Apžiūrint tokias prekes, buvo galima pastebėti nebe vienerius metus gulinčias teniso raketes, kurių net ir tinklelis nuo ilgo laiko sutrūkinėjo, sportui naudojamus akinius. Prastą ateitį muitininkai pranašauja ir kone šimto porų vienodų juodų lakuotų batų siuntai, kurie esą tiktų nebent laidojimo namams.

Dar nemažai daiktų čia dūla laukdami teismo nuosprendžio. Į aukcioną kontrabandinės prekės atkeliauja tik baigus nagrinėti nusikaltimą.

Per metus panevėžiečiai surengia iki 50 muitinės aukcionų. Kartais tokios „išpardavimo akcijos“ rengiamos ir šventinėmis dienomis, kad daugiau žmonių išgirstų apie galimybę pigiau apsipirkti.

Be aukcionų, muitininkai taip pat organizuoja ir konkursus. Juose siūlomi daugiau nei 17 tūkst. eurų vertės daiktai. Neseniai parduoti itin prabangūs automobiliai, kuriuos per Lietuvos sieną bandyta pervežti konteineriuose, paslėptus po padangomis. Konkurso dalyviai „Bentley“ ir kitų brangių markių mašinas nusipirko gerokai pigiau, nei iš salono.

 

 

Komentarai

  • Nieko nežinojau apie tokius aukcionus, būčiau tikrai sudalyvavus. O dalyvio mokestis yra?

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų