Panevėžyje dirbantys muitininkai kas dvi savaites tampa prekybininkais. Aukštaitijos sostinėje esančiame muitinės pirmosios kategorijos poste vieninteliame Lietuvoje vyksta kontrabandinių prekių aukcionai, kuriuose pardavinėjama nuo drabužių, papuošalų iki automobilių. Alfa.lt nuotr.

Muitinės lobiai – nuo gintaro iki sniegenų

Muitinės lobiai – nuo gintaro iki sniegenų

 

Didžiąją dalį muitininkų konfiskuojamo turto paprastai sudaro cigaretės, kurios tuoj pat sunaikinamos. Tačiau kartais pasienyje lieka laimikis, vėliau papildantis ir valstybės biudžetą. Kauno teritorinės muitinės Panevėžio pirmos kategorijos posto aukcionuose galima įsigyti įvairiausių daiktų: nuo drabužių, papuošalų iki automobilio. O artėjant įsimylėjėlių dienai muitininkai pardavinės kelis kilogramus konfiskuoto gintaro ir jo dirbinių.

Panevėžyje dirbantys muitininkai kas dvi savaites tampa prekybininkais. Aukštaitijos sostinėje esančiame muitinės pirmosios kategorijos poste vieninteliame Lietuvoje vyksta kontrabandinių prekių aukcionai.

„Pernai turėjome 60 aukcionų“, – teigia Muitinės departamento Sulaikytų prekių administravimo skyriaus Panevėžyje vedėjas Arentas Vingrys.

Iš tokios prekybos 2019 m. valstybės biudžetą muitininkai papildė 132 629 eurais. Pasak departamento atstovų, tokiuose aukcionuose galima įsigyti įvairių konfiskuotų prekių: automobilių, jų katalizatorių laužo, tekstilės gaminių, avalynės – visa tai buvo konfiskuota iš kontrabandininkų.

Konfiskavo gintarą

Kartais muitininkai į prekybą paleidžia ir gana vertingų, retesnių daiktų. Antai artimiausiame aukcione pareigūnai ruošiasi pardavinėti 4,3 kg gintaro žaliavos ir jo dirbinių.
„Šias prekes dar 2018-ųjų birželį gabeno Rusijos pilietis, krovininio vilkiko su puspriekabe vairuotojas. Vykdamas per Medininkų kelio postą į Lietuvą, vairuotojas tarp asmeninių daiktų slėpė, nedeklaravo ir nepateikė muitinės patikrinimui 52 pakuočių herbicidų, kurių bendras svoris – 28,1 kg ir įvairios gintaro žaliavos, bižuterijos dirbinių“, – pasakojo muitininkai.

Už kontrabandos gabenimą Vilniaus regiono apylinkės teismas tais pačiais metais, atsižvelgęs į sunkinamąsias ir lengvinamąsias aplinkybes, vairuotojui skyrė 1400 eurų baudą. Nelegaliai vežti daiktai konfiskuoti.

Tokiu keliu gintaras pateko į Panevėžį, speciali komisija nustatė jo kainą ir jau kurį laiką lietuviškąjį auksą bando parduoti aukcionuose.

„Tai ne pirmas šio gintaro aukcionas – parduoti sekasi sunkiai. Žmonėms vis dar per didelė jo kaina“, – mano A. Vingrys.

Daugiau nei 200 įvairiausių žiedų, apyrankių, vėrinių, sąsagų ir auskarų bei 25 statulėlės su tikru gintarui parduodami už 4378 eurų kaina. Vienas dirbinys įkainotas vidutiniškai 22 eurais.

Panevėžyje pardavinėjamą gintarą į Lietuvą nelegaliai bandė įvežti ir muitininkams įkliuvo vilkiko vairuotojas iš Rusijos. Lrmuitine.lt nuotr.

Perkamiausi automobiliai

Nustatydami kainą, pasak E. Vingrio, muitininkai atsižvelgia į rinką, bet aukcionų vis dėl to išjudinti, kaip norėtųsi, nepavyksta būtent dėl prekių brangumo. Kartais konfiskuotus daiktus tenka siūlyti pusę metų, kol atsiranda pirkėjas.

„Kuo brangiau prašome, tuo ilgiau su tomis prekėmis dirbame“, – sako muitinės atstovas.

Daugiausia dėmesio, anot jo, sulaukia konfiskuoti automobiliai. Šie į muitininkų rankas paprastai patenka jau seni ir po patikros gerokai išnarstyti. Mat ne vienas toks laimikis būna su slėptuve gabenamiems nelegaliems daiktams.

„Pamatytumėte, kokie automobiliai pas mus atkeliauja – senieji „VW Passat“, „Opel Omega“ ar „Opel Rekord“, kurių gatvėse jau nė nebepamatysi, kai kurie jų visai išdarkyti ieškant kontrabandos. Tiesiog tampame automobilių laužo atliekų surinkėjais, bet šis turtas labiausiai ir domina aukciono pirkėjus“, – stebisi vedėjas.

Įsigyti 200 eurų ir kiek daugiau įvertintų automobilių, anot jo, žmonės į aukcioną Panevėžyje atvyksta iš visos Lietuvos. Veikiausiai, svarsto A. Vingrys, toks turtas nupirktas keliauja į metalo supirktuves, čia greičiausia patenka ir aktyviai parduodami automobilių katalizatoriai.

Nelegalės sniegenos

Kauno teritorinės muitinės Panevėžio pirmos kategorijos postas aukcionuose pasiūlo ir drabužių. Jų nelegaliai į Lietuvą bandoma įvežti iš įvairių šalių, dažniausiai iš Turkijos. Tokiomis prekėmis kartais susidomi turgaus pardavėjai.

„Ne visus konfiskuotus drabužius dar galima realizuoti. Daug randame sportinės aprangos, avalynės, pažeidžiančios intelektinės nuosavybės teises – tai yra gaminiai su padirbtais žinomų firmų ženklais. Tokia siunta sunaikinama“, – aiškino E. Vingrys.

Kur padėti kontrabandą, muitininkams tenka pasukti galvas ir aptikus nelegaliai gabenamus paukščius. Įdomu, kad pastaruoju metu sparnuočių neteisėtos kelionės į Lietuvą labai aktyvėja.

„Praėjusį mėnesį muitininkai aptiko iš Baltarusijos gabenamas sniegenas. Paukščiai sulaikyti ir dabar laikomi pasienio veterinarijos poste, vėliau jas turėtų paimti zoologijos sodas. Pernai panašiai vežti balandžiai. Gabenant tokius krovinius per sieną reikia leidimo, tam tikrų dokumentų, o dėl paukščių gripo grėsmės kontroliuojama dar griežčiau“, – kalbėjo Muitinės departamento atstovas Panevėžyje.

A. Vingrio duomenimis, realizuoti muitinės aukcionuose tinka tik apie 10 – 20 proc. prie sienos sulaikomo turto. Likusi dalis sudaro cigaretės ir tabakas – šis laimikis iš karto sunaikinamas.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų