Motinos diena be vaikų ir artimųjų

Motinos diena be vaikų ir artimųjų

Visai Lietuvai sulaukus rekomendacijų per Motinos dieną nelankyti rizikos grupėje esančių mamų, močiučių, savo artimųjų šią dieną nesulauks ir Panevėžio pataisos namuose kalinčios moterys. Čia renginiai, pasimatymai su artimaisiais pradėti drausti dviem savaitėmis anksčiau, nei buvo paskelbtas visuotinis karantinas, – dar nuo vasario 28-osios. Karantino metu nuteistosioms likęs vienintelis būdas pabendrauti su šeimomis tėra laiškai ir skambučiai.

„Motinos diena liūdnesnė, nei būdavo anksčiau. Iš tiesų jaučiasi, jog nėra pasimatymų. Kalinčios motinos klausia, kada baigsis karantinas, stebi naujienas per televiziją, jos išsiilgusios vaikų. Tokia mūsų nūdiena“, – sako Pataisos namų direktoriaus pavaduotoja Loreta Skrickienė.
Šioje įkalinimo įstaigoje už pačius įvairiausius nusikaltimus bausmę atlieka 234 moterys. Įstaigos Vaikų ir kūdikių skyriuje gyvena 10 nuteistųjų. Su jomis – tiek pat vaikų. Rožyno mikrorajone esančiuose Vaiko ir motinos namuose įsikūrusios dar penkios mamos su penkiais vaikais. Joms taip pat karantino metu taikomi apribojimai. Pavyzdžiui, kasdien išeidavusios apsipirkti, dabar tą gali padaryti tik du kartus per savaitę.
Tačiau, pasak L. Skrickienės, didžioji dauguma nuteistųjų yra mamos. Vos viena kita neturi atžalų. Daugelio jų laisvėje irgi laukia mamos.

Laiškų dvigubai daugiau

Pasak L. Skrickienės, per karantiną, o ypač prieš Motinos dieną, labai padaugėjo iš Pataisos namų išsiunčiamų laiškų. Nuteistosios rašo sveikinimus mamoms, močiutėms, sveikina savo vaikų globėjas, rašo ir savo vaikams. Įprastai kasdien iš šios įstaigos išsiunčiama apie 50 laiškų, o praėjusį antradienį jų buvo du kartus daugiau – 120. Moterys siunčia ne tik pirktinius atvirukus, bet ir pačių pagamintus, kuria eiles, ieško šiltesnio sveikinimo žodžio.
Pasak L. Skrickienės, kartais nuteistosios teiraujasi ir apie galimybę nusiųsti kokį rankdarbį, tačiau tai draudžia taisyklės.

Šiuo metu dar viena nuteistosioms likusi galimybė susisiekti su namiškiais – telefono skambučiai. Jų trukmė – 15 minučių. Padaugėjo ir vaizdo skambučių – ilgai nesimačius, norima bent taip išvysti namiškius, artimiau pabendrauti. Direktoriaus pavaduotojos teigimu, karantino metu pastebėta, kad kalinčios mamos ypač rūpinasi vaikais. Pavyzdžiui, šiuo metu vaikai mokosi nuotoliniu būdu ir susiduria su daug įvairių iššūkių – už grotų likusios mamos prašo papildomo skambučio pasikalbėti su vaiko mokytoja, pasiteirauti, kaip jam sekasi.

Kvepės ir pyragais

Kadangi dėl karantino negalima būriuotis, šiemet Motinos dienos progai skirto renginio nebus. Tačiau moterys vis tiek nusiteikusios švęsti – puošiami įstaigos koridoriai, rengiami stendai su eilėmis apie mamą. Vyks ir poezijos skaitymai.

Tos, šalia kurių šiuo metu gyvena vaikai, tądien kartu su atžalomis ir pareigūnais keps cinamoninius tortus ir jais vaišinsis.
Gyvenant įprastu ritmu, į įstaigą prieš šventę atvykdavo artimieji, būdavo atvežami nuteistųjų vaikai. Tuo rūpindavosi tiek artimieji, tiek įvairios organizacijos.
„Būdavo be galo jautru ir smagu moterims pamatyti vaikus, susitikti su jais“, – sako L. Skrickienė.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų