Paklausiausi Panevėžio švietimo darbo rinkoje – ikimokyklinio ugdymo, pradinio ugdymo, matematikos mokytojai, psichologai. Šių specialistų ieškančios mokyklos ir savivaldybės neriasi iš kailio. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Mokyklų lenktynės dėl mokytojų

Mokyklų lenktynės dėl mokytojų

Nors baigiasi dar tik pirmas vasaros mėnuo, mokyklų vadovai jau intensyviai ieško pedagogų ateinantiems mokslo metams. O paieškos nėra lengvos.

Bręsta didelė bėda

Panevėžio savivaldybės Švietimo ir jaunimo reikalų skyriaus duomenimis, pagal balandį mokyklų vadovų išsakytą poreikį mieste trūko 31 įvairių dalykų mokytojo, pedagoginių specialistų. Pernai tuo pačiu metu stigo 40-ies.

„Paieškų pikas būna rugpjūčio pabaigoje, kai mokyklų vadovai baigia sudaryti mokytojų kolektyvą“, – sako Švietimo ir jaunimo reikalų skyriaus specialistė Aušra Gabrėnienė.

„Spausti „SOS“ mygtuką ir sakyti, kad pas mus katastrofa, dar negalime, bet ši problema, kaip ir visoje Lietuvoje, bręsta.“

A. Gabrėnienė

Paklausiausi Panevėžio švietimo darbo rinkoje – ikimokyklinio, pradinio ugdymo, matematikos mokytojai, psichologai. Pasak A. Gabrėnienės, pastaruosius keletą metų ikimokyklinio ugdymo pedagogų ir psichologų nuolatos ieškoma. Ji spėja, kad psichologų darbas mokyklose nesudomina ir dėl atlygio. Visgi tikimasi, kad iki rugsėjo visi pedagogai bus rasti.

„Niekada nebuvo, kad kuri mokykla rugsėjo 1-ąją pradėtų nesuformavusi kolektyvo ir neturėtų mokytojų“, – sako specialistė.

Pasak A. Gabrėnienės, pastaruosius keletą metų Panevėžyje nuolat ieškoma ikimokyklinio ugdymo pedagogų ir psichologų.

Švietimo įstaigoms paskelbus konkursus, jaunų, ką tik mokslus baigusių specialistų kreipiasi mažai. Jau keletą metų kalbama, kad senstant pedagogų bendruomenei, netrukus smarkiai trūks matematikos, fizikos, chemijos mokytojų. Dauguma dirbančių šių mokomųjų dalykų mokytojų yra pensinio amžiaus arba artėja link jo.

„Spausti „SOS“ mygtuką ir sakyti, kad pas mus katastrofa, dar negalime, bet ši problema, kaip ir visoje Lietuvoje, bręsta“, – pripažįsta A. Gabrėnienė.

Trūkstamus vilioja ir parama

Bandydama pagelbėti mokykloms pritraukti trūkstamų pedagogų, Savivaldybė parengė tam tikras paramos programas – ieškomiems specialistams gali būti kompensuojamos kelionės išlaidos per sesijas, taip pat iš dalies finansuojamos studijos ar padengiamos persikėlimo išlaidos.

Kolegijose studijuojantys būsimi pedagogai paramą gali gauti dvejus metus, o universitetuose – trejus. Tačiau tiek pat metų, kiek gaus paramą, turės atidirbti Panevėžyje. Kelionių išlaidoms per sesijas padengti semestrui skiriama 50 eurų. Vienkartinė išmoka pedagogo persikėlimo išlaidoms kompensuoti – 1 000 eurų.

Pedagogai, pasinaudoję pastarąja parama, įsipareigos mieste dirbti trejus metus. Pasak A. Gabrėnienės, parama galima tik nuo pernai ir kol kas neatsirado norinčiųjų persikelti į Panevėžį.

Dviems persikvalifikuojančioms pedagogėms Savivaldybė apmoka kelionės išlaidas per sesijas. Pasak A. Gabrėnienės, joms mokslas pagal ES projektą yra nemokamas. 7 būsimoms ikimokyklinio ugdymo specialistėms, studijuojančioms Panevėžio kolegijoje, finansuojamos studijos – darbas, kitais metais baigus studijas, joms iš esmės jau garantuotas.

Kompensuoja kelionę

Panevėžio rajono savivaldybė yra patvirtinusi tvarką, pagal kurią, be kitų specialistų, kelionės išlaidos iš dalies kompensuojamos ir pedagogams, priklausomai nuo atstumo iki darbovietės – nuo vieno iki trijų eurų per dieną. Pasak Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo Algirdo Kęstučio Rimkaus, Raguvoje buvo nemenka problema dėl kai kurių specialistų, pavyzdžiui, kūno kultūros, trūkumo. Ši tvarka pagelbėjo jį surasti.

Pasak A. K. Rimkaus, svarstoma, jog reikėtų rajone patvirtinti platesnę paramos mokytojams programą – ne vien iš dalies remti studijuojančius ar kompensuoti kelionės į darbą išlaidas.

Rajono Taryba planuoja tvirtinti veiklos programą ketveriems metams ir kalbama, jog reikėtų patvirtinti platesnę paramos mokytojams programą – kad būtų ne vien dalinis studijų rėmimas ar kelionės išlaidų kompensavimas. Vedėjo teigimu, rudenį turėtų būti aiškiau, kokios galimybės pagelbėti mokykloms susirasti trūkstamus pedagogus.

Sunkiausia dėl psichologų

Į Panevėžio rajono mokyklas, kaip ir kitur, jaunų specialistų ateina vos vienas kitas.

„Mokytojų amžiaus vidurkis atitinka šalies vidurkį. Nėra stovinčių už durų didelių eilių – reikia jų paieškoti“, – sako A. K. Rimkus.

Šiuo metu Paįstrio J. Zikaro gimnazija ieško psichologo, istorijos, informacinių technologijų, lietuvių kalbos mokytojų. Velžio gimnazija – lietuvių kalbos, pradinių klasių, anglų kalbos mokytojų. Paliūniškio pagrindinė mokykla – mokytojo padėjėjo, Smilgių gimnazija – psichologo. Pastarojo trūksta ir Raguvos, Paįstrio J. Zikaro, Naujamiesčio gimnazijoms. Kai kuriems darželiams trūksta auklėtojų.

Paįstrio Juozo Zikaro gimnazijos direktorė Gita Kubilienė sako, kad psichologo mokykla neranda jau senokai.

„Nežinau, kur jie. Ar psichologų neparengia, ar patys toliau nesimoko, ar susiranda vietas psichologinės pagalbos tarnybose. Rajone gal tik vienas psichologas belikęs. Visi išbėgiojo į miestą“, – sako gimnazijos vadovė.

Ir jų mokykloje dirbusį paviliojo miestas.

„Rajonui iš tiesų sunkiau surasti mokytoją dėl važinėjimo iš miesto. Labai džiaugiamės, kad Savivaldybė kompensuoja dalį kelionės išlaidų“, – sako direktorė.

Mokyklai kasmet reikia jei ne vieno, tai kito specialisto. Ypač sudėtinga, kai prireikia terminuotam darbui, pavyzdžiui, vaduoti išėjusią motinystės atostogų pedagogę.

Kita vertus, sunku nuspėti, kas pavilioja žmones. Pasak G. Kubilienės, istorijos mokytoja išėjo motinystės atostogų ir manyta, jog surasti žmogų terminuotam dvejų metų darbui bus sunku, tačiau jau turi vieną prašymą į jos vietą. Pretendentei atrodo patogiau turėti nors ir laikiną darbą vienoje vietoje, nei blaškytis per kelias darbovietes. Tačiau kaip reikės surasti kitus trūkstamus mokytojus – nežinia.

„Ieškome visais kanalais, žiūrime, dairomės, viliojame vieni nuo kitų“, – juokauja G. Kubilienė.

Komentarai

  • Kas tau bedirbs mokytoju, kai tokie vaikai ir tėvai.

  • Pritariu. Mokytojai nebenori gadinti sveikatos kai tiek daug supermamyčių , nesuvaldančių savo vaikelių, o tik mokančių įvairiom priemonėm mokytojus auklėti.

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų