Mokyklinė aritmetika: kiek kainuoja pirmoko kuprinė?

Mokyklinė aritmetika: kiek kainuoja pirmoko kuprinė?

Pasiruošimo į mokyklą aritmetika: mokytis reikalingų pirkinių krepšelio kaina gali skirtis net kelis kartus.

Ekonomistų tyrimai rodo, kad išleisti vaiką į mokslus vidutiniškai atsieina apie 300 eurų.

Didžiausios išlaidos avalynei

Mokslo metų pradžia – tradicinis iššūkis mokinius auginančių šeimų biudžetui.

Liepos pabaigoje SEB banko iniciatyva atlikto tyrimo duomenimis, daugiau nei pusė (57 proc.) tėvų, auginančių mokyklinio amžiaus vaikus, vienam vaikui aprūpinti mokslo metų startui planuoja išleisti nuo 100 iki 300 eurų.

Mažiausiu, iki 100 eurų siekiančiu, biudžetu išsiversti ketina šiek tiek daugiau negu dešimtadalis (12 proc.) respondentų.

Daugiausia lėšų tėvai pasirengę skirti moksleivių drabužiams.

Avalynę į brangiausių pirkinių sąrašą įtraukė daugiau negu pusė (62 proc.) tėvų, raštinės reikmenis – 44 proc.

Visuomenės nuomonės tyrimo duomenimis, daugiau nei pusė tėvų, auginančių mokinius, vienam vaikui aprūpinti mokslo metų startui planuoja išleisti nuo 100 iki 300 eurų.

Mokslo kaina

Panevėžietės Karolinos Ažusienienės sūnus keliaus į ketvirtą klasę, dukra – būsima pirmokė.

Šeima ruoštis mokyklai pradėjo dar liepos viduryje.

Karolina pasakoja ieškojusi vaikams kokybiškų priemonių, kurios tarnautų ne vieną sezoną.

„Mokyklai esame jau beveik pasirengę. Stengiamės tą daryti pamažėle, ne vienu ypu. Vienas prekes įsigijom anksčiau, kitas – vėliau, bet nepalikom paskutinei dienai. Tie pasiruošimo rūpesčiai mums šventė, malonu kartu su vaikais rinktis prekes“, – sako K. Ažusienienė.

Jos nuomone, likus porai savaičių iki rugsėjo vaikams reikia nurimti, palengva grįžti į mokyklinį režimą, o ne lakstyti ieškant būtiniausių prekių.

Karolina skaičiuoja pirmokės krepšeliui išleidusi 250 eurų, į šią sumą neįtraukta pratybų sąsiuvinių kaina. Brangiausiai atsiėjo apie 100 eurų kainavusi kuprinė.

Panevėžietė teigia nepastebėjusi žymaus kainų skirtumo dabar ir prieš trejetą metų į pirmą klasę išleidžiant vyresnėlį.

„Bet šiais metais pajutau, ką reiškia išleisti į mokyklą nebe vieną vaiką, o du. Beveik visko reikia dvigubai. Sūnaus mokslo metų pradžia šeimai kainavo irgi jau apie du šimtus eurų, tik jam reikėjo daugiau išleisti drabužiams, nes vaikas paaugo“, – pasakojo K. Ažusienienė.

Panevėžietė K. Ažusienienė skaičiuoja pirmokės krepšeliui išleidusi 250 eurų, į šią sumą neįtraukta pratybų sąsiuvinių kaina. Asmeninio archyvo nuotr.

Du vaikai – nepaprastai brangu

Būsimą pirmokę Atėnę auginanti panevėžietė Kristina ruošdama krepšelį mokyklai turėjo rimtą užduotį: ant kuprinės ir kanceliarinių priemonių, mergaitės reikalavimu, privalėjo būti pavaizduoti žirgai. Mat Atėnė – jojikė.

Kristina pasakoja mokyklinių priemonių sąrašą iš mokytojos gavusi dar pavasarį. Jo ilgumas mamos neišgąsdino.

„Noriu tikėti, kad sąrašas tikslus ir protingai sudarytas, pasitikiu mokytojais“, – tvirtina panevėžietė.

Anot jos, ne viską iš šio sąrašo teko pirkti.

„Dukra lankė būrelius, tad daug priemonių jau turėjome. Pavyzdžiui, vandeniniai dažai ar flomasteriai neprivalo būti nauji, jei dar geri. Kuprinė kainavo 90 eurų. Į klasės fondą ir už pratybas sumokėjome 150 eurų dar birželio mėnesį. Kitų priemonių žvalgysimės rugpjūčio gale, tikiuosi, tuo metu bus dar akcijų ir nuolaidų. Manyčiau, bendra pirmoko krepšelio kaina sieks iki 400 eurų“, – suskaičiavo Kristina.

Tokia suma šiai šeimai nėra finansinė našta. Visgi, anot mamos, jei mokinių šeimoje būtų daugiau, tektų pasispausti.

„Pirmoko krepšelis siekia 400 eurų, ir mums tai prieinama kaina, bet jei turėčiau daugiau nei vieną vaiką, juos išleisti į mokyklą būtų nepaprastai brangu. O dar reikia apskaičiuoti, kiek turėsime išlaidų per visus mokslo metus“, – sako panevėžietė.

Kainos nesikeitė

Panevėžyje veikiančio J. Masiulio knygyno vadovės Ramutės Leščinskienės teigimu, mokyklinių priemonių kainos beveik nekito, palyginti su praėjusiais metais. Priklausomai nuo mokyklose naudojamos metodikos, knygyne mokinių tėvai išleidžia apie 60–80 eurų vienam vaikui.

R. Leščinskienė pastebėjo, kad tėvai linkę investuoti į atžalų ateitį ir vasarą užsukdavo įsigyti papildomų pratybų sąsiuvinių, kad mokiniai galėtų savo įgūdžius stiprinti ir atostogaudami.

Tėvų darbas – mokyti taupyti

Panevėžio pradinės mokyklos mokytoja Gitana Zupkaitė tikina, kad tėvai kartais priperka per daug mokyklinių priemonių, pavyzdžiui, pirmos klasės rašymo sąsiuvinių.

„Tėveliai, pamatę akciją, kartais tokių sąsiuvinių prisiperka labai daug, bet vaikai tiek nepanaudoja, o antrai klasei jie netinka. Geriau pirkti, kai jau pritrūksta. Klijų irgi neverta daug turėti, nes sudžiūva. Reikia protingai rinktis, juk šiais laikais bet kada yra galimybė papildyti“, – pataria mokytoja.

„Šiais metais pajutau, ką reiškia išleisti į mokyklą nebe vieną vaiką, o du. Beveik visko reikia dvigubai.“

K. Ažusienienė

Anot G. Zupkaitės, nemažai mokyklinių priemonių būsimieji pirmokai gali panaudoti dar likusių nuo darželio.

„Dažniausiai vaikai, ruošdamiesi į pirmą klasę, nori visko naujo. Tėvelių darbas mokyti taupyti, paskatinti naudotis ir turimomis priemonėmis“, – dėmesį atkreipia mokytoja.

Simbolinė parama

Tėvams skaičiuojant šimtus eurų, išleistus mokinio krepšeliui supirkti, mažas pajamas gaunančios šeimos gali pretenduoti į 110 Eur paramą mokyklinėms priemonėms įsigyti.

Ji skiriama, jei vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį mažesnės nei 264 Eur.

„Prašymą dėl paramai mokinio reikmenims įsigyti reikėtų pateikti iki spalio 8 dienos, o dėl nemokamo maitinimo galima kreiptis visus mokslo metus“, – paaiškina Panevėžio savivaldybės Socialinių reikalų skyriaus poskyrio vedėja Zita Ragėnienė.

Visi būsimieji Panevėžio pirmokai, nepriklausomai, kiek uždirba jų tėvai, atėję į mokyklą sulauks simbolinės dovanėlės – gaus sportinį krepšį ir kanceliarinių prekių startui mokykloje.

Tokios dovanėlės kaina išties simbolinė – vos iki 10 eurų. Miesto Savivaldybė šįmet jų nupirko 950 – tiek, kiek į mokyklas susirinks pirmaklasių.

 

Jūsų komentaras

Taip pat skaitykite