P. Židonio nuotr.

Į mokyklą sugrįš kaip į šventę

Į mokyklą sugrįš kaip į šventę

Pirmadienį keturios miesto mokyklos vėl, tarsi Rugsėjo 1-ąją, atvers duris. Į jas sugrįš kone pusė tūkstančio pradinukų.

Atrinko bandomąsias

Norinčiųjų būtų ir daugiau, bet koją kiša ribotos testavimo dėl COVID-19 galimybės bei kitos kliūtys. Vis dėlto Panevėžio miesto vicemeras Lauras Jagminas tiki, jog bandymas sugrįžti į ugdymą kontaktiniu būdu pavyks.

Pirmuoju etapu startuoja tik kelios miesto mokyklos. Išskėstomis rankomis pradinukus po savaitgalio pasitiks „Vyturio“ ir „Žemynos“ progimnazijos, Pradinė mokykla ir K. Paltaroko gimnazija. Iš viso į pamokas susirinks apie 470 moksleivių – 23 klasės.

Bandomosios ugdymo įstaigos parinktos pagal du pagrindinius kriterijus: sveikatos apsaugos ministro įsakymu testuotis turėjo sutikti 70 procentų ir daugiau moksleivių namų ūkių ir būti tinkamas bendras grįžtančių mokinių vidurkis.

Pasak vicemero L. Jagmino, kadangi Panevėžys patenka į zoną, kur 100 tūkst. gyventojų tenka daugiau nei 200 COVID-19 ligos atvejų, kontaktinį ugdymą buvo galima atnaujinti tik testuojant mokyklų personalą ir vaikų šeimas kaupinių metodu. Vėliau, pakartotinai – kas 4–7 dienas – bus testuojami jau tik pedagogai ir moksleiviai.

Noro yra – trūksta pajėgumų

Kadangi ne visų pradinukų tėvai pageidavo, kad jų vaikai sugrįžtų į klases, vyks hibridinis ugdymas: vieni eis į mokyklą, kiti mokslus tęs nuotoliniu būdu.

Kodėl išsiskyrė tėvų nuomonės, L. Jagmino nuomone, priežasčių galėjo būti įvairių. Nepaisant to, vicemeras sako matantis perspektyvų procesui įsivažiuoti. Vis daugiau panevėžiečių domintis galimybe perkelti atžalų mokslus iš namų atgal į klases, netrukus į pamokas kulniuojančių pradinukų gali padaugėti.

Pasak L. Jagmino, mieste juos galėtų priimti ir daugiau mokyklų, jei ne vienas kliuvinys.

„Mokytojų papildomai tikrai neapkrausime – atskirai po pietų niekas nesijungs ir jų nemokys. Viskas vyks tuo pačiu metu.“
G. Gailiūnienė

„Didžiausias iššūkis grįžtant į kontaktinį ugdymą yra mobiliojo testavimo punkto pajėgumai, – atvirai sako vicemeras. – Mums trūksta žmogiškųjų išteklių. Negalime visų įstaigų grąžinti į kontaktinį ugdymą vien dėl testavimo pajėgumų.“

Jo teigimu, kai tik mobilusis punktas išgalės padidinti ėminių skaičių, planuojama, kad į klases galės sugrįžti ir daugiau moksleivių. Pageidaujančiųjų netrūksta – norą atsidaryti išreiškusios net trylika mokyklų.

„Galima tikėtis, kad jau kitą savaitę prie minėtų keturių prisijungs daugiau mokyklų, – viliasi L. Jagminas. – Siekis yra sugrąžinti visas pageidaujančias įstaigas į kontaktinį ugdymą – bet tik testuojantis.“

Jungs prie kitos klasės

Pradinės mokyklos direktorė Kristina Žaltauskienė sako, kad iš 13 pradinukų klasių pirmadienį planuoja sugrįžti penkios – 107 vaikai.

Šioje įstaigoje mokslus tęs dvi klasės pirmokų, po vieną antrokų, trečiokų ir ketvirtokų. Daugumos jų šeimos testus atliko penktadienį. Tad, pasak direktorės, pirmadienis tikrai panėšės į Rugsėjo 1-ąją: galimybės grįžti į normalų gyvenimą nekantriai laukė ir mokinukų mamos, ir patys vaikai.

„Aišku, būsime suvaržyti reikalavimų – negalėsime nei apsikabinti, nei prisiglausti, bet džiaugsmo tikrai bus“, – įsitikinusi K. Žaltauskienė.

Iš visų grįžtančiųjų, jos teigimu, namuose toliau mokysis vos 7 vaikai. Tiesa, jie bus prijungti prie kitos, nuotoliniu būdu besimokančios klasės su kita mokytoja. Kitaip galimybės užtikrinti sklandų darbą pedagogams esą nėra.

Pasak direktorės, dauguma pradinukų namuose lieka dėl šeiminių aplinkybių. Tačiau buvo tėvų, kurie iš principo nesutiko, kad jų vaikas būtų testuojamas. Kitų apsisprendimą galėjo lemti ir pradinis informacijos apie tai, kaip bus organizuojamas kontaktinis ugdymas, trūkumas.

K. Žaltauskienės teigimu, mokykla tikrai būtų įrodžiusi ir kitų klasių moksleivių tėvams, kad sugrįžti į klases jų atžaloms prasminga. Tačiau eksperimentinėse mokyklose pirmuoju etapu grįžta ne tiek mažai vaikų, reikia ištirti labai daug kaupinių, o mobiliojo punkto galimybės tą padaryti per trumpą laiką – ribotos.

„Dabar jau turime dar dvi klases, kurios nori sugrįžti, tad tikimės antru etapu palengva susigrąžinti ne tik jas, bet ir likusias“, – sako direktorė.

Atsakomybę prisiima tėvai

K. Paltaroko gimnazijoje pirmadienį turėtų užsipildyti 7 pradinukų klasės iš 12 – į pamokas ateis 157 vaikai. Didžiajai jų daliai koronaviruso testai atliekami šeštadienį.

Gimnazijos direktorė Gražina Gailiūnienė neslepia, kad ne visa jų bendruomenė liko patenkinta tokiais skaičiais. Buvo klasių, kuriose nepavyko surinkti 70 procentų sutikimų testuotis, dėl to norėjusieji grįžti prie normalaus ugdymo – ir moksleiviai, ir jų tėvai – liko nuvilti.

Į gimnaziją sugrįžtančiose klasėse irgi yra po vieną kitą vaiką, dar nelankysiantį kontaktinių pamokų. Priežasčių direktorė sako nespėjusi išsiaiškinti – tėvai savo nuomonę turėjo pareikšti per labai trumpą laiką, – tačiau mananti, jog abiem tėvams dirbant iš namų ir turint visas sąlygas tęsti ugdymą juose, toks pasirinkimas atrodė paprastesnis.

G. Gailiūnienės teigimu, mokytojai nekantriai laukai grįžtančių vaikų. Labai tikimasi, kad gegužę jie galės susitikti ir su abiturientais. O kol kas K. Paltaroko gimnazijos durys atsivers visoms trims pirmokų klasėms, dviem – antrokų ir tiek pat trečiokų. Tik ketvirtokai dar lieka namuose.

G. Gailiūnienės žiniomis, viena antrokų klasė grįžta net šimtu procentų. Likusiose nebus po vieną kitą vaiką.

„Atsakomybę už juos prisiima tėvai, nes turėjo galimybę išleisti į mokyklą mokytis. Mokytojų papildomai tikrai neapkrausime – atskirai po pietų niekas nesijungs ir jų nemokys. Viskas vyks tuo pačiu metu“, – direktorė aiškina, jog ir namuose liekantys moksleiviai turės mokytis kartu su bendraklasiais. Tam kiekviename kabinete veiks vaizdo kameros, jie galės matyti užduotis. Tačiau daugiau dėmesio bus skiriama sėdintiesiems klasėse.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų