Mokslo triumfo liudininkai

Mokslo triumfo liudininkai

Daktaras Uguras Sahinas ir Ozlema Tureki – koja kojon žengianti pora, kuri tapo nuostabios mokslo ir verslo sėkmės istorijos simboliu.

11 mėnesių – tiek laiko daktarui U. Sahinui ir jo žmonai O. Tureki prireikė, kad padovanotų viltį pasaulinės pandemijos išvargintiems žmonėms. Į istoriją šių gydytojų vardas įrašytas kaip žmonių, pirmųjų sukūrusių vakciną nuo koronaviruso.

Gruodį viso pasaulio akys krypo į 90-metę Margaret Kinan, kuri pasiraitojo megztuko rankovę Koventrio ligoninėje, Jungtinėje Karalystėje. Senjorė tapo pirmuoju pacientu, kuriam suleista patvirtinta „BioNTech“ ir „Pfizer“ sukurta vakcina nuo COVID-19.

Šio vaizdo įrašo simbolika neabejotina: prasidėjo žmonijos kova su liga, nusinešusia daugiau nei 1,6 mln. gyvybių visame pasaulyje.

„Mes labai jaudinomės“, – pripažįsta dr. U. Sahinas, kurio pasitikėjimas savimi per pastaruosius metus atrodė nepalaužiamas.

Nepaisant to, kad per klinikinius tyrimus šešiose šalyse gydytojas matė, kaip daugiau nei 22 tūkst. savanorių buvo paskiepyti jo sukurta vakcina, jis sako, kad šiuo atveju viskas buvo kitaip, nes „žmogus pirmą kartą skiepijamas ne per bandymus, bet realiame pasaulyje“.

Uguras Sahinas ir Ozlema Tureki – kuklūs milijardieriai, pasauliui padovanoję viltį.

Mokslo proveržis

Mokslas iš prigimties yra lėtas ir kruopštus verslas. Nesėkmė yra esminė šio proceso dalis. Tačiau daktaro U. Sahino ir jo žmonos O. Tureki pasiekimas tapo didžiausiu šių laikų medicinos proveržių.

Milijardų eurų vertės dviejų gydytojų mokslininkų projektas, kodiniu pavadinimu „Project Lightspeed“, leido greičiausiai pasaulyje sukurti vakciną nuo tada, kai Edvardas Dženeris 1796 m. skiepijo savo sodininko sūnaus karves. Ankstesnis šiuolaikinės vakcinos sukūrimo laiko rekordas, pasiektas praėjusio amžiaus septintajame dešimtmetyje, buvo ketveri metai.

Pabaigos pradžia

Prieš dvejus metus daktaras Uguras Sahinas užlipo ant scenos konferencijoje Berlyne ir drąsiai rėžė savo prognozę. Kalbėdamas daugybei susirinkusių infekcinių ligų ekspertų, jis teigė, kad jo įmonė gali panaudoti vadinamąją RNA technologiją, kad labai greitai sukurtų vakciną pasaulinės pandemijos atveju.

Tuo metu daktaras U. Sahinas ir jo įkurta įmonė „BioNTech“ buvo mažai žinoma Europos biotechnologijų startuolė. „BioNTech“ vakciną U. Sahinas kūrė su savo žmona daktare Ozlema Tureki. Išties, daugiausia dėmesio jiedu visada skyrė vėžiui gydyti. Apie COVID-19 tuomet dar nebuvo nė girdėti. Tačiau gydytojo žodžiai, ištarti Berlyne, pasirodė esantys pranašiški.

90-metė Margaret Kinan tapo pirmuoju žmogumi, kuriam suleista vakcina nuo koronaviruso.

Stulbinami rezultatai labai greitai perkėlė „BioNTech“ ir „Pfizer“ į žūtbūtinių lenktynių priekį. Daktaras su komanda sugebėjo išrasti vaistą nuo ligos, kuri pražudė milijonus žmonių visame pasaulyje.
„Tai gali būti COVID-19 eros pabaigos pradžia“, – interviu pristatydamas savo kurtą vakciną nuo koronaviruso sakė dr. U. Sahinas.

Jautė pareigą

„BioNTech“ pradėjo dirbti su koronaviruso vakcina praėjusių metų sausio mėnesį, po to, kai daktaras U. Sahinas perskaitė medicinos žurnalo „The Lancet“ straipsnį apie tuo metu labai greitai plintanti virusą kai kuriose Kinijos dalyse. Daktaras nė neabejojo, jog visa tai nuves iki pasaulinės pandemijos.

Mainco mieste, Vokietijoje, įsikūrusios bendrovės „BioNTech“ mokslininkai atšaukė atostogas ir ėmėsi darbo.
„Pasaulyje nėra daug įmonių, turinčių pajėgumų ir kompetencijų sukurti vakciną taip greitai, kaip mes galėjome tai padaryti“, – interviu praėjusį mėnesį sakė dr. U. Sahinas. – Taigi tai buvo ne galimybė, o pareiga tai padaryti. Supratau, kad galime būti vieni pirmųjų, kurie išrado vakciną.“

„BioNTech“ suradus kelis perspektyvius kandidatus į bandomuosius skiepus, dr. U. Sahinas padarė išvadą, kad įmonei reikės pagalbos, kad visus savanorius galėtų greitai vakcinuoti, laimėtų vaistų reguliavimo institucijų pritarimą ir pateiktų geriausią vakcinos variantą pasaulinei rinkai. „BioNTech“ ir „Pfizer“ kartu prie gripo vakcinos kūrimo dirbo nuo 2018 m., o 2020 m. kovo mėnesį susitarė bendradarbiauti kuriant ir koronaviruso vakciną.

Nuo to laiko turkų kilmės daktaras U. Sahinas užmezgė draugystę su „Pfizer“ vadovu, graiku Albertu Bourla. Neseniai duodamas interviu jis teigė, kad jiedu nuo pat pradžių buvo susieti bendros patirties kaip mokslininkai ir imigrantai.

Po sutuoktuvių – į laboratoriją

55-erių U. Sahinas gimė Turkijoje, Iskenderune. Kai jam buvo ketveri, jo šeima persikėlė į Kelną, Vokietiją. Abu daktaro U. Sahino tėvai sunkiai dirbo „Ford“ automobilių gamykloje. U. Sahinas užaugo svajodamas tapti gydytoju. Svajonei buvo lemta išsipildyti – jis tapo Kelno universiteto gydytojų kurso absolventu, o 1993 m. įgijo ir daktaro laipsnį.

Pora, kovoje su koronaviruso pandemija pasiekusi lūžio tašką.

Pačioje savo karjeros pradžioje U. Sahinas susipažino su savo būsima žmona O. Tureki. Tiesa, moteris tuomet norėjo tapti vienuole, bet galiausiai, kaip ir vyras, baigė medicinos studijas. Daktarė O. Tureki, kuriai dabar 53 metai, gimė Vokietijoje. Ji iš Stambulo emigravusios Turkijos gydytojos dukra. Iškalbinga detalė: tą dieną, kai U. Sahinas ir O. Tureki susituokė, iškart po ceremonijos jiedu patraukė į laboratoriją dirbti.

Iš pat pradžių pora susitelkė į mokslinius tyrimus. Ciuricho universitete U. Sahinas dirbo Rolfo Zinkernagelio laboratorijoje, kuri 1996 m. buvo apdovanota Nobelio medicinos premija.

2001 m. U. Sahinas ir O. Tureki patys įsteigė įmonę „Ganymed Pharmaceuticals“. Su šiuo pavadinimu jiedu kūrė vaistus vėžiui gydyti.

Po kelerių metų pora įkūrė „BioNTech“. Didesnė įmonė atvėrė galimybes vėžio gydymo programai panaudoti įvairesnes, inovatyvesnes technologijas. U. Sahinas niekada neslėpė ambicijų įkurti didžiulę Europos farmacijos kompaniją, kurią žinotų visi pasaulyje.

Kuklūs turtuoliai

Dar prieš koronaviruso pandemiją „BioNTech“ kaip reikiant įsibėgėjo. Bendrovė uždirbo šimtus milijonų dolerių, o dabar joje dirba daugiau nei 1800 žmonių. Įmonės biurai įsikūrę Berlyne, kituose Vokietijos miestuose ir Kembridže. 2018 m. „BioNTech“ pradėjo bendradarbiauti su įmone „Pfizer“. Praėjusiais metais Bilo ir Melindos Geitsų fondas į bendrovę investavo 55 milijonus dolerių. 2019 m. daktaras U. Sahinas buvo apdovanotas Mustafos premija – kas dvejus metus Iranas apdovanoja specialiu prizu musulmonus, pasižymėjusius mokslo ir technologijų srityje.

2016 m. dr. U. Sahinas ir dr. O. Tureki pardavė savo pirmąjį „kūdikį“ „Ganymed Pharmaceuticals“ už 1,4 mlrd. dolerių. Praėjusiais metais „BioNTech“ rinkos vertė išaugo daugiau nei 21 milijardu dolerių, todėl mokslininkų pora tapo vieni turtingiausių visoje Vokietijoje.

Iš tiesų turtuolių jiedu nė neprimena. Du milijardieriai gyvena su savo paaugle dukra kukliame bute netoli jų biuro. Į darbą jiedu važinėja dviračiais, nes neturi automobilio.

„Uguras yra unikalus žmogus, – interviu praėjusį mėnesį sakė „Pfizer“ vadovas A. Bourla. – Jam rūpi tik mokslas, verslas jam nėra prioritetas. Jam tai visai nepatinka. Jis mokslininkas iš prigimties ir labai principingas žmogus. Aš juo pasitikiu visu 100 proc.“

Vokietijoje, kur imigracija ir toliau tebėra nerimą kelianti problema, dviejų turkų kilmės mokslininkų sėkmė buvo priežastis švęsti. Svetimšalių pora parodė labai sėkmingos integracijos pavyzdį ir savo vardus įrašė į šimtmečio istorijos puslapius.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų