M. GARUCKO nuotr.

Mokslo metai startuoja su iššūkiais

Mokslo metai startuoja su iššūkiais

Panevėžyje į mokyklinius suolus susėdo 9 860 mokinių, o tai maždaug pusantro šimto mažiau nei praėjusiais metais.

Šįmet mokytis jiems teks ilgiau. Prasidedančių mokslo metų trukmė, palyginti su 2017–2018 metais, didės penkiomis dienomis.

Iššūkiai laukia visos švietimo bendruomenės. Jau nuo rugsėjo įvedamas pedagogų etatinis darbo užmokestis. Nors Švietimo ir mokslo ministerija žada, jog atlyginimai mokytojams turėtų augti, visgi kai kuriems, perskaičiavus pagal naują metodiką, darbo užmokestis gali ir mažėti.

Tarp šių mokslo metų naujovių – ankstinamas brandos egzaminų pasirinkimas abiturientams bei startuojantis kultūros pasas. Jau nuo rugsėjo jis įteikiamas pradinukams, o nuo Naujųjų metų finansavimas lankytis renginiuose, teatruose, koncertuose numatytas visiems mokiniams.

Dėl atlyginimo darbas nesikeis

Nešini tradiciniais kardelių ar kitų įvairiaspalvių gėlių žiedais, pasipuošę uniformomis naujuosius mokslo metus Panevėžio „Vyturio“ progimnazijoje pasitiko 730 moksleivių – iš viso 30 klasių. Keturios iš jų pirmosios, jose mokysis 94 mažieji mokinukai.

Progimnazijos direktorės Vitalijos Dziuričienės teigimu, kiekvienais mokslo metais mokyklai tenka susidurti su iššūkiais. Vienas didžiausių šiemet, kaip ir visos šalies mokymosi įstaigose, pradedamas taikyti etatinis pedagogų darbo apmokėjimas.

Pasak V. Dziuričienės, progimnazijoje dirbančių pedagogų nuotaikos kol kas nėra pesimistinės.

„Mūsų mokytojai turėjo ganėtinai didelius krūvius. Pagal pirminius skaičiavimus, atlyginimai sparčiai nekils, išliks panašūs, kaip ir praėjusiais metais“, – sakė direktorė.

„Vyturio“ progimnazijos neformaliojo švietimo skyriaus vedėja Vilanda Lapėnienė patvirtino direktorės žodžius.

„Mūsų darbas nuo to nepasikeičia, net ir nežinant apmokėjimo. Atėjome pilni meilės, šilumos, žinių, tobulinomės“, – kalbėjo pedagogė.

V. Lapėnienei šie metai – pirmieji, kai ji neturi auklėtinių klasės. Mokytoja pripažino, jog dėl to šventės išvakarėse pasidarė kiek keista ir neramu.

„Net ir vyras paklausė, kaip jaučiuosi, kad nepasitiks pilna klasė vaikų, gėlėmis nukrauti stalai, toji šventinė nuotaika, džiaugsmas“, – atviravo V. Lapėnienė.

Visgi šventinės dienos nuotaika nebuvo sugadinta. Mokytoją pasitiko buvę auklėtiniai, pasveikino, apdovanojo šiltais apkabinimais.

Į penktą klasę šiemet žengianti Mėja „Vyturio“ progimnazijoje mokysis jau ketvirtuosius metus. Pirmą klasę mergaitė baigė Kaune. „Labai noriu patirti naujų nuotykių. Juk nauji mokytojai, pamokos, tikrai manau, kad bus smagu“, – nusiteikusi Mėja.

„Mūsų darbas nuo to nepasikeičia, net ir nežinant apmokėjimo. Atėjome pilni meilės, šilumos, žinių, tobulinomės.“

V. Lapėnienė

Laukia pokyčiai

Į 24 klases suskubo ir 690 Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos moksleivių.

Artėjant vidurdieniui šventę gimnazijos kiemelyje tradiciškai atidarė pučiamųjų orkestro „Panevėžio garsas“ atliekami kūriniai, programą pristatė gimnazijos šokių kolektyvas „Siaustinis“.

Šiemet naujuosius mokslo metus gimnazijoje pasitiko ne tik šešios naujai suformuotos pirmokų (devintokų) klasės, bet ir dvi naujai prie mokytojų kolektyvo prisidėjusios pedagogės: lietuvių kalbos mokytoja Asta Paliokienė bei prancūzų ir ispanų kalbų mokytoja Asta Jankevičienė.

Visus sugrįžusius bei naujai į gimnazijos gyvenimą įsitraukusius moksleivius sveikino ir gimnazijos prezidentė Luka Tamulionytė.

„Šiandien švenčiame mokslo metų pradžią. Tai – naujas kelias, kuris visada pilnas iššūkių, sunkumų. Svarbu nepamiršti vertinti, kas yra šalia mūsų: mylintys tėvai, reiklūs, bet teisingi mokytojai, geriausi draugai, įdomios pamokos“, – kalbėjo moksleivė.

L. Tamulionytė visiems linkėjo kurti, tobulėti, būti išradingiems, nepasiduoti tinginystės kerams ir pabandyti surasti savąjį kelią.

Gimnazijos direktorius Raimondas Dambrauskas pripažino, jog naujieji mokslo metai pasitinkami su daug neaiškumų dėl pedagogų etatinio apmokėjimo, įvairių taikomų metodikų ir naujovių. Gimnazijos vadovas vylėsi, jog prie pakitusio ritmo bendruomenei pavyks prisitaikyti, o šventės neapkartins pokyčiai.

„Kai dokumentai priimami skubotai ir paliekama mažai laiko, sunku susitvarkyti. Tai nepalengvina naujuosius mokslo metus pradėti gerai ir optimistiškai“, – svarstė R. Dambrauskas.

Pro direktoriaus akis nepraslydo ir mokiniams aktualūs švietimo sistemos pokyčiai.

„Iki šios dienos nėra aišku, ar brandos egzaminai turės įtakos stojant. Be to, juos reikės pasirinkti kone rugsėjo mėnesį, nors anksčiau tik po Naujųjų metų moksleiviai apsispręsdavo, kokius egzaminus laikys“, – skubotumu stebėjosi gimnazijos vadovas.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų