E. Kavoliūnaitė-Ragauskienė įsitikinusi, kad viešumas - veiksmingiausia kovos su korupcija priemonė.

Mokslininkė: „Susirgus gydo mediko kvalifikacija, o ne dovanos“

Mokslininkė: „Susirgus gydo mediko kvalifikacija, o ne dovanos“

Jokia čia paslaptis, kad kyšis sovietmečiu nebuvo laikomas nusikaltimu, tai buvo kaina, kurią reikėjo susimokėti norint gauti, pavyzdžiui, kai kurių maisto produktų ar vaistų. Tačiau šiandien jau vertinama ir reali kyšininkavimo keliama grėsmė valstybės ekonominei, socialinei ir kultūrinei raidai.

Įvertinus visas rizikas ir galimas pasekmes, prasidėjo aktyvi kova su korupcija. Rengiami ir nuolatos tobulinami teisės aktai, įstatymai, korupcijos prevencijos programos, projektai, vykdomos socialinės akcijos ir iniciatyvos, ypač daug dėmesio skiriant sveikatos apsaugos sektoriui. Kokių teigiamų rezultatų pavyko pasiekti? Pasak antikorupcijos ekspertės dr. Eglės Kavoliūnaitės-Ragauskienės, viena iš veiksmingiausių priemonių kovoje su korupcija yra viešumas, ne tiek pačių korupcinių atvejų viešinimas, kiek procedūrų bei finansų skaidrumas.

„Kalbant apie sveikatos apsaugos sektorių, pacientams svarbu žinoti, kokias paslaugas ir kokioms sąlygoms esant jie turi teisę gauti, ir kad jos nepriklauso nuo gydytojo požiūrio ar nuotaikos“, – sako mokslininkė ir priduria, kad prie didesnės pažangos korupcijos prevencijos srityje reikėtų priskirti gydytojų ir farmacininkų santykių skaidrinimą.

Svarbu gyventojų sąmoningumas

Nors kelias dar ilgas ir kliūčių jame vis dar pasitaiko, teigiami rezultatai tik įrodo, kad einama teisinga linkme. Gegužės mėnesį visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centrui „Vilmorus“ atlikus reprezentatyvią visuomenės nuomonės apklausą, paaiškėjo, kad ketvirtadalis apklaustųjų (25 proc.) praneštų apie pastebėtą korupciją gydymo įstaigoje. Praėjusių metų rugsėjo mėnesį tokių apklaustųjų buvo 19 proc. Kad rezultatai būtų dar labiau džiuginantys, gyventojai turi suprasti, jog juos iš tiesų gydo ne kyšis ir ne dovanos, o gydytojų kvalifikacija.

„Kai gydytojas viską padaro taip, kaip priklauso pagal teisės aktus bei jo vykdomas funkcijas – materialios formos padėka nereikalinga. Būtent tokių atvejų ir yra daugiausia – žmonės jaučiasi skolingi už tai, į ką jie ir taip turi teisę arba turėtų turėti teisę, nes gaunama paslauga yra apmokama valstybės arba paties asmens jam sumokant privalomojo sveikatos draudimo įmoką. Apie tai reikėtų šviesti visuomenę – gaudamas gydymo paslaugą, asmuo negauna malonės, tai jo teisė“, – pabrėžia ekspertė E. Kavoliūnaitė-Ragauskienė.

Padėka atviruku

Visai neseniai daugelyje šalies poliklinikų ir ligoninių vyko socialinė akcija „Nekišk kyšio. Padėkok medikui“, per kurią pacientai, norintys padėkoti medikui, galėjo padėką išreikšti žodžiais – juos užrašyti ant specialaus atviruko ir pastarąjį įmesti į šalia esantį voką.

Pasitaiko pacientų, teigiančių, kad jie neduoda kyšių, o tiesiog padėkoja medikams už darbą, tačiau pagal Lietuvoje galiojančius teisės aktus, bet kokia dovana medikui – nusikaltimas, už kurį gresia baudžiamoji atsakomybė tiek duodančiajam, tiek imančiajam. Žinoma, yra gyventojų, ypač vyresnio amžiaus žmonių, nesugalvojančių, kaip be „vokelio“ ar „kavos“ būtų galima padėkoti, todėl buvo siūloma padėką išreikšti atvirlaiškyje.

Geroji korupcijos prevencijos patirtis

Siekdamos mažinti korupciją gydymo įstaigos vykdo įvairias veiklas. Pavyzdžiui, Panevėžio fizinės medicinos ir reabilitacijos centre viena iš esminių priemonių kovojant su korupcija – švietimas.

„Mūsų įstaigoje efektyviai ir sistemingai organizuojami bei vykdomi mokymai visam medicinos personalui. Jau keletą metų pas mus apsilanko Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos specialistas, kuris veda mokymus aktualiomis korupcijos prevencijos temomis, kasmet atsako į personalui iškilusius klausimus.

Siekiant sužinoti apie korupcijos apraiškas įstaigoje, nuo 2016 metų pradėjome rengti pacientų anonimines apklausas. O jų rezultatai džiuginantys – pacientai netoleruoja korupcijos ir teigia mūsų centre su korupcija nesusidūrę. Ypač maloniai nustembame, kai pacientai anoniminėje anketoje parašo padėkas gydytojams ir medicinos specialistams, tai maloniai nuteikia kiekvieną iš mūsų.

Darbuotojų įsitraukimas į kovą su kyšininkavimu irgi svarbus, todėl 2017 metais darbuotojai aktyviai dalyvavo paskelbtame lipdukų, sulaikančių nuo neoficialių mokėjimų medicinos personalui, idėjų konkurse. Gražiausias lipdukas puikavosi ant kiekvieno kabineto durų“, – pasakoja Rūta Pranciulienė, Panevėžio fizinės medicinos ir reabilitacijos centro direktorė.

Atsakingi visi

Akivaizdu, jog gyventojai turi suprasti, kad korupcijos egzistavimas Lietuvoje nėra tik valstybės institucijų atsakomybė. Kiekvienas pilietis prisideda prie kyšininkavimo plitimo, net jei ir pats to nedaro, tačiau toleruoja kitų nederamą elgesį. Nuo šiol visi, kurie susidūrė su korupcija sveikatos priežiūros sektoriuje, gali apie tai iškart pranešti telefonu 112. Jeigu to padaryti negalėjote iškart, tuomet rekomenduojama kreiptis į Sveikatos apsaugos ministeriją ar Specialiųjų tyrimų tarnybą.

Informacija parengta bendradarbiaujant su LR Sveikatos apsaugos ministerija, kuri įgyvendina Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Korupcijos prevencijos didinimas sveikatos apsaugos sektoriuje“.

  

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų