Mokinių tėvams ruošiama naujiena

Mokinių tėvams ruošiama naujiena

 

Net ir kaimo mokykloms artėja laikas, kai tėvai prašymus priimti vaiką turės nešti nebe joms, o pateikti savivaldybei. Nors Panevėžyje tokia tvarka galioja jau dešimtmetį ir dokumentus galima pateikti internetu, vis tiek paskelbus priėmimą į mokyklas, prie Savivaldybės nusidriekia nemažos tėvų eilės.

Šiuo metu svarstomas Seimo projektas nuo 2022 metų įvesti centralizuotą priėmimą į visas valstybines ir savivaldybės mokyklas. Panevėžyje tokia sistema veikia jau senokai, bet rajone tai būtų naujiena.

Centralizuotas priėmimas į švietimo įstaigas, kai prašymai registruojami savivaldybėse internetu, kol kas nėra privalomas. Tokia tvarka taikoma tik 9-iose savivaldybėse, o dar 20 centralizuotai priima tik į ikimokyklines įstaigas. Seimas yra pateikęs projektą, kad priėmimas į mokyklas turėtų būti organizuojamas per centralizuotą prašymų pateikimo ir gyventojų informavimo sistemą. Motyvuojama, kad tokiu būdu priimant vaikus į mokyklas, atsirastų daugiau skaidrumo, sumažėtų korupcijos ir šališkumo tikimybė. Naujoji tvarka gali įsigalioti nuo 2022 metų sausio. Vyriausybė tokiam projektui jau pritarė. Projektas toliau keliaus į Seimą.

Keliasi į internetą

Panevėžyje centralizuotas priėmimas į mokyklas vykdomas jau nuo 2009-ųjų. Šiuo metu centralizuotai prašymai teikiami į pirmas klases, taip pat penktas, devintas ir vienuoliktas klases, jei keičiama mokykla. Nors prašymus galima teikti ir elektroniniu paštu, daug tėvų juos pageidauja įduoti tiesiai Švietimo skyriaus specialistams į rankas. Pirmąją prašymų pateikimo dieną kasmet prie skyriaus durų dar gerokai iki darbo dienos pradžios nutįsta netrumpa tėvų eilė.

Panevėžiečiai jau įprato prašymus į pageidaujamą mokyklą pateikti Savivaldybei. Gali būti, kad netrukus prie tokios tvarkos teks pratintis ir rajonui. P. Židonio nuotr.

Švietimo skyriaus centralizuoto priėmimo į mokyklas specialistė Laima Matuzevičienė pastebi, kad vis dėlto daugėja prašymus pateikiančiųjų internetu. Šiemet per pirmąją centralizuoto priėmimo dieną tokių gauta 52 proc., nors dar pernai internetu tesulaukta vos trečdalio visų pirmąją dieną pateiktų prašymų.

Mažos išimtys

Panevėžio Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotojo Eugenijaus Kuchalskio teigimu, Švietimo, kultūros ir sporto ministerija domėjosi Panevėžio patirtimi vykdant centralizuotą mokinių priėmimą.

Vis dėlto dvi Panevėžio mokyklos – katalikiškosios krypties A. Lipniūno progimnazija ir humanistinės krypties V. Žemkalnio gimnazija – mokinius priima pačios. Privati K. Paltaroko gimnazija taip pat mokinius priima pati, kaip ir V. Mikalausko menų gimnazija, kurios steigėja – Švietimo, kultūros ir sporto ministerija.

Kol kas nėra aišku, ar vaikų priėmimas į ministerijai pavaldžias įstaigas nebus nuleistas savivaldybėms.

Tokios tikimybės E. Kuchalskis neatmetė.

Panevėžio A. Lipniūno progimnazijos direktorė Vilma Petrulevičienė nemano, kad centralizuotas priėmimas specializuotai mokyklai būtų gerai. Pasak direktorės, jų įstaiga turi savitą kryptį – katalikiškąją – ir tėvai ją renkasi tą įvertinę.

„Jeigu bus priimta tokia tvarka visoje šalyje, derinsimės ir mes“, – sako V. Petrulevičienė.

Naujiena rajonui

Panevėžio rajone centralizuoto priėmimo nėra ir nemanoma, kad jo reikėtų.

Vicemero Antano Pociaus teigimu, rajono mokyklose ir darželiuose užtektinai vietų ir Savivaldybei nėra jokio poreikio reguliuoti mokinių srautus.

„Liaudiškai tariant, mes labai džiaugtumėmės, kad į mūsų mokyklas ateitų mokinių. Centralizuotos registracijos galbūt tik vienai mokyklai reikėtų – Velžio gimnazijai – ir porai priemiestinių darželių. Visur kitur mes tik laukiame išskėtę rankas, kad tik tų vaikų būtų“, – kalbėjo vicemeras.

Pasak jo, privaloma centralizuota registracija, kai prašymus į norimą mokyklą tektų pateikti Savivaldybei, rajono žmonėms nebūtų patogi. Visgi, A. Pociaus nuomone, jeigu tokia tvarka būtų priimta, vaikus augina jaunos šeimos, besinaudojančios internetu, turinčios išmaniuosius telefonus ir mokančios naudotis technologijomis, todėl didelių problemų užregistruoti vaiką į mokyklą neturėtų kilti.

„Nebent mūsų lietuviškas bruožas toks, kad kas parašyta ant popieriaus, atrodo tikriau“, – sako A. Pocius.

Kol kas nežinia, ar savivaldybės pačios vykdys mokinių priėmimą, ar bus sukurta bendra respublikinė programa. Taip pat nėra aišku, kaip reikėtų patvirtinti asmens tapatybę.

„Jei registraciją patvirtinti reikės elektroniniu parašu ar registruotis per elektroninę bankininkystę, kai kam gali kilti nemažai sunkumų. Daugiau bėdų neįžvelgiu“, – svarsto vicemeras.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų