Jau nuo kitų metų verslininkams teks galvoti, kaip Panevėžio miesto renginiuose pirkėjui patiekti šašlyką ar įpilti arbatos. Valdžios sprendimu, šventėse bus draudžiama naudoti plastikinius indus.

Miesto renginius darys ekologiškesnius

Miesto renginius darys ekologiškesnius

Nuo kitų metų verslininkams teks sukti galvas, kaip Panevėžio miesto renginiuose pirkėjui patiekti šašlyką ar įpilti arbatos. Valdžios sprendimu, šventėse bus draudžiama naudoti plastikinius indus.

Po masinių renginių miestas dažnai paskęsta šiukšlėse, didžiąją dalį jų sudaro plastikiniai indai, tara. Europos valdymo institucijos jau seniai skambina pavojaus varpais, kad tokie dalykai pasaulį veda į pražūtį. Dėl to Europos Sąjungos (ES) taryba praeitą mėnesį priėmė Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą „Dėl tam tikrų plastikinių gaminių poveikio aplinkai mažinimo“.

Direktyvoje nustatyta, kad nuo 2021 m. ES uždrausta parduoti ir naudoti vienkartinius plastikinius daiktus, tokius kaip vienkartiniai stalo įrankiai, lėkštės, puodeliai, stiklinės, šiaudeliai ir pakeliai, ausų krapštukai bei balionų lazdelės. Visi jie naudojama tik kartą, bet ilgai neyra ir žalą gamtai daro daugybę metų.

Sekdama ES nurodymus, Panevėžio savivaldybės taryba patvirtino naują miesto renginių tvarką. Pagal ją nuo kitų metų bus draudžiama naudoti plastikinius indus masinėse šventėse ir renginiuose. Tokią praktiką jau taiko Joniškio rajono savivaldybė.

„Labai gražus sprendimas. Leisime pardavėjams per pusmetį išdalyti užsilikusius plastikinius indus ir nuo kitų metų pereisime prie naujos tvarkos“, – komentavo vicemeras Valdemaras Jakštas, buvęs aplinkosaugininkas.

Anot mero pavaduotojo, dėl tokios naujovės nekilo politikų ginčų.

Tačiau vicemeras pripažino, kad su verslo atstovais šiuo klausimu tartasi nebuvo.

„Iš tiesų įdomu, ar verslas prieštaraus tam, bet jis iki Naujųjų turi laiko parduoti plastikinius gaminius ir pakeisti juos kitokiais“, – mano V. Jakštas.

Verslas perima naujovę

Pirmą kartą apie sprendimą uždrausti plastikinius vienkartinius indus išgirdęs Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų direktorius Visvaldas Matkevičius itin nustebo, kad verslą tokia naujiena pasiekia paskutinį. Anot jo, dar iki galutinio balsavimo reikėjo išklausyti žmonių, kurie naudoja tokius daiktus, nuomonę.

V. Matkevičiaus teigimu, kai kurioms įmonėms dėl valdžios pakeitimų teks kardinaliai keisti savo veiklą.

Miesto centre veikiančios kavinės „Kavos dėžutė“ bendrasavininkės Agnės Butautaitės tvirtinimu, visi jų naudojami išsinešti skirti indai – puodeliai, maišikliai, netgi šiaudeliai – arba neplastikiniai, arba teturintys vos 5 proc. organinio plastiko.

„Mes labai palaikome šitą iniciatyvą. Tą darome ne tik dėl ES direktyvų, nes ateityje vis tiek būsime priversti atsisakyti plastiko, bet ir patiems labai gera žinoti, kad neteršiame gamtos“, – sako verslininkė.

Ekologiški puodeliai kainuoja 7 centus, tai yra 2 centais brangesni nei vis dar įprasti plastikiniai.

„Jei pirkčiau didžiulį kiekį, kaina būtų ta pati. Tačiau negalime sau leisti imti tokių kiekių. Per mėnesį sunaudojame apie 20 kilogramų tokių puodelių, o tai maždaug 50 eurų per mėnesį papildomų išlaidų. Jas dengiame patys, ne vartotojai. Ir vis tiek esame labai patenkinti. Ateityje neišvengiamai prie to teks pereiti visiems“, – tvirtina kavinės šeimininkė.

Organizatoriams tinka

Panevėžio bendruomenių rūmų Renginių organizavimo skyriaus vedėja Judita Kačinskaitė įsitikinusi, kad nuo sausio 1-osios priimtas gamtai draugiškas sprendimas jos įstaigos darbui didelės įtakos neturės. Po švenčių ir renginių, anot jos, pasipila atliekų krūvos ir jose daugiausia plastiko.

„Manau, dėl plastikinių indų maisto tiekėjai tikrai neatsisakys prekiauti. Pasaulis tobulėja, yra daug alternatyvių priemonių ir verslininkai apie jas žino, kai kurie ir dabar naudoja“, – teigė J. Kačinskaitė.

Vedėja tik pasidžiaugė, kad ir Panevėžys žengia koja kojon su švaresniu pasauliu ir imasi gerų sumanymų.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų