Valentino diena oficialiai minima nuo 496 metų, pagerbiant šv. Valentiną – vyskupą, slapta sutuokdavusį įsimylėjėlius.
Tuometis Romos imperatorius Klaudijus II buvo išleidęs įsakymą, draudžiantį tuoktis. Šitaip bandyta pasiekti, kad vyrai ne šeimas kurtų, bet eitų kariauti ir gintų imperiją.
Manyta, kad vedę vyrai, kuriems rūpi žmona ir vaikai, negali būti gerais kariais.
Išgirdęs apie įsimylėjėlius tuokiantį vyskupą, imperatorius liepė jį suimti ir vasario 14-ąją nubaudė mirtimi. Vėliau vyskupas Valentinas paskelbtas šventuoju.
Vasario 14-oji laikoma įsimylėjėlių ir meilės diena, tačiau ji išpopuliarėjo tik XVIII amžiuje Anglijoje. Lietuvoje ją pradėta švęsti tik atkūrus nepriklausomybę.
Tokią dieną ne vien dovanojamos širdelės, saldumynai, bet ir registruojama daugiau santuokų.
Meilės dienos magija būsimųjų jaunavedžių nepaveikė – Panevėžio mieste ir rajone tądien santykius įteisins vos kelios poros.
Panevėžio savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos Loretos Guokės teigimu, vasario 14-ąją tuoktis planavo keturios poros, tačiau galiausiai viena vestuves nukėlė.
Maždaug tiek pat panevėžiečių porų Šv. Valentino dieną susituokė ir pernai.
„Tokiu laikotarpiu tai nėra mažai“, – mano L. Guokė.
Anot jos, šaltą vasarį ir dar darbo dieną mažai kas nori kelti vestuves.
Nuo metų pradžios Panevėžyje susituokė jau 20 porų.
Dauguma vestuves planuoja vasarą. Tad dažniausiai vasario 14-ąją jaunieji renkasi neatsitiktinai.
L. Guokė svarsto, kad kitąmet norinčiųjų tuoktis per Šv. Valentiną gali būti gerokai daugiau, nes ši diena bus šeštadienis.
Visgi, sako vedėja, vasario 14-oji dažniau pasirenkama ne santuokai, o piršlyboms.
„Dažniausiai tai pasipiršimo ir sužadėtuvių diena. Kalėdos ir Valentino diena yra laikas, kai dažniau peršamasi, o paskui mes sulaukiame daugiau prašymų tuoktis“, – šypsosi L. Guokė.
L. Guokė sako, kad Šv. Valentino dieną daugiau peršamasi ir susižadama nei tuokiamasi.
Panevėžyje šiais metais tarp jaunavedžių populiari birželio 6-oji. L.Guokė svarsto, kad veikiausiai tam įtakos turi skaičių pasikartojimas – šešto mėnesio šeštoji diena.
Bus ir besituokiančiųjų liepos 25-ąją, penktadienį. Tos dienos datoje taip pat kartosis skaičiai – 2025 ir 25.
Jau yra norinčiųjų tuoktis rugpjūčio 16-ąją. Šį pasirinkimą veikiausiai lėmė ilgasis savaitgalis.
„Žmonės randa tų ypatingų datų. Gražių nebūtinai dėl skaičių kombinacijų. Vieni santuoką registruoja dieną, kai susipažino, kiti taip nori įprasminti kitą porai svarbų įvykį“, – mano L. Guokė.
O dažniausiai Mendelsono maršas Panevėžyje skambės liepą.
„Šis mėnuo visada populiariausias tarp jaunavedžių“, – pažymi vedėja.
Kartais tuoktis paskatina ir netikėti dalykai.
L. Guokės teigimu, didelė paskata sumainyti aukso žiedus yra valstybės parama pirmam būstui įsigyti.
Panevėžio rajone tik trečiadienį ryte atsirado pora, panorusi susituokti vasario 14-ąją.
„Labai džiaugiamės, kad tokią dieną turėsime santuoką. Švęsime meilę ir mes“, – sako Panevėžio rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos ir archyvų skyriaus vedėja Rūta Rudė.
Ši pora pareiškimus padavė pernai rudenį, tačiau tuoktis norėjo pavasarį. Taip susiklostė, kad dėl asmeninių aplinkybių vestuves teko perkelti į kuo ankstesnį laiką, ir jiems pasiūlyta meilę prisiekti penktadienį.
Daugiau besidominčiųjų galimybe tuoktis šią dieną rajone nebuvo.
Pasak R. Rudės, ši pora bus pirmoji susituokusi rajone šiais metais. Šeštadienį tuoksis ir antroji.
R. Rudės teigimu, mažėja norinčiųjų įteisinti santykius.
Ji pasakoja neseniai užregistruoti vaikelį atėjusių tėvų paklausė, ar kūdikis gimęs santuokoje, ar ne, nes pildomi skirtingos formos prašymai.
„Tėvelis buvo labai nustebęs. Paklausė, ar dar ateina gyvenančių santuokoje?“ – įstrigo R. Rudei.
Anot jos, šiais laikais, kai visuomenė nebeskirsto porų į susituokusias ir ne, santuoka įgauna daugiau svorio – tuoktis ateina iš tiesų tvirtai apsisprendusieji įteisinti santykius.
Panevėžyje praėjusiais metais įregistruota 421 santuoka, iš jų 40 buvo bažnytinių, 47 buvo sudarytos užsienyje ir įtrauktos į apskaitą Lietuvoje.
28 santuokos sudarytos su užsienio šalių piliečiais. Be to, įvyko 2 jubiliejinės santuokų ceremonijos ir 8 santuokos Panevėžio pataisos namuose.
2023 metais santuokų buvo 453. Kaip įprasta, populiariausi mėnesiai tuoktis liepa ir rugpjūtis. Rajone pernai susituokė 95 poros, o 2023 metais – 123. Panevėžio rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos ir archyvų skyriuje tuokėsi 31 pora, 19 porų – pačių pasirinktose vietose. Į apskaitą įtrauktos 38 bažnytinės santuokos (2023 metais – 45), 7 santuokos vyko užsienyje.