Padėkos žodžiai medikams retai pasiekia poliklinikos pastebėjimų ir pageidavimų dėžutę.

Medikus myli vis dar ne žodžiais

Medikus myli vis dar ne žodžiais

 

Geras žodis saldesnis ir už šokoladą, bet lietuviai vis dar labiau renkasi pastarąjį eidami pas medikus. Korupcijos prevencijos akciją neseniai vykdžiusios Panevėžio miesto medicinos įstaigos pasiūlė vietoje kyšio parašyti sveikinimą gydytojui – rezultatai nustebino.

Geriau mažas šekelis, nei „labai labai ačiū“ – byloja Izraelio žydai. Visgi sociologiniai tyrimai rodo, kad sveikatos apsauga išlieka viena labiausiai korumpuotų sričių, o medikus nesąžiningais įvardija net kas antras apklausų dalyvis.

Vykdydamos korupcijos prevenciją medicinoje Lietuvos klinikos, poliklinikos ligoninės dar pavasarį įsitraukė į netradicinę iniciatyvą. Nuo gegužės daugiau nei mėnesį jose vyko informacinė kampanija „Nekišk kyšio. Padėkok gydytojui“. Per šią akciją įstaigose buvo platinami atvirukai, kuriuos pacientai kaip padėką galėjo dedikuoti geram gydytojui ar slaugytojui.

Per šešias iniciatyvos savaites Panevėžio miesto poliklinika sulaukė vos šimto tokių padėkų, nors šioje įstaigoje priregistruota 33 tūkst. gyventojų, o per dieną apsilanko šimtai ligonių.

Daugiausia padėkų skirta šeimos gydytojoms D. Katinienei, R. Slyvauskienei, S. Mikulėnienei, E. Černienei, vaikų ligų gydytojai R. Ramanauskienei.

Kartos bruožas

Panevėžio poliklinikos registratūroje jau kelintus metus įrengta ir dėžutė atsiliepimams bei pageidavimams. Į ją taip pat galima dėti ir sveikinimus, padėkos raštelius, tačiau tokių per metus, pasak poliklinikos direktoriaus Karolio Valantino, pasitaiko vos 10–12.

Lietuviai tokia jau tauta, kai gerai, niekas net nepastebi, kai blogai – puola skųsti“, – panevėžiečių pasyvumą įvertino direktorius.

Dažniau, anot jo, pacientai vis dar stengiasi įkišti medikui šokoladą, saldainių dėžutę.

Kol sovietmečio karta nenuaugs, kyšio siūlymo medikui neįveiksime. Jaunas žmogus jau supranta, kad moka mokesčius, gydytojas gauna algą ir nereikia jam materialiai atsidėkoti. O vyresnieji įsitikinę, kad be dovanos jo negydys“, – sako K. Valantinas.

Kiekviena korupcija įtariama situacija, pasak direktoriaus, nevienoda. Kaip reikėtų vertinti po sėkmingo gydymo įteiktą dovanėlę?

Šia tema daug diskutuojama Sveikatos apsaugos ministerijoje, vyksta mokymai. Juose buvo pateiktas atvejis, kai po reanimacijos išgydytas žmogus daktarui atnešė savo rūkytą karpį. Tai buvo padėkos ženklas po suteiktos paslaugos, bet jis vis tiek įvardintas kaip kyšis. Gal mes tokiais būdais iš dalies nubraukiame visą žmogiškumą ir dėkingumą, juk žmogus nuoširdžiai norėjo padėkoti?“ – svarstė poliklinikos vadovas.

Kurį laiką jam teko stažuotis Danijoje. Ten, pasak K. Valantino, tokia padėka po suteiktos paslaugos būtų palaikyta normaliu dalyku.

Policijos neteko kviesti

Jauni gydytojai, gimę jau nepriklausomoje Lietuvoje, K. Valantino pastebėjimu, itin priešiškai žiūri į bet kokias paciento materialines padėkas. Jiems tokia padėka tampa įžeidimu.

Policija jau toliau pažengė korupcijos prevencijos srityje, o mes poliklinikoje juk neprisistatysime vaizdo kamerų, neskirsime baudų žmonėms – daug kas ir lieka kabinetuose“, – kalbėjo direktorius.

Pacientui, siūlančiam kyšį, gydytojas, pasak K. Valantino, turėtų tuoj pat kviesti policiją, bet tokių atvejų Panevėžio miesto poliklinikoje dar nepasitaikė.

Oficialiai be korupcijos šešėlio gyvena ir Panevėžio rajono poliklinika. Čia niekada nebuvo jokio oficialaus signalo dėl medikui paduoto ar paimto kyšio. Tokius duomenis pateikia šios įstaigos Bendrųjų reikalų ir ūkio skyriaus vedėjas Vitalijus Žiurlys. Jam pritarė ir poliklinikos direktorę laikinai pavaduojanti Danutė Pajėdienė, ji patikino pas kolegas niekada nemačiusi nei gėlių, nei saldainių.

Gal iš tiesų rajono poliklinikos lankytojai apsieina su padėkos žodžiais, nors čia vykusi ta pati akcija pasisekė ne ką geriau nei miesto medikams? Iš gautų 600 akcijos atvirukų žmonės užpildė tik 106. Daugiausia jų skirta E. Gudienei, E. Žvikui, J. Pučelienei, A. Jovaišai, V. Jakubkienei, D. Pajėdienei.

Mes truputį pavėluotai įsijungėme į akciją, gal būtų padėkų ir daugiau. Bet atvirukus dar palikome ir norintys gali juos panaudoti“, – sakė už prevenciją įstaigoje atsakingas V. Žiurlys.

Medicina – korumpuočiausia

Pagal sociologinius tyrimus, sveikatos apsauga vis dar išlieka viena labiausiai korumpuotų sričių. Naujausio Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) iniciatyva atlikto tyrimo „Lietuvos korupcijos žemėlapis 2018“ duomenimis, kaip labiausiai korumpuotas institucijas gyventojai dažniausiai minėjo sveikatos apsaugos institucijas (50 proc.), Seimą (32 proc.) ir teismus (27 proc.).
Sociologinio tyrimo duomenimis, per pastaruosius 12 mėnesių kyšį bent kartą nurodė davę 12 proc. Lietuvos gyventojų. STT analitikai nustatė, kad iš visų gyventojų, kurie nurodė davę kyšį, net 70 proc. atvejų – asmens sveikatos priežiūros įstaigose. Taip pat nustatyta, kad didžiausi kyšininkavimo indeksai egzistuoja respublikinėse ligoninėse ir klinikose bei miestų ar rajonų ligoninėse.
„Labai svarbu, kad šios problematikos sprendimas būtų sisteminis, taikomos ne tik baudžiamojo poveikio priemonės. Labai svarbu daug dėmesio skirti korupcijos prevencijai“, – teigė STT Komunikacijos skyriaus viršininkė Renata Endružytė.

STT akcentuoja, kad labai svarbu ir tai, kad pačios institucijos, įstaigos ar įmonės rūpintųsi ir jaustų atsakomybę už savo antikorupcinę aplinką ir jos kūrimą institucijos viduje.
„STT, savo ruožtu, skatina visus asmenis, taip pat ir gydytojus, ir pacientus, netoleruoti korupcijos ir pranešti apie tai, jei yra reikalaujama kyšio ar bandoma papirkti“, – pabrėžė R. Endružytė.

Komentarai

  • Kad toli gražu ne visi medikai vien žodžių nori.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų