Unikalios parodos atidaryme Respublikinės Panevėžio ligoninės direktorius A. Skorupskas pasakojo, koks per 180 metų nueitas kelias, kad dabar Aukštaitijos krašto gyventojai galėtų gauti aukščiausios kokybės medicinos paslaugas. P. Židonio nuotr.

Medicinos pažangos kelias – Panevėžio ligoninės istorijos puslapiuose

Medicinos pažangos kelias – Panevėžio ligoninės istorijos puslapiuose

Ne veltui sakoma, kad sveikata – brangiausias žmogaus turtas. Tobulėjant technologijoms, sparčiu žingsniu žengia ir medicinos diagnostikos bei gydymo galimybės.

2020-ieji Panevėžio krašto medicinai – išskirtiniai. Prieš 180 metų Panevėžyje darbą pradėjo pirmieji profesionalūs gydytojai. Ta proga prekybos centre „Ryo“ Respublikinė Panevėžio ligoninė atidarė unikalią fotografijų parodą „Panevėžio krašto medicinai 180 metų“. Senose fotografijose įamžinta pirmoji miesto ligoninė, jos gydytojai bei to meto medicinos galimybės leidžia kitomis akimis pažvelgti į medicinos pažangą ir Respublikinės Panevėžio ligoninės nueitą kelią gydant pačias sudėtingiausias ligas ir patologijas, gelbstint žmonių gyvybes.

Tikriausiai daugelis vyresniosios kartos panevėžiečių dar pamena, kad dabartinė Panevėžio ligoninė pradėjo kilti ir plėstis prieš pusšimtį metų, nors šioje vietoje ligoninė iškilo dar 1923-iaisiais buvusiuose Senamiesčio dvaro rūmuose. Jau tuo metu miestiečiams buvo paruošta 80 lovų.

Respublikinės Panevėžio ligoninės direktorius Arvydas Skorupskas teigė, kad pirmosios žinios apie profesionalius medikus Panevėžyje aptinkamos įvairiuose XVIII amžiaus istoriniuose šaltiniuose, tačiau spėjama, kad pirmoji ligoninė Panevėžyje įsteigta apie 1840 metus miesto centre, dabartinėje A. Smetonos gatvėje.

„Žinome, kad 1840 m. caras išleido įsaką, kuriuo buvo paskirti pirmieji gydytojai darbui Panevėžio apskrityje ir jie buvo išlaikomi iš caro iždo. Nuo šios datos ir skaičiuojama Panevėžio medicinos istorija, o jau po trejų metų švęsime ir ligoninės šimto metų jubiliejų“, – pasakojo A. Skorupskas.

Garsūs už Lietuvos ribų

Šiuo metu Respublikinė Panevėžio ligoninė pajėgi vienu metu priimti apie tūkstantį pacientų. Tiesa, dėl pandeminės situacijos ir jai keliamų ypatingų saugumo reikalavimų dabar čia vienu metu gali gydytis apie septyni šimtai pacientų ne tik iš Panevėžio apskrities, bet ir Utenos bei Šiaulių, kur šiuo metu dėl koronaviruso židinio nauji ligoniai nepriimami. Respublikinė Panevėžio ligoninė – pats didžiausias darbdavys Panevėžio apskrityje. Kartu su medikais ir aptarnaujančiu personalu čia dirba apie du tūkstančiai darbuotojų.

A. Skorupsko teigimu, per beveik šimtą ligoninės gyvavimo metų pasikeitė pastatai, medikai, gerokai išsiplėtė gydymo galimybės ir ligų diagnostika. Jeigu dar prieš kelis dešimtmečius neinvazinės sudėtingos operacijos atrodė tik svajonė, dabar tokios – kasdienybe. Respublikinė Panevėžio ligoninė – ketvirta pagal dydį Lietuvoje, savo pasiekimais ir laimėjimais žinoma ir už Lietuvos ribų. Pavyzdžiui, 2013 m. ligoninėje pirmą kartą Lietuvoje atliktas plyšusios aortos stentavimas, o dar po kelių metų ligoninėje pirmą kartą operacijos metu panaudotas specialus stentas gydyti gigantinę miego arterijos aneurizmą.

„Galime didžiuotis, kad intervencinėje radiologijoje bei gydant insultus esame garsūs ne tik Lietuvoje. 2019 metais pagal insulto gydymą tromboektomijos būdu esame geriausiųjų trejetuke Europoje“, – kalbėjo ligoninės vadovas.

Respublikinės Panevėžio ligoninės stiprybės – taikomi pažangiausi gydymo būdai bei specialistai, pas kuriuos atvyksta pacientai iš visos Lietuvos. Prieš kelis metus buvo modernizuoti bei atnaujinti Priėmimo-skubiosios pagalbos skyrius bei Traumų centras, taip pat Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrius. Ligoninėje veikia galvos smegenų insultų ir miokardo infarkto bei traumų klasteriai. Taip pat įkurtos Diagnostikos ir gydymo bei Skausmo klinikos, Krizių intervencijos centras. Neseniai baigta Vaikų raidos centro rekonstrukcija.

Senose fotografijose įamžinta pirmoji miesto ligoninė, jos gydytojai bei to meto medicinos galimybės verčia kitomis akimis pažvelgti į medicinos pažangą ir Respublikinės Panevėžio ligoninės nueitą kelią gydant pačias sudėtingiausias ligas ir patologijas, gelbstint žmonių gyvybes. P. Židonio nuotr.

Senose fotografijose įamžinta pirmoji miesto ligoninė, jos gydytojai bei to meto medicinos galimybės verčia kitomis akimis pažvelgti į medicinos pažangą ir Respublikinės Panevėžio ligoninės nueitą kelią gydant pačias sudėtingiausias ligas ir patologijas, gelbstint žmonių gyvybes. P. Židonio nuotr.

Geresnės diagnostikos galimybės

A. Skorupsko teigimu, dabar siekiamybė, kad ligoninė taptų regiono medicinos centru. Jame būtų teikiamos visos specializuotos paslaugos, kokios pacientams yra prieinamos Europoje. Todėl didžiausios investicijos bus skiriamos inovacijoms medicinos srityje. Tik neseniai baigta Patologijos skyriaus renovacija. Skyrius aprūpintas pačia naujausia aparatūra, kuri reikalinga ankstyvai onkologinių susirgimų diagnostikai bei gydymui.

„Dabar ir Panevėžio ligoninėje galėsime atlikti visus tyrimus vėžio diagnostikai ir gydymui – tokius, kokius atlieka ir didžiosios Vilniaus ir Kauno klinikos. Siekiame, kad šiaurės Lietuvos pacientams išsitirti ir gydytis galimybės tik didėtų“, – pagrindines veiklos kryptis atskleidė ligoninės vadovas.

Ligoninė yra pateikusi ne vieną projektą Europos Sąjungos fondams, Lietuvos vyriausybė Panevėžio ligonei taip pat skyrusi 5 milijonus 800 tūkst. eurų, kurie bus skirti naujos šiuolaikinei aparatūrai įsigyti. Pokyčiai į ligoninę ateina ir su jaunaisiais specialistais: neseniai pradėjo dirbti dermatovenerologė, net du reabilitacijos medikai, alergologė-imunologė, chirurgas bei skubiosios medicinos gydytojas, kurie atsineša ne tik žinias, bet ir naują požiūrį į savo darbą.

Per beveik šimtą ligoninės gyvavimo metų pasikeitė pastatai, medikai, gerokai išsiplėtė gydymo galimybės ir ligų diagnostika. P. Židonio nuotr.

Per beveik šimtą ligoninės gyvavimo metų pasikeitė pastatai, medikai, gerokai išsiplėtė gydymo galimybės ir ligų diagnostika. P. Židonio nuotr.

Gaivina unikalų kurortą

Vienas svarbiausių artimiausių metų Respublikinės Panevėžio ligoninės planų – Likėnų sanatorijos renovacija. Pasak A. Skorupsko, netrukus ir šiaurės Lietuvos krašto žmonės turės savo reabilitacijos centrą, niekuo nenusileidžiantį garsiosioms Birštono ar Druskininkų sanatorijoms.

„Tiek Likėnų mineralinis vanduo, tiek gydomasis purvas savo gydomosiomis savybėmis pranoksta net Druskininkų bei Birštono gamtos turtus. Tikime, kad po reabilitacijos ligoninės renovacijos galėsime suteikti aukščiausio lygio paslaugas. Sričių, kur augti, yra, planų taip pat turime daug, todėl tikimės, kad pandemija nesutrukdys jų įgyvendinti“, – sakė A. Skorupskas.

Respublikinėje Panevėžio ligoninei pandemija iškėlė naujų iššūkių, ne kartą nustatytas koronoviruso atvejis, tačiau labai sėkmingai virusas suvaldytas, neleidžiant židiniui išsiplėsti. Direktoriaus teigimu, nors tenka laikytis ypatingų saugumo priemonių, tačiau visiems pacientams pagalba suteikiama kiek įmanoma skubiau.

„Žmonių ligos niekur nedingo, esame pasiruošę pagalbą suteikti visiems. Taip, buvo atvejų, kai laikinai teko nutraukti kai kurių skyrių veiklą dėl Covid-19, tačiau atlikus visus tyrimus ir daugiau niekam nepasitvirtinus diagnozei, jų veikla atnaujinta. Kuo greičiau pavyks suvaldyti židinį ir ligos plitimo kelius, testuoti ir izoliuoti galimus kontaktus, tuo rezultatai bus geresni. Dabar turime ir savo laboratoriją, tad ir tyrimus dėl Covid-19 galime atlikti vietoje ir per gana trumpą laiką. Siekiame būti lyderiais sveikatos priežiūros srityje, tad stengiamės savo pacientams teikti aukščiausios kokybės asmens sveikatos priežiūros paslaugas“, – pabrėžė A. Skorupskas.

Galerija

 

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų