Likimo smūgių pažymėtas prezidentas

Likimo smūgių pažymėtas prezidentas

JAV prezidento rinkimuose, vykusiuose praėjusią savaitę, Džo Baidenas užsitikrino persvarą Rinkikų kolegijoje. Džo Baidenui įveikus karštakošį D. Trampą, daugelio akys nukrypo į malonaus veido vyrą, kuris mažiausiai ketverius metus vadinsis Baltųjų rūmų teisėtu šeimininku.

Džo Baidenas atrodo malonus, geraširdis, linksmas vyras, tad sunku įsivaizduoti, kad jo gyvenimas slepia ne vieną tragediją. Vos prieš kelerius metus nuo vėžio mirė jo vyresnysis sūnus Bo, o jaunėlis Hanteris kelerius metus kovojo su priklausomybe nuo alkoholio ir narkotikų. Pats Džo garsėja tuo, kad nevartoja jokių svaigalų dėl šeimoje pripažinto polinkio į priklausomybę. Nors šeimos ramybę Džo Baidenas atrado būsimosios pirmosios JAV ponios Džil Baiden glėbyje, prieš tai jam teko palaidoti ne tik pirmą mylimą žmoną gražuolę Neiliją, bet ir vos metukų sulaukusią dukrytę Naomi.

Dž. Baidenas – buvęs JAV viceprezidentas, aktyvus visuomenės atstovas jau maždaug penkis dešimtmečius. Jis gimė Pensilvanijoje 1942 m., o būdamas 77 metų yra vyriausias lyderis, duosiantis priesaiką kaip galingiausios šalies prezidentas. Pirmą kartą Dž. Baidenas buvo išrinktas į Senatą 1972 m. Po to jis buvo perrinktas dar šešis kartus. 1988 m. Dž. Baidenas buvo nesėkmingai nusitaikęs į prezidento postą, o 2008 m. vėl bandė patekti į Baltuosius rūmus. Aštuonerius metus jis ėjo JAV prezidento Barako Obamos administracijos viceprezidento pareigas. Nors Džo politikavimo stilius ir nelaikomas išskirtiniu ar unikaliu, buvęs JAV viceprezidentas savo dabartines idėjas neretai formuoja kliaudamasis skaudžia praeities patirtimi.

Tapo vienišu tėvu

Bene didžiausia Džo Baideno gyvenimo tragedija įvyko netrukus po to, kai jis buvo išrinktas į Senatą. Tuomet 29 amžiaus Dž. Baidenas buvo vienas iš jauniausių žmonių, kada nors išrinktų į Jungtinių Valstijų Senatą. Tačiau 1972-ieji pažymėti ne tik Dž. Baideno svarbiais politiniais laimėjimais, bet ir asmeniniais praradimais. Tų pačių metų gruodį, likus vos savaitei iki Kalėdų, senatoriumi išrinktasis Dž. Baidenas viešėjo Vašingtone, kur rinkosi personalą savo administracijai. Tarsi perkūnas iš giedro dangaus smogė žinia – avarijoje žuvo jo žmona Neilija ir dukra Naomi.
Dž. Baideno žmona su visais trimis vaikais – mažąja Naomi, padūkėliais broliukais Hanteriu ir Bo, važiavo apsipirkti gražiausiai metų šventei Kalėdoms ir išsirinkti vaikų taip trokštamą eglutę. Tačiau kitoje juostoje važiavęs vilkikas su grūdų puspriekabe trenkėsi į šeimos automobilį ir pražudė motiną bei dukrą.

Laimė netruko ilgai. Pirmoji Dž. Baideno žmona Neilija žuvo automobilio avarijoje kartu su dukrele Naomi.

Vos per vieną akimirką jaunas Delavero valstijai atstovavęs senatorius tapo našliu ir vienišu tėvu su ligoninėje gulinčiais sunkiai sužalotais dviem vaikais. Ten jis ir buvo prisaikdintas senatoriumi – šalia gyvų likusių sūnų lovų ligoninėje.

2015 metais per brolio laidotuves kalbėjęs Hanteris pasakojo, kad pirmasis jo prisiminimas yra iš to laiko ligoninėje.
„Man buvo beveik treji, – sakė jis. – Pamenu, kaip mano brolis, kuris buvo metais ir viena diena vyresnis už mane, laikė mane už rankos, žiūrėjo man į akis ir sakė: „Aš tave myliu, aš tave myliu, aš tave myliu“ vėl ir vėl, ir vėl“.

Kai po įvykio stebuklingai išgyvenę ir pasveikę vaikai buvo išleisti iš ligoninės, Dž. Baidenas tęsė savo politinę karjerą, tačiau kiekvieną vakarą traukiniu iš savo biuro Vašingtone važinėdavo namo į Vilmingtoną, kad galėtų pabūti su atžalomis.

Pirmoji meilė

Tragiškai žuvusi Neilija Baiden gimė 1942 metais Skeniatlaso miestelyje, Niujorko valstijoje. Neilia buvo užkandinės savininkų dukra. Ir veikiausiai jiems neblogai sekėsi, nes jie išgalėjo dukrą išsiųsti mokytis į Pen Halo internatinę mokyklą. Vėliau ji studijavo Sirakūzų universitete, o trečiaisiais studijų metais per pavasario atostogas Nasau susipažino su Delavero universiteto trečiakursiu Džo Baidenu.

Akivaizdu, kad jie krito vienas kitam į akį, nes po kelerių metų Džo nusprendė mokytis teisės mokykloje Sirakūzuose, kur Neilija, tuomet jau turėjusi anglų kalbos magistro laipsnį, mokytojavo. Jiedu susituokė 1966 metų rugpjūtį. Po vestuvių ir Džo studijų teisės mokykloje pabaigos pora persikėlė į Vilmingtoną Delavero valstijoje, kur šviežiai iškeptas advokatas Džo Baidenas žengė pirmuosius žingsnius savo politinėje karjeroje – tapo vietos apygardos tarybos nariu.

Kalbama, kad Neilija buvo vyro rinkimų kampanijos „smegenys“ ir kažkaip sugebėjo padėti vyrui laimėti rinkimus į Senatą,o kartu auginti tris mažus vaikus.
Netrukus po Dž. Baideno pergalės rinkimuose 1972 metų lapkritį Neilija paklausė vyro: „Kas toliau, Džo? Reikalai klostosi per gerai“, – sakė ji.

Deja, moteris buvo teisi. Likus vos savaitei iki Kalėdų įvyko minėta tragiška avarija.

Vėliau kalbėdamas apie tą siaubingą laikotarpį, Dž. Baidenas sakė, kad jo visas gyvenimas tąkart pasikeitė amžiams. Jis stojiškai atlaikė ne tik laidotuves, kuriose dalyvavo 1200 žmonių, bet ir išliko tvirtas, kad padėtų savo sužalotiems sūnums. Kaip savo 2017 metais pasirodžiusioje knygoje „Promise Me, Dad“ rašė Dž. Baidenas, skausmas pradžioje atrodė nepakeliamas, prireikė labai daug laiko atsigauti, tačiau jis išgyveno šią siaubingą tragediją. Ištvėrė, nes sulaukė daug paramos.

Vos prieš keletą metų nuo vėžio mirė Džo Baideno vyresnysis sūnus Bo, o jaunėlis Hanteris kelerius metus kovojo su priklausomybe nuo alkoholio ir narkotikų.

Antroji laimė

Po trejų metų gedėjimo šalia Dž. Baideno stojo daili, geraširdė, protingoji Džil, sutikusi kartu auginti be mamos likusius berniukus ir tapusi antrąja politiko žmona.
Dabar 69-erių daktaro laipsnį turinti Džil Baiden dėl JAV prezidento posto kovojusį savo vyrą palaikė nuo pat pirmo jo mėginimo kandidatuoti į JAV prezidentus 1988-aisiais.

Kokia gi gyvenime yra oficialiai pirmąja Amerikos ponia tapusi Džil?
Dž. Baideno antroji pusė – ne vien tik politiko žmona, bet ir dėstytoja, mama ir pokštininkė senelė.
Džil gimė 1951 metais Hamontono mieste, Naujajame Džersyje, kur augo kartu su tėvais ir seneliais. Delavero universitete ji įgijo anglų kalbos bakalauro laipsnį. Prieš apsigindama daktaro disertaciją, moteris apsigynė net dvejus magistro laipsnius: vieną Vakarų Česterio universitete 1981 -aisiais, kitą – Vilanovos universitete 1987-aisiais.
Džo patikusios moters dėmesio siekė pačiu paprasčiausiu būdu – telefonu. 1975 metais sulaukusi netikėto skambučio, Džil Džo Baideno paklausė: „Iš kur gavai mano telefono numerį?“. Po atkaklių įtikinėjimų galiausiai ji sutiko nueiti su būsimu prezidentu į pasimatymą.

Antroji būsimo prezidento mylimoji ir ištikima palaikytoja – žmona Džil Baiden.

Per jį jiedu žiūrėjo filmą Filadelfijos kino teatre „A Man and a Woman“ – tiesa, Džil tuomet manė, kad nieko nebus, nes Džo buvo net 9 metais vyresnis ir tiek ji, tiek jis jau buvo patyrę, kas yra skaudi ir nelaiminga meilė.
Dž. Baidenui pirštis teko net penkis kartus, kol išgirdo trokštamą „taip“. Žavi moteris pasidavė ne iš karto, nes Džo jau buvo kartą vedęs, turėjo du sūnus iš ankstesnės santuokos. Džil norėjo būti tikra, kad dviem jaunuoliams netaps nereikalinga našta.

Džil ir Džo susituokė 1977-ųjų birželio 17 dieną Niujorke. Po ketverių metų santuokos susilaukė dukters Ešli.
Geraširdė Džil, ištekėjusi už Dž. Baideno, augino jo sūnus Bo ir Hanterį kaip savus. Pats Dž. Baidenas 2007-aisiais išleistuose savo memuaruose rašė: „Neilija visada liks mamytė, tačiau Džil taip pat yra mano vaikų mama. Nė vienas iš mano sūnų nevadina Džil pamote“.

Mirtis išmušė iš vėžių

Geraširdė Džil, ištekėjusi už Dž. Baideno, augino jo sūnus Bo ir Hanterį kaip savus.

Dar vienas Baidenų šeimos skausmas visuomenės dėmesio sulaukė 2015 metais, kai nuo vėžio mirė sūnus Bo Baidenas, kylantis politikas demokratas. Tragedija išmušė Džo Baideną iš vėžių, tad jis atsisakė dalyvauti prezidento rinkimuose, tačiau praėjus ketveriems metams – vėl sugrįžo.

Dž. Baidenas garsėja kaip šilta asmenybė, nors neišvengė viešų netaktiškų pasisakymų. Jis, beje, kaip ir karštakošis Donaldas Trampas, – nėra plunksnos meistras ir yra turėjęs problemų dėl savo daugžodžiavimo. 2007 metais jis pateko į nepatogią padėtį, pavadinęs B. Obamą pirmuoju „ryškiu, šviesiu ir švariu“ afroamerikiečių kandidatu.
Džo Baidenas, kurio pilnas vardas yra Džozefas Robinetas Baidenas jaunesnysis, gimė ir augo gana nepasiturinčioje airių katalikų šeimoje Skrantone, Pensilvanijoje. Jo tėvas buvo automobilių pardavėjas.

Beje, Džo Baidenas yra didžiulis automobilių entuziastas ir jam vis dar priklauso 67-oji „Corvette Stingray“, kurią jis gavo iš savo tėvo.

Kentėjo patyčias

Vaikystėje Džo smarkiai mikčiojo ir dėl to buvo tapęs žiaurių patyčių taikiniu. Tačiau jam pavyko įveikti šį kalbos sutrikimą atkakliai prieš veidrodį deklamuojant eilėraščius.
„Tai leido man pažvelgti į kitų žmonių skausmą, kitų žmonių kančias“, – sakė jis kalbėdamas Amerikos mikčiojimo institute 2016 metais.

Jis yra antrasis katalikų prezidentas JAV istorijoje. Pirmasis – Džonas F. Kenedis, kuris prezidentavimo metu buvo nužudytas. Džo Baidenas dievina ledus, o jo mėgstamiausias skonis – šokolado drožlių. Jis turi du vokiečių aviganius, vardu Čemp ir Meidžor, kurie jau visai netrukus kartu su šeimininku kraustysis į Baltuosius rūmus ir taps pirmaisiais šalies šunimis.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų